DarkWeb (DeepWeb) nedir? Karanlık ağ detayları ✔️ 2023

]Şimdi buraya kadar geldiyseniz artık bilgisayarı açmayı ve kapatmayı öğrenmişsiniz demektir. Bir sonraki iş olarak karanlık dünyaya girmek istiyorsunuz. Herkesten farklı olmak hatta gece karanlığında terminal yada komut isteminde (Color A yazıp) adrenalin hormonlarınızın salgılanmasını istiyorsunuz. Bu size heyecan verebilir fakat  ne yazık ki etrafınızdakileri etkileyemezsiniz.

Çocuk olsanız da çocukluğu bırakın. Bunları hepimiz yaptık. Şimdi gerçek Dünya’da olduğunu hatırlayıp DarkNet yada bilinen adıyla DeepWeb hakkında bir takım bilgiler alacaksın. Bu bilgiler seni bir Hacker yapmayacak belki. Ama daha önce internet kullanmadığını ve ne çok şey kaybettiğini anlayacaksın. Okumaya devam et ve öncesinde duyduğun hurafelerden kurtul!

DeepWeb

DarkNet (DeepWeb) hakkında yazılıp çizilen onlarca kopya içerik bulunuyor ki… Bir arkadaşımız wikipedi amcadan aldığı bilgileri azıcık değiştirip yayımlamış ve diğer arkadaşlarda ondan bundan okuyarak (zannımca) hiç bilmedikleri konu hakkında makale yazmışlar. Ee şimdi ben bu konuda uzmanım demedim sen yanlış anladın. Sadece yazdığımız şey aslında bildiğimiz şeyler. Önyargılarınızı yenip işin gerçeğini öğrenmeye ne dersiniz ?

Şimdi bu DarkNet, teknik olarak; arama motorlarının indexlemediği tüm içeriklerin barındığı ve erişimi son derece kısıtlanmış bir ağ ortamı. Bu ne demek oluyor? Bu şu demek oluyor ki ;

Sadece belirli insanlar girsin istediğiniz bir siteniz olduğunu düşünün. Bunu arama motorlarından kaçırıp sadece özel bir kitleye sunmak istediğinizde yapacağınız işlemler sizin sitenizi DarkNet’e dahil etmiş olacak.

DeepWeb

Buradan çıkaracağımız sonuç şu ki DarkNet sadece Kiralık katillerin, çocuk p.rn.larının yada uyuşturucu tacirlerinin barındığı bir ağ değil. Burada duyulmak istemeyen grupların çalışmaları, Bir kitleye hitap eden siteler, Çok gizli olan şirket dosyaları, Ele geçirilen kredi kartları vs gibi birçok içerik bulunmakta.

Normal web ile arasındaki tek fark, içeriklerin gösterileceği kitlenin süzülmüş olmasıdır. Normal web üzerinde arama motorları ve sunucular, yasal sebeplerden ve müşteri memnuniyetinden dolayı içerikleri filtrelemek zorundadır. Böyle olmadığında korkunç bir ortamın oluşacağını az buçuk tahmin edebilirsiniz.

DarkNet, sadece sizin gibilerin olduğu bir ağ değil. Burada sizden çok daha iyi niyetli kişilerin olduğu gibi sizden çok daha kötü niyetli kişilerin de olduğunu unutmamanız gerekir. Aşağıdaki paragraftaki konulara dikkat etmeniz gerekecek…

Dark Web

Halka kapalı olması istenen bazı sitelerin yer aldığı DarkNet, içerisinde bulunan sitelerin yazılımlarını sizin için analiz edip filtrelemez. Bu demek oluyor ki exploit yuvası bir jquery sitenin size sorgusuz olarak javadownloader ile bir exploit yedirmesi çok kolay.

İşletim sisteminize göre exploit gönderen bir sürü sitenin milyonlarca bilgisayar meraklısı gencin bilgisayarını ele geçirip bunları zombi bilgisayar yaptığını ve bu bilgisayarların büyük saldırılarda kullanıldığını bilmeniz gerekiyor. Unutmayın ki ava giden avlanır.

Öyle bir vpn, dns ya da proxy kullanarak bu işten sıyrılabileceğinizi düşünmeyin. Yada bir anti virüs yazılımı ile sakın ha sakın bu virüslere karşı korunduğunuzu düşünmeyin. Başınıza gelebileceklerden haberdar olun diye anlatıyorum bunları.

Su testisi kırılmadan söyleyelim ki, yazının ilk yarısını okuyup heyecan yapıp sonra girip kafa kesme videoları izlemeye kalkmayın…

Dark Web

Çeşitli tehditlerden ve başınıza açabileceğiniz bazı işlerden kısaca bahsettikten sonra burada bulduğunuz içeriklerden de sorumlu olabileceğinizi hatırlatmak isterim. Yayımlanmaması gereken bir içeriği buldunuz indirdiniz ve onu normal web’e sızdırdınız.

Aferin size çok iyi iş yaptınız. İzi sürülebilecek kadar önemli ayrıntı içeren bir içeriğin ne kadar kolay takip edilebileceğini bilmeden böyle bir hata yapmayın. O içeriği sizin üretip sizin sızdırdığınız düşünülürse kodesi boylayabilirsiniz. Başınıza gelebilecek onlarca işten sonra hala ben buraya girer istediğimi alırım diyorsanız nasıl girileceği hakkında çok az bir bilgi verebilirim…

DarkNet’e erişim sağlamadan önce yukarıda size çare olmayacak dediğim vpn, proxy yada dns kullanarak izinizi bir nebze olsun silmeniz gerekir. Burada başınıza gelebilecek hadiselerden kendinizi kurtarmak için ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar içeriğe güvenli bir şekilde erişebilirsiniz. DarkNet denilen bu sistemdeki içerikleri görebilmek için bilinen en yaygın yöntemler Aşağıdaki gibidir…

Öncelikle verilerinizin ve sizin güvenliğiniz için sanal makine oluşturmanızı öneririm. Burada yapacaklarınız belki masumca şeyler ama karşıdakilerin aynı düşüncede olduğunun garantisini kimse veremez. Verseydi zaten bu içerikleri seni bu kadar uğraştırmadan önüne koyardı.

Sanal bilgisayarınızı oluşturduktan sonra hem ana bilgisayarda hem sanal bilgisayarda çalışmak üzere bir VPN kullanın ve ip adresinizi değiştirin. İp adresinize yönelik saldırılardan korunmak için bir nebze işinize yarayacaktır. VPN bypass edebilen abilere denk geldiğinizde zaten yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor.

Sanal bilgisayar ve VPN olayını hallettikten sonra yapacağınız şey en kolay yoldan DarkNet’e girmek olacaktır. Bunu en kolay yapabileceğiniz yazılım ise Tor Browser dır. Bir internet tarayıcısı olan bu Tor Browser‘ı zaten biliyorsunuz. Mozilla altyapısı kullandığı söylenir ve editlenmiş halidir falan filan. Zaten neredeyse tüm tarayıcıların altyapıları mozillanınki ile benzer yada aynıdır. Bunu mozillaya lanse etmek yanlış olacaktır.

Şimdi bir yerden tor browser indirip kurulumunu yapın ve başlangıç olarak gireceğiniz linkleri hidden wiki adreslerinden arşivleyin. işinize yarayabilecek linklerin bir kısmı burada bulunmaktadır. Buradaki linklerden yola çıkarak kendinize yeni linkler bulacaksınız. Tabi bunu ilk defaya mahsus normal webden sonrakileri DarkNetten yapacaksınız.

DarkNet’e erişim için tor tarayıcısının nasıl kurulup kullanıldığı hakkında zibilyon tane video ve makale bulunmakta. internette arama yaparak bulabilirsiniz.

Yukarıda anlatılanları okudunuz, anladınız ve dikkate aldınız diyelim. Tor browser ile hidden wiki kütüphanelerinden onion uzantılı linkler ileDarkNet’e girdiniz. Burada bulduklarınız sizi tatmin etmedi. (ki etmeyecek) O zaman ingilizcenizi geliştirerek araştırmalarınıza ingilizce devam etmeniz gerekecek. Bu konu hakkında (diğer konularda da böyle) ingilizce döküman çoktur ve sorgularınıza göre terimler öğrenirsiniz. Yabancı dilininizi hele ki ingilizcenizi bu işe yetecek kadar geliştirmelisiniz. Darknet içeriklerinin hemen hepsi ingilizcedir.

Oradaki platformda anlaşmak için evrensel dil şart olmuş. Darknete giriş yaptıktan sonra bir süre eğlenebilirsiniz. Sonra gözünüz açılır ve seviye olarak tabir edilen aşamalardan haberdar olmaya başlarsınız. Bu normal internetin iyi yada kötü kullanımı gibidir.

Kimileri her aradığını bulabilirken kimileri bulamaz. Eskiden arama motorlarında 2 kelimeden fazla sorgu girilmiyorken şimdi insanlar koca koca şiirleri aratıyor. Yani oradaki mantıkla buradaki pek aynı olmasa da, işin özünü bilmelisiniz ve kendi yorumunuzu katmalısınız. Hiç bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazı yada başka yazıyı okuyarak darknete giriş yaparsınız.

Sonrası tamamen size kalmıştır. Kimse kimseye bunu öğretemez. Birebir anlatılsa bile kendi stratejinizi belirlemelisiniz. Oradaki insanların bir kısmı birşeyler satar yada kazanırken kimisi de birşeyler almak için orada bulunur.

Bu kişinin kendi vizyonuna kalmıştır. Bu yüzden sizin de yapabileceğiniz şeyler içinizde saklı. Oraya bir an önce girip merakınızın geri kalanını giderin…

Bu yazı DarkNet hakkında bilgisi olmayan arkadaşların ufak tefek bilgi edinmeleri amacı ile yazılmıştır. DarkNet ya da DeepWeb gibi gizli ağlara girmek isteyen kişilerin bu bilgileri zaten internet ortamından edinip girişimlerde bulunması yasalara aykırı bir durum değildir. Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz. Umarım aradığınızı bulursunuz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın