Android Telefonun Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Alma

İlk olarak iPhone modelleri ile hayatımıza giren telefonun arkasına dokunarak ekran görüntüsü alma özelliği Android kullanıcıları tarafından da merak edilmektedir. Her telefonda bulunan özellikler farklı olduğu için bütün telefonlarda bu özelliği kullanmak mümkün değildir. Ancak nasıl yapıldığını öğrenerek telefonunuzda işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

iPhone Telefonun Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Android iOS Ekran Görüntüsü Alma
Android iOS Ekran Görüntüsü Alma

iPhone 8 ve üzeri cihazlara gelen iOS 14 işletim sistemi ile telefonun arakasına dokunarak ekran görüntüsü alınmaktadır. Bu özellik sayesinde aynı anda 2 tuşa birden basma külfetinden kurtulursunuz. Telefonun arkasına 2 ya da 3 kere üst üste dokunulması halinde ekran görüntüsü alınır. Dokunma sayısı sizin tarafından ayarlardan belirlenmektedir.

iPhone arkaya dokun özelliğini aktif etmek için cihazınızdan ayarlara girin. “erişebilirlik” kısmının en altında bulunan dokunma sekmesine gelin ve “arkaya dokun” seçin. Buradan 2 ya da 3 olacak şekilde kaç kere dokunacağınızı seçin. Sonraki ekranda bu dokunma ile hangi işlem yapılacağını seçmeniz gerekir. Buradan da ekran görüntüsü seçmelisiniz. Burada karşınıza 10’dan fazla özellik çıkar. Arkaya dokunma özelliğini farklı bir işlem için de ayarlayabilirsiniz.

Android Telefonun Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

iPhone cihazlarda bulunan arkaya dokunma özelliği kullanımı oldukça pratikleştirir ancak Android cihazlarda yoktur. Klasik yöntem olan güç tuşu ile ses kısma tuşuna aynı anda basarak ekran görüntüsü alınmaktadır. Ancak bu işlem biraz uzun ve zorludur. İki elinizi aynı anda kullanmak gerekir.

İlgini Çekebilir: Android Video İndirme Uygulamaları

Android telefonun arkasına dokunarak ekran görüntüsü alma işlemi uygulama yardımıyla kullanılabilir. Şu adımları takip ederek siz de bu özelliği kullanabilirsiniz:

İlk olarak Tap tap uygulamasını kullanacağız. Bu uygulama henüz Play Store’de yer almadığı için apk olarak indirmek gerekiyor. TapTap-0.8.1- Beta.apk (APKMirror) dosyasını güvendiğiniz herhangi bir kaynaktan indirebilirsiniz.

Karşınıza indirme ekranı gelecektir. “İndir” dedikten sonra bu uygulamaya güvenilip güvenilmeyeceğini soracaktır. Burada izin ver seçeneğini seçin. Sonraki adımda uygulama telefona yüklenir.

  1. Uygulamayı açın ve karşınıza çıkan “erişebilirlik ekranı devre dışı” bilgisi çıkar. Buraya tıklayın.
  2. Erişebilirlik ekranının en altına gelin ve “daha fazla indirme” seçeneğini seçin.
  3. Açılan ekrandan “Tap Tap” sekmesini seçin. Buradaki kapalı seçeneğini “Açık” olarak değiştirin.
  4. Açılan ekrandan “erişebilirlik” kısmını açık yapın. Reddet veya İzin ver seçeneklerinden izin ver deyin. Artık erişebilirlik hizmeti aktiftir.
  5. Erişebilirlik sekmesinin altında yer alan “double tap actions” yazısına tıklayın.
  6. Açılan ekrandan “ekran görüntüsü” seçeneğine basılı tutun ve asistanı başlat deyin.

Tüm bu ayarlamalardan sonra artık telefonunun arkasına dokunarak ekran resmi çekmek mümkündür. Özelliğin çalışıp çalışmadığını görmek için telefonunuzda denemeniz gerekir.

Ekran görüntüsü sekmesinin altında “gereksinim ekle” seçeneğini göreceksiniz. Buradan hangi durumlarda ekran görüntüsü alınacağını özelleştirebilirsiniz. Örneğin “ekran  açıkken” seçmeniz halinde sadece telefon ekranı açıkken bu özelliği kullanabilirsiniz. Eğer özelleştirmezseniz telefonu kullandığınız her an Android arkaya dokunarak ekran görüntüsü alma özelliği kullanılabilecektir.

Yorum yapın