iPhone Kullananların Bilmesi Gereken Özellikler | iOS 14 Gizli Özellikler

Apple’ın iOS güncellemesine getirdiği sayısız özellik ve geliştirme sayesinde gündemin konusu olmaya devam ediyor. iOS 14 Gizli Özellikler yeni uygulama kütüphanesinde, kompakt çağrı UI ve tüm yeni ana ekran widget’lar ekleme vb. henüz keşfetmemiş olabileceğiniz birçok iOS 14 gizli özelliği içeriyor.

ios-14-gizliözellikler
iOS 14 gizli özellikler-webdeyazilim

1. Okay Google’ı etkinleştirmek için arkaya iki kez dokunun

Siri, Google Asistan’ın yapabileceklerine yakın değil ve bu müjde gerçeği. Google Asistan, insan dilinin inceliklerini anlamaktan en alakalı sonuçları getirmeye kadar en iyi asistan kriterlerinin başında gelir. Ya Android kullanıcıları gibi iPhone’unuzda Google Asistan’ı bir şekilde tetikleyebilirseniz?

iOS 14, “Back Tap” adı verilen en iyi iOS 14 özellikleri’nden biri sayesinde buna izin veriyor. Etkinleştirildikten sonra, iPhone’unuzun arkasına iki / üç kez dokunarak Google Asistan’ı veya diğer herhangi bir sistem özelliğini tetikleyebilirsiniz.

Geri Dokunma, iPhone ayarları> Erişilebilirlik> Dokunma> Geri Dokunma’da kullanılabilir. Oradan, çift dokunma mı yoksa üçlü dokunma mı olmasını istediğinizi seçin. Kamerayı, uygulamayı veya kısayolu açmak gibi bir sistem eylemi seçin. Google Asistan uygulamasını yükleyerek ve “Ok Google” Siri kısayolunu ekleyerek oluşturabileceğiniz Ok Google kısayolunu seçin.

2. Fotoğrafları gizleyen “Gizli Albümü” gizleyin

iPhone’ların fotoğrafları gizleme seçeneği var, ancak birkaç Apple kullanıcısı için mevcut değildi. Daha az bilinen bir özellik olmasının yanı sıra, aynı zamanda büyük bir sorunu da var – gizli fotoğraflar doğrudan “Gizli Albüm” adlı bir albüme gidiyor ve o kadar ön planda ki, herkes ona rastlayabilir.

ios14-gizli-özellikler
iOS 14 Gizli Özellikler

Apple, iOS 14’teki sorunu çözdü. Yalnızca fotoğrafları gizlemekle kalmaz, aynı zamanda gizli fotoğrafları saklayan albümü de gizleyebilirsiniz.

Fotoğrafları gizlemek oldukça basit: Apple Fotoğraflar’a gidin> Paylaş düğmesine dokunun> Aşağı kaydırın ve Gizle’ye dokunun. Albümler bölümünde Gizli Albüm göreceksiniz.

İOS 14’te “Gizli Albümü” gizlemek için iPhone ayarları> Fotoğraflar uygulamasını arayın ve üzerine dokunun> “Gizli Albümü” Devre Dışı Bırakın.

ios-14-gizliözellikleri
iOS 14 Gizli Özellikler

Tamamen güvenli değil, ancak Gizli Albümü açıkta bırakmaktan daha iyidir. Bu, arkadaşlarınıza ve ailenize söylememenizi tavsiye ettiğim bir iOS 14 gizli özelliğidir.

3. Sesli Not uygulamasında ses kayıtlarını geliştirin

İnsanlar genellikle bir ses kaydedici uygulamasına ihtiyaç duymazlar. Ancak durum gerektiriyorsa Apple, iPhone kullanıcılarının stoktaki Sesli Not uygulamasına ve başka hiçbir şeye güvenmediğinden emin oldu.

İOS 14’te Apple, Sesli Not uygulamasına yeni bir tek dokunuşla ses geliştirme özelliği ekledi. Özelliği kullandıktan sonra, orijinal kayıt ile ona uygulanan ses geliştirme ile kayıt arasında çok büyük bir fark olduğunu hemen fark edeceksiniz.

İOS 14’te sesli notlarınızı geliştirmek için hızlı bir kılavuz – Ses kaydedin veya mevcut olanı kullanın> Üç nokta simgesine dokunun> Kaydı Düzenle’ye dokunun> Sihirli değnek simgesine dokunun> Bitti’ye dokunun.

ios14-gizli-özellikler-webdeyazilim
ios14-gizli-özellikler-webdeyazilim

4. Varsayılan e-postayı veya web tarayıcısını değiştirin

Uygulamalardan bahsetmişken, Apple sonunda kontrolcü bir ebeveyn gibi davranmayı bıraktı. İlk defa, kullanıcıların e-posta göndermek ve web’de gezinmek için hangi uygulamanın en uygun olduğuna karar vermesine izin veriyor.

En son iOS 14 güncellemesinde, üçüncü taraf uygulamaları varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulamaları olarak ayarlayabilirsiniz. Şu anda Gmail, Outlook, Hey, Spark gibi çeşitli e-posta uygulamalarını ve Google Chrome, Mozilla gibi çeşitli tarayıcı uygulamalarını varsayılan uygulamalar olarak ayarlayabilirsiniz.

Google Chrome’u varsayılan iPhone tarayıcınız olarak ayarlamak istediğinizi varsayalım. Bunu yapmak için iPhone ayarlarına gidin> Aşağı kaydırın ve Chrome’a ​​dokunun> Varsayılan Tarayıcı uygulamasına dokunun ve “Chrome” u seçin.

ios14-özellikler-webdeyazilim
iOS 14 Gizli Özellikler

5. iOS 14 Ana Ekranındaki uygulama sayfalarını gizleyin

Ana Ekrandaki tüm yeni değişiklikler iOS 14’ün en büyük özelliklerinden biridir. Ancak bazılarını bulmak diğerlerinden daha zordur.

iOS-14-Ana-Ekranındaki-uygulama-sayfaları
iOS 14 Gizli Özellikler

Örneğin, iOS 14 pencere öğeleri bu noktada iyi bilinen bir özelliktir, ancak iOS 14’te uygulama simgelerini özelleştirmek , birçok iPhone kullanıcısı için hala bir gizem olabilir.

Benzer şekilde, iOS 14 Giriş ekranında kullanıcıların tüm sayfayı gizlemesini sağlayan yeni bir seçeneği duymamış olabilirsiniz. Bir sayfayı kaldırmak için her uygulamayı silmek yerine şunu yapabilirsiniz: Jiggle moduna geçmek için ana ekranda uzun basın> Üç nokta sayfa göstergesi simgesine dokunun> Sayfanın seçimini kaldırın.

ios14-Ses-Tanıma
iOS 14 Gizli Özellikler

Ana ekranı temiz tutmayı planlıyorsanız, işte başka bir iOS 14 gizli özelliği – Yeni indirilen uygulamaları “Yalnızca Uygulama Kitaplığı” na taşıyın. Bu seçeneği iPhone ayarları> Ana Ekran altında bulacaksınız. Anlayabileceğiniz gibi, bunu yapmak yeni yüklenen uygulamayı Ana ekran yerine doğrudan uygulama kitaplığına taşıyacaktır.

6. Ses Tanıma

Bu iOS 14 gizli özelliğini sık kullanmayacaksınız, ancak Ses tanıma özelliğini denemenizi tavsiye ederiz. Adından da anlaşılacağı gibi, etkinleştirildiğinde iPhone’unuz akan su, yangın alarmı, bebek ağlaması, kapı zilleri, kapı vurmaları, köpek havlaması gibi belirli sesleri tanıyabilir.

ses-tanıma-ios14
iOS 14 Gizli Özellikler

İPhone sesi algıladığında, hemen “bir ses algılandı” yazan bir bildirim gönderir. Erişilebilirlik ayarlarının altında Ses Tanıma’yı bulacaksınız.

Ne yazık ki, Ses tanıma özelliği açıkken Siri’yi sesli komutla uyandıramazsınız.

7. Resim İçinde Resim

iOS 14 Resim içinde resim (PiP) en sevdiğim özelliklerden biridir. İPhone kullanıcılarının videoları yüzen bir pencerede izlemelerine olanak tanıyarak, kullanıcıların aynı anda diğer görevleri yapmasına olanak tanır. FaceTime, web’deki videolar, Netflix ve diğer birkaç uygulama ile çalışır.

iOS-14-Resim-içinde-resim
iOS 14 Gizli Özellikler

İOS 14 beta aşamasına gelene kadar, YouTube videolarını PiP modunda izlemek mümkündü. YouTube kısa süre önce ücretsiz kullanıcılar için özellik desteğini engelledi ve şu anda yalnızca YouTube Premium kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Ancak, YouTube videolarını Resim İçinde Resim modunda izlemek için yine de özel bir kısayol kullanabileceğiniz için endişelenmeyin.

Özelliği kullanmak için, videoyu oynatmanız ve alttan yukarı kaydırmanız veya Ana Sayfa düğmesine dokunmanız yeterlidir. Şimdi ekranda yüzen bir pencere göreceksiniz. PiP, iOS 14’te varsayılan olarak etkinleştirilmiş olsa da, iPhone’unuzda etkin değilse bu kılavuzu takip edebilirsiniz . PiP’nin en iyi yanı, onu çekerek kolayca ekranın yan tarafına gizleyebilmeniz ve sesin arka planda çalmaya devam etmesidir.

Önerilen içerik: iOS 14 Güncellemesini alacak cihazlar 

İşte bunlar iOS 14’ün en iyi gizli özelliklerinden bazıları. görüşlerinizi ve sorularınızı Yorum kısmından belirtiniz.

Photo of author

Mehmet Çoban

`TURKEY 🇹🇷 ▪︎`Edit ▪︎`Decup ▪︎`Photoshop ▪︎`Content Producer ▪︎`Social Media Management

Yorum yapın