E-Ticaret İçin Ürün Fotoğraf Çekimi – Ürün Fotoğrafları Nasıl Olmalı?

E-Ticaretin en önemli konularından biri de ürün fotoğraflarıdır. Ürün fotoğrafları, müşterilerimizin ürünlerimiz ile ilk iletişim kurduğu objedir. İlk izlenimimizi en doğru şekilde elde etmek ve ürünümüzü en iyi şekilde sunmak için en iyi ürün fotoğraflarına sahip olmamız gerekir. Bu yazıda sizlere E-Ticaret ürün fotoğraf çekimi ve ürün fotoğrafları nasıl olmalı sorusu hakkında bazı bilgilere yer veriyor olacağım. 

E-Ticaret İçin Ürün Fotoğraf Çekimi

E-Ticaretin en önemli bölümlerinden biri de ürün fotoğraflarıdır. Ürün hakkında ne kadar detaylı bilgi verirseniz müşterilerinize o kadar güven verebilirsiniz. Ürün hakkında en detaylı bilgiyi resimler verir. Ürünü fotoğrafta ne kadar detaylı ve gerçekçi gösterirseniz o kadar yüksek satış potansiyeline sahip olursunuz. 

E-Ticarette iyi ürün fotoğraflarına sahip olmalısınız. Bunun için ya bir ajans ile çalışmalısınız ya da bu işi iyi yapan insanlara istihdam sağlamalısınız. Her iki şekilde de ürün fotoğraflarınızın gerçekten profesyonel olması gerekiyor. Ürün fotoğraflarınız ne kadar detaylı ve gerçeği yansıtıyor ise ürünlerinizi o kadar iyi sergileyebilirsiniz. 

Ürün fotoğraflarında dikkat edilmesi gereken belli başlı kritikler var. Mücevher fotoğrafçılığı adlı yazımda mücevher fotoğrafı çekmeye çalışan kişilere bazı tavsiyeler vermiştim. Bu yazımda ise genel olarak E-Ticaret için ürün fotoğraf çekiminin nasıl olması gerektiğinden bahsediyorum. Spesifik olarak bir sektöre değil de her sektöre hitap edebilecek bilgiler vermeye çalışıyorum. 

Bu bilgileri değerlendirirken lütfen her sektörün ürün fotoğrafının farklı olabileceğini göz önünde bulundurun. Mücevher ile ayakkabıya aynı muameleyi yapamayız. İkisini alacak müşterinin iki farklı ürünü alırken dikkat ettiği kriter aynı olmayabilir. Bir ayakkabının nasıl göründüğü ile bir mücevherin nasıl göründüğü konusunda aynı cevaplar verilemeyebilir. Eğer cevaplar farklı ise teknikler de farklı olmalı. Sattığınız ürünü en iyi temsil edecek görselleri analiz etmek ve bu analizler doğrultusunda ürün fotoğrafları çekmek en doğru stratejidir.

E-Ticaret için Ürün Fotoğraf Çekimi
E-Ticaret için Ürün Fotoğraf Çekimi

Sektörel farkları göz önünde bulundurduktan sonra temelde sabit olan bazı detaylara göz atmak gerekir. Ürün fotoğrafları;

  • Birden fazla açıya sahip olmalıdır.
  • Kaliteli ve net olmalıdır.
  • Düşük boyutlu olmalıdır.
  • Ürünü ön plana çıkarmalıdır.
  • Çok fazla yazı içermemelidir.
  • Tercihen beyaz arka plana sahip varyant içermelidir.
  • Belirli bir düzene göre çekilmiş olmalıdır.

Her bir kriteri ise şu şekilde detaylandırabiliriz;

Ürün fotoğrafları birden fazla açıya sahip olmalıdır

Ürünlerimizi en iyi yansıtacak olan ögeler ürün fotoğraflarıdır demiştik. Tek görsel ile ürünün görünüşü hakkında detay veremeyiz. Bu yüzden ürüne ait farklı açılarda ve farklı ışık değerlerinde fotoğraflar çekmemiz gerekebilir. Bir araba alırken en az 10 tane resmine bakıyor isek bu işi yapan kişiler olarak müşterilerimize de aynı imkanı sunabiliyor olmalıyız.

Bir telefon alırken de oldukça fazla resme bakıyoruz. Bir ev alırken de bir kılıf alırken de. Bu liste ne kadar uzun olursa olsun her bir İnternet alışverişimizde ürünleri detaylı olarak görmek istiyoruz. Müşterilerimiz de aynısını istiyor. Bu yüzden farklı açılardan fotoğraflar çekmeye ve ürüne eklemeye özen göstermenizi tavsiye ederim. Bu, E-Ticaret için ürün fotoğraf çekimi adına önemli bir maddedir.

Ürün fotoğrafları kaliteli ve net olmalıdır

İnternetten alışveriş yaptığınızda ürün fotoğraflarına dikkatle bakıyorsunuzdur. Dikkatle baktığınızda farklı detayları görmek mümkün. Peki ya mümkün olmasaydı? Size gelen ürünlerin deseni, detayları farklı olsaydı? Bu hiç hoş olmazdı değil mi?

Müşterilerinize bunu yaşatmamak için ürün fotoğraflarınızın detaylı olması gerekir. Aynı zamanda kaliteli olması gerekir. Net ve kaliteli olan ürün fotoğrafları ürün hakkında daha çok bilgi verir ve müşteriyi ikna etmesi daha yüksek ihtimaldir. E-Ticaret için ürün fotoğraf çekimi hakkında bilgi almak isteyen her girişimci ya da fotoğrafçının bilmesi gereken bir durum olan kalite ve netlik konusu son derece önemlidir.

Ürün fotoğrafları düşük boyutlu olmalıdır

Ürün fotoğraflarının nasıl olması gerektiğini pek çok kaynakta okumuş olabilirsiniz. E-Ticaret hakkında bilgi sahibi olan bir çok fotoğrafçı var. Fakat bazıları teknik konuda biz web geliştiriciler kadar yeterli olamayabiliyor. Tıpkı bizim fotoğrafçılık konusunda onlar kadar iyi olamadığımız gibi.

Bu gibi durumlarda bazı uyum sorunları yaşanabiliyor. Örneğin ürün fotoğraflarının boyutu. Ürün fotoğraflarının boyutu, dosya boyutunu temsil eden bir kavramdır. Genellikle görüntü boyutu ile karıştırılır. 1920×1080 görüntünün ölçeğidir ve piksel yoğunluğudur. Fakat 462kb bu fotoğrafın dosya boyutudur.

Bir sayfanın hızlı yüklenmesi arama motoru optimizasyonu bakımından oldukça önemlidir. Sayfaların hızlı yüklenmesi SEO ile alakalı bir durumdur ve E-Ticaret de dahil olmak üzere tüm sektörler için önemli bir terimdir. Buraya fazla girmeden resim boyutlarının kullanıcı deneyimine olan etkisini kısaca özetlemek istiyorum.

Telefonunuzdan bir ürüne ait bir web sayfasını açtığınızı düşünelim. 3G yada 4G üzerinden sayfaya eriştiğinizi ve bu sayfadaki resimlerin her birinin 5MB olduğunu da varsayalım. Sayfa içerisinde 5 tane resim olsun. Toplamda bu sayfanın boyutu 25MB’dan fazla olacaktır. Çünkü siz o sayfayı açtığınızda tüm resimler telefonunuzun internet tarayıcısına inecek (download). 25MB bir sayfayı yüklemek de biraz zaman alacaktır.

Fakat resimlerin her birinin ekran ölçünüz kadar ölçüye sahip olduğunu ve optimize edilmiş yani sıkıştırılmış olduğunu düşündüğünüzde işler değişir. Resimlerin her birinin ortalama 50kb olduğunu varsaydığımızda sayfadaki görsellerin boyutu 250kb olacaktır. Optimize edilmemiş diğer örnekteki sayının 102,4 daha küçük bir görsel boyutu olan bu değer, sayfanın daha hızlı yükleneceğini ifade ediyor.

E-Ticaret fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu önemli sebeplerden dolayı fotoğraf boyutu ve ölçek boyutudur. Resimlerimizin site içerisinde kullanıldığı alandan büyük olmaması ve optimize edilmiş olması gerekir. Tabii ki kalitelerini bozmadan sıkıştırmak önceliğimiz olmalı.

Ürün fotoğraflarında ürün ön planda olmalıdır

E-Ticaret fotoğraf çekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konuların bir diğeri ise ürünü ön planda tutmaktır. Karmaşık zemin üzerinde çekilen bir ürün fotoğrafı ürün hakkında istenen bilgiyi kullanıcıya aktaramayabilir. Bu da ürünün satılmamasına yol açabilir.

E-Ticaret için çekilen ürün fotoğrafları karmaşık zeminlerde olmamalı ve ürünleri ön planda tutmalıdır. Sadece ürüne odaklanacak olan müşteri, ürün hakkındaki tüm görsel ihtiyacını giderebilmelidir. Bunu da ürünün ön planda tutulduğu bir ürün fotoğrafı ile yapabilir.

Ürün fotoğraflarında çok fazla yazı bulunmamalıdır

Ürün fotoğraflarına yazı yazılması sık yapılan bir hatadır. Bazı durumlarda gerekli olsa da ürün fotoğraflarına yazılan yazılar reklam stratejilerini olumsuz etkileyebilir. Google, Instagram ve Facebook reklamlarında ürün görsellerinin üzerindeki yazıların reklam performansını olumsuz etkilediğine dair pek çok ifade bulunur.

Yazı içeren bir ürün görseli ile yazı içermeyen ürün görseli arasında bariz şekilde reklam harcama farkı bulunur. Reklam optimizasyonu yapılırken görsellerin yazı içerip içermediğine dikkat edilir. Görselin %20’sinden fazlasının yazı içermemesine de ayrıca dikkat etmek gerekir.

Ürün fotoğraflarının beyaz arkaplana sahip varyantı olmalıdır

E-Ticaret fotoğraf çekimi konusunda verilebilecek en önemli tavsiyelerden biri ürünlerin beyaz arkaplana sahip fotoğraflarının çekilmesidir. Pek çok reklam platformunda (başta Google) beyaz arkaplanlı görseller çok daha uygun reklam bütçeleri ile çok daha iyi sıralamalar elde eder.

Beyaz arkaplana sahip ürünlerin pek çok site, video ve diğer reklam gösterim alanlarında kullanılabilmesinden kaynaklanan ve ürünü zeminden ayırıp daha kolay inceleme ortamı sunulabilmesinden dolayı rakip ürünlerin reklamlarından önde çıktığını görmek mümkün. Yani beyaz arkaplana sahip ürün görselleri daha az reklam maliyeti ile daha iyi reklam performansı elde edebilir.

Ürün fotoğrafları belirli bir düzene göre çekilmiş olmalıdır

E-Ticaret ürün fotoğrafları çekerken ürünlerin belirli bir düzene sahip olarak fotoğraflanması gerekir. Ürün liste sayfasında pek çok benzer ürünün göründüğü bir alanda ürün görsellerin farklı standartlarda olması sayfada karmaşaya sebep olur. Ayrıca bir ürün diğeri ile kıyaslanırken bakış açıları manipüle edilmiş olur. Aynı ölçüye sahip iki yüzüğün biri %50 diğeri %30 ölçek ile fotoğraflanmış ve kayıt edilmiş ise bir yüzük diğerinden büyük görünecektir.

Bu durum müşterinin kararını doğrudan etkileyeceğinden önlenmesi gereken bir durumdur. Ürün fotoğrafları belirli standartlarda çekilmelidir. Ürünlerin kameraya olan uzaklıkları ve bu fotoğrafların ölçekleri de sabit olmalıdır.

E-Ticaret için Ürün Fotoğraf Çekimi
E-Ticaret için Ürün Fotoğraf Çekimi

Bu yazıdaki tavsiyeler standart E-Ticaret görsel gerekliliklerine yönelik verilen tavsiyelerdir. Profesyonel düzeyde ürün fotoğrafçılığı tavsiyesi değildir. Fotoğraflardaki ışık, ekipman, makine ayarları ve kompozisyon gibi noktalara bu yüzden değinilmemiştir. Teknik olarak bazı gereklilikleri karşıladıktan sonra ürün fotoğraflarınızın daha ilgi çekici ve farklı olmasını sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın