Başlangıç Fotoğrafçılık Mücevher Fotoğrafçılığı ve Photoshop Mücevher Rötuş (retouch)

Mücevher Fotoğrafçılığı ve Photoshop Mücevher Rötuş (retouch)

2

Mücevher sektöründe en önemli işlerden birisi de Mücevher Fotoğrafçılığıdır. Oldukça maliyetli, zor ve bir o kadar da zevkli olabilen Mücevher Fotoğrafçılığı, profesyonel ortamlarda yapılmalıdır. Bu yazıda Mücevher Fotoğrafçılığı ve Photoshop ile mücevher rötuş işlemi hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Mücevher Fotoğrafçılığı Nedir? 

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Mücevher Fotoğrafçılığı, Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ürün fotoğrafçılığını kapsar. Mücevher fotoğraflarının detaylı olarak çekilmesi ve gerekli görüldüğünde bu fotoğrafların Photoshop gibi programlar ile rötuşlanması, temizlenmesi ve daha güzel hale getirilmesidir.

Mücevher Fotoğrafçılığı için Ekipmanları

mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları
mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları

Mücevher Fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken pek çok madde vardır. Bu maddelerin en başında bu iş için en uygun ekipmanların kullanılması gelir. Mücevher fotoğrafçılığı için en uygun fotoğraf makinesi yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilen makinelerdir. Yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekebilmesi fotoğrafların çekildikten sonra daha kolay işlenmesini ve daha kaliteli fotoğraflar elde edilmesini sağlar. Ayrıca baskı boyutu yeterli fotoğraflar elde etmek için yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf makineleri tercih edilmelidir.

Mücevher fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz donanımlardan birisi de tripod (üç ayak) olarak bilinir. Özellikle yakın detayların alınması sırasında elde çekilemeyecek kadar hassas çekim tekniği gerekir. Deklanşöre dokunulduğunda makinenin elde hareket etmemesi mümkün değildir. Makro fotoğraflarda fotoğrafın hareketsiz olarak çekilmesini üç ayaklar sağlamaktadır. Üç ayak üzerine konumlandırılan fotoğraf makinesi, çekilecek ürüne göre ayarlanır ve kumanda ile deklanşör tetiklenir. (Ya da zamanlayıcı kullanılır) Bu sayede makine ve ürün titremeden keskin ve detaylı olarak mücevher fotoğrafı çekilmiş olur.

mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları
mücevher fotoğrafçılığı ekipmanları

Fotoğraf makinesi kadar önemli olan bir diğer konu ise lenstir. Fotoğraf makinesini görüntüleri işleyen beyin olarak adlandırabiliriz. Bu durumda gözler lens olacaktır. Lensler ne kadar iyi olursa yani gözlerimiz ne kadar sağlıklı olursa beyne yani fotoğraf makinesine o kadar kaliteli fotoğraf yani görüntü iletilir. Gerisi ise beyne yani fotoğraf makinesine kalır. Sonraki işlemler ise fotoğrafın işlenmesidir. Bu bağlamda, fotoğraf kalitesini ve keskinliğini doğrudan etkileyen lensler özenle seçilmedir.

Genelde mücevher fotoğrafçılığı için 100mm ya da 60mm makro lens kullanılır. Bu durum özel koşullarda değişiklik gösterebilir. Takım halinde mücevher fotoğrafı çekilecek ise geniş açılı prime lensler tercih edilebilir.

Fotoğraf makinesi ve lens seçiminden sonra aydınlatma için de ayrıca yatırım yapmak faydalı olacaktır. Bildiğimiz üzere fotoğraf ışıktır. Işığın süresi, oranı ve rengi fotoğrafı oluşturur. Işığı yönetmek için ise iyi bir aydınlatma kullanmak gerekir.

mücevher fotoğrafçılığıSon olarak mücevher fotoğrafı çekmek için lightbox tarzı ürün çekim çadırları kullanılmalıdır. Özellikle dekupaj işini oldukça kolaylaştıran ürün çekim çadırları mücevher fotoğrafçılığın vazgeçilmezleri arasındadır. Ürün çekim çadırlarının yanı sıra fotoğrafın daha geniş konulara yayıldığı durumlarda kullanılabilecek detaylar da listeye dahil edilebilir. Çiçek, saksı, prüzsüz taşlar, renkli kumlar gibi objeler ile fotoğrafa daha çok detay verebilmek adına bazı objeler de listeye dahil edilmelidir.

Mücevher Fotoğrafları Çekim Teknikleri

Mücevher fotoğrafları çekmek için pek çok teknik kullanılır. Beyaz zemin üzerine mücevher yerleştirilir ve ışık ayarlanır. Makinenin live view özelliği sayesinde fotoğrafı çekmeden önce önizleyebiliyoruz. Bu özellik sayesinde hatalı çekim sayısını en aza indiriyor ve vakitten tasarruf ediyoruz.

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Aydınlatma ayarlarından sonra eğer çekilecek ürün farklı açılarda konumlanacak ise bal mumu ya da heykel yardımı ile istenilen şekle getirilmeli  ve çekim bu şekilde yapılmalıdır. Örneğin: yüzükleri dik konumlandırmak için yüzüğün montür (pırlanta ya da taş dışındaki tüm yüzük yapısı) altına bal mumu sürülebilir. Çok  az bal mumu ile yüzük dik olarak konumlandırılabilir.

Özellikle yakın çekimlerde makinenin sallanmaması için tripod ve zamanlayıcı (ya da kumanda) kullanılmalıdır. Mücevherin fotoğrafı çekilirken en sık yaşanan sorunlardan biri fotoğrafın ya da ürünün sadece bir bölümünün netlenmesi diğer alanların flu olması durumudur. Fotoğraftaki ürünün tamamının net çıkması için diyafram bıçaklarına müdahale etmek gerekir. F değeri olarak geçen bu ayar ile diyafram bıçaklarına istenilen oranda kapattıktan sonra fotoğraflarda daha fazla netleme derinliği elde edilmiş olur.

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Diyafram değerini ne kadar düşürürsek fotoğrafa o kadar ışık girer. Ne kadar ışık girerse o kadar enstantane hızı elde ederiz. Ayrıca diyafram bıçakları ne kadar açık ise o kadar az sığ alan derinliği elde edilir. Tabii bu durum yakın çekimlerde lens ile objenin arasındaki mesafenin az olmasına bağlıdır. Odak uzaklığı ve diyafram açıklığı netleme ve sığ alan derinliği konusunda oldukça önemlidir.

Net Mücevher Fotoğrafları Çekmek

Mücevherin tamamını net çekmek için nadiren de olsa kullanılan bir yöntem daha bulunuyor. Bu yöntem zahmetli ve fazla vakit alıyor olsa da oldukça iyi sonuçlar çıkarmaya yarayabiliyor. Odak istifleme (Focus Stacking) olarak bilinen bu yöntem ile mücevher odaklanır. Lense en yakın nokta odaklandıktan sonra çekilecek kare sayısı, netleme sıklığı ve diyafram değeri ayarlanır. Fotoğraf makinesi belirlenen diyafram değerinde belirlenen kadar fotoğraf çeker. Her bir fotoğraf çekişinde bir noktayı odaklar. Seçilen sayı kadar farklı mesafeyi odakladıktan sonra çekim sonlanır.

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Bu çekimler ise Photoshop gibi arayüzlerde tek bir fotoğraf haline getirilir. Odaklanan alanlar alınarak tek resim haline dönüştürülür. Bu sayede tüm noktalar netlenmiş olur. Mücevher tüm detayları ile resmedilmiş olur.

Her ne kadar her noktasını netlediğimiz bir fotoğraf elde etmiş olsak da bu fotoğrafın temizlenmesi ve daha güzel hale getirilmesi gerekir. İşte burada Photoshop Mücevher Rötuş (Retouch) işlemi devreye girer…

Photoshop Mücevher Rötuş (Retouch)

mücevher fotoğrafçılığı
mücevher fotoğrafçılığı

Çekilmiş olan halihazırda mücevher resimleriniz var ise Mücevher Rötuş hizmeti alabileceğiniz yerli ve yabancı firmalar bulunuyor. Bu resimleri en vasat hali ile alıp mükemmel düzeye getiren işlem yani rötuş, profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Mücevherin tüm detaylarını ortaya çıkarmak için bir çok teknik kullanılır.

Bu teknikler rötuş yapan kişiye göre değişiklik gösterir. Kimisi montür (yüzüğün taşsız kısmına verilen isim) yüzeyini fırça ile gradien bir geçişle kaplar. Kimisi metal yüzeyi dağıtarak yansıtma oranını düşürür ve daha fazla mat görüntü  elde ederek kusurları gizler. Kendine has teknikleri olan mücevher rötuşu yapan kişiler de bulunmaktadır. Her birinin amacı ise mücevheri reklam dünyasına hazırlamak ve iyi bir sunum sergilemektir.

20Sadece hazırda bulunan resimleri değil yeni çektiğiniz resimleri de rötuşlamanız gerekebilir. Özellikle mücevher çekimlerinde kullanılan makro lensler, ürün üzerinde gözle görülmeyen pürüzleri ortaya çıkaracaktır. Bu pürüzleri gidermek için de Photoshop rötuş işlemi gerçekleştirilmelidir.

Fotoğrafın son hali bilgisayar ortamında düzenlendikten sonra gözle görülür oranda iyileştirilmiş olacaktır. Bu yazıda mücevher fotoğrafçılığı ve donanımları hakkında yüzeysel bilgilere yer verdim. Herhangi bir başlığın detaylı halde incelenmesi talebi gelirse bu talebi değerlendireceğimden emin olabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum. Hoşça kalın.

2 Yorum

  1. Yemek fotoğrafçılığı hakkında da detaylı bilgilendirme yapabilir misiniz? Youtube, udemy gibi yerlerde istediğim bilgileri tam olarak alamıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!