E-Ticarette Pazar Analizinin Önemi – Pazar Analizinin Detayları

Pazar analizi E-Ticaret sektörünün en önemli aşamalarından biridir ve E-Ticarette Pazar Analizinin Önemi oldukça fazladır. Pazar analizi yapmadan E-Ticarete başlamak büyük bir hatadır. E-Ticaret’e yeni başlayan kişilerin yapması gerekenlerin neredeyse başında Pazar analizi yapmak gelmektedir. E-Ticaret Eğitim Serisi içeriklerimizden bir diğeri olan Pazar Analizi yapmadan E-Ticarete başlamak hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabileceksiniz… 

E-Ticarette Pazar Analizinin Önemi

Pazar Analizi, sektör hakkındaki en temel bilgi edinme sürecidir. Bu analiz, ilgili sektörün potansiyelini ve olası müşterilerin ne şekilde hedeflenebileceğini önceden öğrenmemize yardımcı olur. Pazar analizi yaparken kendimiz en çok şu soruları sormamız gerekir:  

  • Potansiyel Müşterilerim Kimler? 
  • Müşterilerimin alışveriş ve satın alma alışkanlıkları neler? 
  • Hedef pazarım ne kadar büyük? 
  • Potansiyel müşteriler ne kadar ödemeye hazır? 
  • Rakiplerim Kimler? 
  • Rakiplerimin güçlü ve zayıf yanları nelerdir? 

Bu soruları pazaryeri analizi yaparken kendimize sormamız oldukça önemlidir. Bu sayede pazaryeri hakkında daha fazla doğru bilgiye ulaşmış oluruz. Böylece bir işe girmeden önce o iş hakkında yetkin seviyeye ulaşır ve başarılı olma ihtimalimizi arttırmış oluruz. 

Hedef Pazara Ne Kadar Uygunuz?

İnternetten satılacak ürünün pazara yani internet ortamına ne kadar uygun olduğunu analiz etmek pazar analizi yapmak ile eşdeğerdir. Elimizdeki ürün ya da hizmetin internet ortamında ne şekilde satılabileceğini işe başlamadan önce analiz etmek gerekir. Her ürün internette aynı oranda satılmaz. Az satılan bir ürün çok satılan başka bir üründen daha iyi para kazandırabilir. Önemli olan doğru pazara doğru stratejiler ile girmektir.  

Size uygun pazarı seçmek için öncelikle pazar analizi yapmanız gerekir. Hedeflediğiniz pazar ile hedeflediğiniz ürün arasındaki ilişkiyi yaptığınız pazar analizi ile birleştirmeli  ve bu doğrultuda yeni çıkarımlar elde etmelisiniz. Yani, satacağınız ürün ya da hizmetin hangi bölgelerde, hangi mecralarda, hangi fiyat aralığında ve ne kadar tanıtım bütçesi ile pazarlanacağına önceden karar verip, pazarın bu kararlara ne kadar uygun olduğunu analiz etmeniz gerekmektedir.  

Örneğin, fındık satan bir kullanıcının Türkiye genelinde satış yapacağını varsayalım. Tüm Türkiye’de görüntülenecek bir reklam stratejisi geliştirmiş olsun. İstanbul’lu bir yatırımcı olan örneğimizin Ordu ve yakınlarında reklam vermesi ne kadar doğru olur? Fındığın zaten yuvası olan bölgelerde belki de onlardan alınan ürünü tekrar onlara pazarlamak ne kadar doğru olur? 

Doğru Pazar Analizi Doğru Stratejiler Geliştirmenize Yardımcı Olur

Çay satan bir satıcının Karadeniz bölgesinde çay reklamı göstermesi, onlardan aldığı bir ürünü yine onlara kar koyarak satmaya çalışması değil midir? Bu tür soruları zihninizde farklı soru işaretleri oluşsun ve sorgulamaya başlayın diye dikte ediyorum. Bu tür sorular sayesinde yanlış stratejilerden kaçınabilir ve pazar analizini daha doğru yapabiliriz.  

Önerilen İçerik: Pazar Yerlerinde Satış Yapmak ve Satış Arttırma Yöntemleri

Pazar analizinin en önemli diğer parçası ise rakip analizi yapmaktır. Rakip analizi, E-Ticarette Pazar Analizinin Önemi kadar büyük bir öneme sahiptir. Satacağınız ürün ya da hizmeti halihazırda zaten pazarlıyor olan rakipleri incelemeden E-Ticarete girmek büyük bir hata olacaktır. Bu yüzden hedeflediğimiz kategoride E-Ticaret yaparken rakip firmaları iyi analiz etmek gerekir. Hangi ürünleri ne kadar fiyata sattıklarını bilmeden E-Ticaret süreçlerine girilmemelidir.  

Bu konuda yapmanız gereken şey oldukça basittir. Pazar analizi yaparken yeteri kadar analiz yapmak gerekir. Elinizdeki ürünü en iyi üreten siz olsanız da başkaları sizden daha iyi pazarladığı için sizden daha çok satış yapıyor olabilir. Elinizdeki ürünü ya da hizmeti en uygun siz satıyor olabilirsiniz fakat yine başka bir rakip sizden çok daha pahalı satmasına karşın daha fazla satış yapabiliyor olabilir. Tüm bunları analiz etmek pazar analizinin bir sürecidir ve pazara bu şekilde girilmelidir.  

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın