E-Ticarette Doğru Personel Seçimi – Doğru Çözüm Ortakları

E-Ticarette doğru personel seçimi oldukça önemli bir konudur. E-Ticarette başarılı olmak için yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenleri de bilmek gerekiyor. Bildiğiniz üzere E-Ticarette en sık yapılan hataları listelediğimiz bir içerik serisi yayınladık. Ve bu içerik o serinin son içeriği. E-Ticarette yapılan en sık yanlışlardan bir diğeri yanlış personel ve çözüm ortağı seçimi. Bu içerikte yanlış personel ve çözüm ortağı seçiminin E-Ticaret süreçlerimize olan olumsuz etkilerinden bahsediyor olacağım.

E-Ticarette Doğru Personel Seçimi

E-Ticaret’in ne kadar özveri ile yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu E-Ticaret Eğitim içeriklerimiz yardımı ile biraz daha iyi anladığınızı düşünüyorum. E-Ticarette projenizi yürüten ekip arkadaşlarınızı iyi seçmek oldukça önemlidir. Bu her işte böyledir elbette ama teknik işlerde biraz daha önemlidir. Bir insanın beden gücünü kullanarak pek çok iş yapabildiğini biliyoruz. Fakat E-Ticaret beden yoran değil beyin yoran bir iştir. Zihnini bu iş için yormayan personel adayları size yardımcı olmak yerine sizi yavaşlatır. 

Yürütmek istediğiniz E-Ticaret projesinde kesinlikle bu konuda yetkin ve yetenekli çalışma arkadaşları edinmeniz gerekiyor. İş öğreterek vakit kaybedeceğiniz personel adaylarına sırf daha az maaş vereceksiniz diye tamah etmenizi önermem. Çünkü iki kere verilmiş maaş, iki katını tek seferde verdiğiniz bir maaştan daha fazla şey kaybettirir size. Zaman kaybetmek para kaybetmekten daha kötüdür. Bu yüzden E-Ticaret süreçlerinde yanlış personel ile çalışmak son derece olumsuz etkiler bırakır. Doğru personel seçimi yapmak için tüm bu süreçlerin öncesinde iyi araştırmalar yapmak gerekir. 

Yanlış personel seçimi zaman ve para kaybettirir. Bu konuda artık hemfikiriz. Peki ya çözüm ortakları? Kullandığınız entegrasyonlar, E-Ticaret yazılımları, sosyal medya ve dijital pazarlama yönetimleriniz, bütçe yönetiminiz ya da ürün yönetiminiz… Liste uzayıp gidiyor. Bu konularda aldığınız hizmetlerin yanlış kişilerden alındığını bir hayal edin.

Kampanyalarınız boş yere bütçenizi tüketiyor. Reklamlarınız hedef kitleniz ile alakalı olan kişilere gösterilmiyor. Altyapınız gelen talepleri ve siparişleri karşılamıyor. Entegrasyonlarınız doğru düzgün çalışmadığı için stok sorunları yüzünden mağaza puanlarınız düşüyor. Ve siz bu sorunlar için destek almakta güçlük çekiyorsunuz. Hem de o kadar para verdiğiniz halde. Ne kadar kötü bir durum değil mi? Tüm bu sorunlar E-Ticaret sektöründe var olan sorunlar. Ve ciddi anlamda fazla yatırımcı bu konulardan dolayı enerjisini kaybetmiş durumda. 

Doğru Çözüm Ortakları ile Çalışın!

Enerjinizi kaybetmemek için sürekli destek alabileceğiniz çözüm ortakları ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bu tür tavsiyeleri E-Ticaret içeriklerimizin devamında vermeyi düşünüyorum. Pek çok çözüm ortağı ile çalışma fırsatım oldu ve hangisinin iyi hizmet verdiğini, hangisinin satışa kadar yanınızda olup satıştan sonra toz olduğunu anlatmayı düşünüyorum. Çünkü bu tür yorumları içeren yazıları yayınlayarak pek çok insanı yanlış tercih yapmaktan ve on binlerce lirasını çöpe atmasını istemiyorum. Herkesin işini iyi yapmaya mecbur kalacağı hizmet odaklı bir E-Ticaret sektörü oluşturmaya katkısı olacağına inandığım her e-ticaret içeriğini de yine E-Ticaret kategorimiz altında yayınlayacağım. 

Çözüm ortaklarınızı ve personelinizi iyi seçmeniz gerektiğini zaten bildiğinizi düşünüyorum. Peki çözüm ortakları ve personeller nasıl seçilir? 

Bu sorunun cevabı bana göre oldukça basit. Kiminle çalışacaksanız kiminle çalıştığına bakın. Başarı tesadüf olabilir mi? Karşınızdaki çözüm ortağı ya da personel sektörünüzde güçlü isimler ile çalışmış ise onun tecrübesinden azami düzeyde istifade etmeniz gerekir. Bir işi nasıl yapacağını öğretmek zorunda kaldığınız personeller yerine o işle ilgili yeni fikirleri ve düşünceleri olan personelleri tercih etmelisiniz. E-Ticaret hakkında ciddi tecrübeleri olan ve işinize katgı sağlayacağını düşündüğünüz personel adaylarını değerlendirmeye çalışın. Yapacağınız mülakatları iyi kurgulayın. Tüm E-Ticaret süreçlerinizden sorular sorup yanıtları kendi projenize göre değerlendirin. Aynı şekilde çözüm ortaklarınızın da bu şekilde seçilmesi gerekiyor. 

Sektörde hangi firmalara ne şekilde hizmet verdiğini incelediğiniz çözüm ortakları ile çalışmanız sırf ucuz diye seçtiğiniz çözüm ortaklarından kat be kat daha fazla yarar sağlayacaktır. Hem zamanınızı hem projenizi sekteye uğratmayacak çözüm ortakları seçerken çok titiz davranmalısınız. Yanlış seçilmiş bir çözüm ortağı projeye baştan başlamanıza sebep olabilir. 

E-Ticaret süreçlerinde yapılması gerekenlerin yanı sıra yapılmaması gerekenleri de bilmek önemlidir. E-Ticarette en sık yapılan yanlışları listelediğimiz içeriği incelemenizi tavsiye ederim. Bu yanlışları deneyimleyerek değil öncesinde okuyarak önlem almak size zaman ve para kazandırır. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın