Blog yazarak para kazanmak için bilmeniz gerekenler

Blog yazarak para kazanmak pek çok ek gelir araştırmacısının gündeminde olan bir konu. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve pastanın büyüyor olması blog yazarak para kazanmak isteyenlerin sayısını gün geçtikçe arttırıyor. Peki, iyi bir blog sitesi açmak ve çok iyi blog yazıları yayınlamak, blog yazarak para kazanmak için yeterli mi? Bu yazıda sizler için bu ve benzeri sorulara yanıt veriyor olacağız.

Blog yazarak para kazanmak için bilmeniz gerekenler
Blog yazarak para kazanmak için bilmeniz gerekenler

Blog Nedir?

Bir konuyu ele alırken öncelikle konunun odağındaki kelimenin köküne kadar inmek daha faydalıdır. -Ki olayı daha iyi anlayabilelim- Bu yazıdaki konumuzun odağı blog. O halde blog nedir önce bunu kavrayalım…

Blog, en kısa tabir ile dijital günlüktür. Blog yazmak için teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir konuda istediğiniz şekilde blog yazıp yayınlayabilirsiniz. Fakat bu yazının konusu blog yazarak para kazanmak. Bu yüzden blog yazmaktan daha fazlasını yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bu yazıyı okuduğunuz webdeyazilim.com da böyle kurulmuş bir blog sitesi. Kendi notlarımızı offline yani internet olmayan kapalı ortamlara not alıyorduk. Bu notlara her zaman ulaşamadığımız için sorun yaşıyorduk. Ayrıca bir sorunun nasıl çözüldüğünü not ettiğimizde bu sadece bize fayda sağlıyordu. Fakat kendi karşılaştığımız sorunların çözümlerini blog açıp yayınlasak pek çok kişiye faydası olacaktı. Biz de aynen öyle yaptık ve bu siteyi kurduk. 2016 yılından bu yana milyonlarca insana en az bir konuda bilgi vermiş olmanın mutluluğunu her gün yaşarız. Bu sebeple blog sitelerini günlük, online not aldığınız bir site gibi de düşünebilirsiniz. Kimsenin okumasını istemediğiniz değil, aksine, herkesin okumasını isteyebileceğiniz bir blog sitesi…

Sadece blog yazarak para kazanmanız çok düşük ihtimaldir. İnsanların blog sitenizi ziyaret ediyor olması gerekir. Bunu sağlamanın pek çok yolu var. Fakat her biri azimli ve sabırlı olmaktan geçiyor. Tabii ki akıllı hareket etmeyi de unutmamak lazım.

Blog yazarak para kazanmak için bilinmesi gerekenler:

 • Blog hangi dilde yazılacak ise o dil bilgisine hakim olmak
 • Blog hangi konuda ise o konuda gerçekten yeterli düzeyde bilgiye sahip olmak
 • İlgi çekici konuları ve anahtar kelimeleri bulabiliyor olmak
 • Çok iyi bir blog altyapısına sahip olmak (Teknik birkaç konu)
 • SEO, Google Adsense ve diğer konularda yeterli düzeyde bilgi sahibi olmak

Bu başlıkları detaylandırmadan önce ise birkaç bilgiyi araya sıkıştıralım…

Blog yazarak para kazanmak” konusunu kendi blog sitenize yazarak, kendi siteniz üzerinden reklam geliri elde etme üzerine inşa ederek anlattık. Eğer blog yazmaktan kastınız, makale ya da metin yazarak para kazanmak ise lütfen şu konuyu ziyaret edin: Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler – Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli? Makale Yazım Kuralları -> Eğer kendi blog sitenizde yazmak ve kendi blog sitenizden gelir elde etmek için bu yazıyı okuyor iseniz lütfen okumaya devam edin.

Dijital dünyada para kazanmak için o konuda yetkin olmak son derece önemli. Kısa vadede para kazanmak için blog yazarak para kazanmayı tercih etmemenizi öneririm. Eğer hem blog yazıp, hem gündelik hayatınıza devam etmek hem de ek gelir elde etmek istiyorsanız, vaktiniz ve azminiz varsa, araştırmacı ruha sahipseniz blog yazarak para kazanabilirsiniz.

İnternette herhangi bir konuda araştırma yaptığınızda karşınıza bu içerik gibi pek çok içerik çıkıyor. Aslında bu içerikler genelde para kazanma odaklı yazılan içerikler. Bir içeriğin amacı para kazanmak ise içeriğin kalitesi düşüyor. Eğer amaç o içeriği en iyi şekilde üretmek ise, amaç kalite ve fayda sağlamak ise bunu anlıyorsunuz. Bunu anladığınızda ise o içeriği yayınlayan site ya da bloğu takibe alıyorsunuz. Yani, umarım. 🙂

Blog yazarken bu konuya dikkat etmenizi son derece tavsiye ederim. Blog yazarken önceliğiniz blog yazdığınız konuda katma değer oluşturmak ve fayda sağlamak olmalı. Sonra teknik bazı konular var. Bu konuları herkes yapıyor, siz de yaparsınız. Ama herkesin yapmadığı, ya da yanlış yaptığı faydalı olmak, özgün olmak, detaylı olmak gibi konular üzerinde yeteri kadar durmanız gerekiyor. İlk olarak bu kısımları anlayalım ki diğer teknik konuları ne için öğrendiğimizi bilelim.

Başlangıç

İlk olarak işin doğasını biraz anlamaya çalıştık. Yazdığımız blog yazısının hedef kitleye fayda sağlıyor olması şartı olduğunu öğrendik. Fakat bu tek başına yeterli değil. Hedef kitleyi sitede en iyi şekilde ağırlamak, hedef kitlenin bloğumuzu en kolay şekilde bulmasını sağlamak, hedef kitlenin içeriğimizi tüketirken keyif almasını sağlamak ve hedef kitlemizin bloğumuzu tekrar ziyaret etmesini sağlamak gerekiyor. Peki bunları nasıl yapacağız? Bunları yapınca blog yazarak para kazanabilecek miyiz? Yanıtları gerektiği şekilde vermeye çalışalım…

Blog hangi dilde yazılacak ise o dile hakim olun!

blog yazarak para kazanmak için dili iyi kullanmak şart!
blog yazarak para kazanmak için dili iyi kullanmak şart!

İnternette karşınıza çıkan pek çok içerikte dil bilgisi kurallarının gözardı edildiğine tanık olmuşsunuzdur. Siz bu içerikleri tüketmekten memnun musunuz? Eğer memnun iseniz blog yazarak para kazanamayacağınızı garanti edebiliriz. En azından uzun vadede güzel kazançlarınız olacağına ihtimal vermiyoruz. Okuma alışkanlığı olan insanların bu tür bloglardan içerik tüketmediğini bilmeliyiz.

Hangi konuyu ele alırsak alalım, konuyu en iyi şekilde okura aktarabilmek için dili çok iyi kullanabiliyor olmalıyız. Sonuçta okumayı seven insanların okuduğu metinlerin de yeterli düzeyde olması gerekiyor. Blog yazarak para kazanmakla ilgili yazılan bu konuda dil bilgisine ilk sırada yer vermemizin bir sebebi var. Bu sebep yerine getirilmediğinde blog başarısız olacak ve para kazanma ihtimali düşecektir. Bu yüzden blog yazılarınızın dil bilgisine uyduğundan emin olun. Bu konuda yetersiz iseniz yanlışlarınızı gidererek blog yazmaya başlayın.

Hangi konuda blog yazıyor iseniz o konuda bilgi sahibi olun!

blog yazarak para kazanmak için en az bir konuda uzmanlaşın!
blog yazarak para kazanmak için en az bir konuda uzmanlaşın!

Blog yazarken para kazanmanın bir diğer önemli başlığı ise blog yazılan konuda bilgi sahibi olmak. Eğer bir konuda bilgi sahibi değilseniz o konuyu araştıran insanları sitenizde tutmanız çok zor. Ziyaretçilerinizin blog sitenizi neden ziyaret ettiğini unutmayın. Ziyaretçileriniz, blog yazınızı o yazıdaki konuyu anlamak ve kavramak için ziyaret eder.

Ziyaret amacını anlamadan yazılacak olan blog yazıları başarıya ulaşmayacaktır. Sizin bu yazıyı okuma amacınız blog yazarak para kazanılabilir mi? Yoksa kazanılamaz mı? Kazanılır ise ne şartlarda kazanılır? Blog yazarak nasıl para kazanılır? gibi sorulara yanıt aramak değil mi? Eğer bu yazı, bu sorulara yanıt verebiliyor ise başarılı olmuş demektir. Tabii ki yanıt verebildiği kadar başarılı, yanıt veremediği kadar başarısız olmuştur. Fakat bu sorulara yanıt veremiyor ise başarısız olmuştur.

Bu bilgiye sahip olarak blog yazarak para kazanmak üzerine tecrübelerimizi yazıyoruz. Aslında sadece tecrübelerimizi yazmak da yetmiyor gördüğünüz gibi. Bu detayı gözden kaçırıp yazdığımız yazı taktik olarak yeterli olsa da teknik olarak yeterli olmayabilir. Bu yüzden bu başlıkların tek başına yeterli olmadığını, ancak hepsinin birlikte uygulandığında başarı getireceğini bilmek de gerekiyor.

Blog yazarak para kazanmak isteyen birinin kesin olarak yetkin olduğu ya da yetkin olabileceği bir konuda ilerlemesini tavsiye ediyoruz. Örneğin futbol ile ilgili birinin blog konuları da futbol ile ilgili olabilir. Bu konudaki bilgisi ve tecrübesi ile ziyaretçiyi anlayıp buna göre blog yazabilir. Neyi nasıl yazabileceği, hangi konuları nasıl ele alacağı gibi bilgileri zaten bu konuda tecrübeli olduğu için bilecektir. Fakat hiç alakası olmayan bir konuda sadece para kazanmak için blog yazacak ise takdir edersiniz ki başarılı olamayacaktır.

Hangi konuda, hangi anahtar kelime ve başlık ile yazacağınızı bilin!

blog yazarak gelir elde etmek için hangi konular hakkında yazmanız gerektiğini bilin!
blog yazarak gelir elde etmek için hangi konular hakkında yazmanız gerektiğini bilin!

Blog yazarları genelde anahtar kelime araştırması yapmadan blog yazar. Çünkü pek çoğu ya para kazanma amacı gütmez ya da bu konuda bilgi sahibi değildir. Para kazanmak istemiyor ise istediği şekilde blog yazabilir. Fakat para kazanmak isteyen bir blog yazarı teknik bilgiye sahip olmalıdır. Bu yazının asıl amacı da blog yazarak para kazanmanın hangi şartlarda mümkün olduğunu açıklamak.

Blog yazmadan önce hangi konuda blog yazacağınızı aşağı yukarı belirlemiş olmanız gerekiyor. Tamamen boş bir kağıt düşünün. İçinde en ufak bir iz ya da kelime yok. Ne hakkında nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız bu konuda yeterli değilsinizdir. Ama futbol hakkında yazacağınızı biliyorsanız elinizde bir veri vardır. Futbolla ilgili çok farklı şekillerde blog yazılabilir. Ya da film, müzik, ekonomi ya da sosyal medya hakkında bir blog açtığınızda, artık hangi yöne doğru gideceğinizi biliyorsunuzdur. Bu yüzden önce elinizde bir konu olmalı.

Konuyu edindikten sonra o konuda yazmak istediğiniz spesifik konuyu bulmanız gerekiyor. Sosyal medya hakkında bir blog açtığınızı varsayın. Sosyal medya çok geniş bir kavram. Daha spesifik bir konu bulup o konuda araştırma yapmanız gerekecek. Sosyal medya ile ilgili bir blogda neler yazılabilir? Önce bunu sorabiliyor olmanız gerekiyor. Örneğimize devam edelim…

Sosyal medya ile ilgili bir bloğumuz var ve ne yazacağımızı düşünüyoruz. Sosyal medya hesabını büyütmek isteyen ziyaretçilere öneriler sunalım. Nasılsa bu konuda tecrübemiz ve bilgimiz var. (Bilgili olduğunuz konuda blog yazıyorsunuz çünkü) Blog konumuz yavaş yavaş netleşmeye başladı değil mi? Bu bilgiler ışığında bir blog konusu elde etmiş olalım. O da şu şekilde olsun:

Blog konusu: Sosyal medya hesabı ya da profil büyütme, daha fazla takipçi sayısına ulaşma

Blog konusunu elde ettikten sonra bu konuya en uygun başlığı bulmamız gerekiyor. Seçtiğimiz konular genelde pek çok alt başlığı içinde barındırır. Sosyal medya genel bir konu. Bunun alt konularına indiğimizde daha çok başlık fikrine ulaşacağız. Örneğin Instagram

Alt konu ile ilgili onlarca başlık fikri hemen kafanızda canlanmıştır. Buraya kadar olan kısmı şu şekilde toparlayalım:

Sosyal medya ile ilgili bir bloğumuz var. Burada Instagram ile ilgili bir içerik yayınlayacağız. Örneğin Instagram hesabı nasıl daha güvenli halde getirilir?

Bu şekilde ilerlediğinizde konu bulmakta sıkıntı yaşamazsınız. Fakat bu konular sizin tarafınızdan mantıklı olsa bile, insanlar tarafından mantıklı mı? Yani böyle bir konuya gerçekten gerek var mı? Böyle bir yazı internette var olmalı mı? Bu sorular sormanız gereken EN ÖNEMLİ sorular. Eğer Instagram hesap güvenliği konusu araştırılan bir konu değilse konu tıklanmayacaktır. Konu tıklanmıyor ise para kazanmıyor olacaksınız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı | Anahtar Kelime Bulma adlı yazımızda daha önce anahtar kelime bulma konusuna değinmiştik. Instagram ile ilgili hangi konular araştırılıyor ise bu konuları başlık haline getirip yazabilirsiniz. Sosyal medya ile ilgili araştırılan diğer konuları da bu şekilde bulabilirsiniz. Bu başlık daha fazla uzamasın diye burada bırakıyorum. Daha detaylı anahtar kelime analizi ve başlık oluşturma bilgileri için başka bir yazı yazmayı düşünebilir ve bu konuyu daha detaylı ele alabiliriz. Bu konuda bilgi sahibi olmak için yorum yaparak soru sorabilirsiniz.

Blog altyapınızın güçlü ve yeterli olmasına dikkat edin!

blog yazmak için gereken teknik bilgilere hakim olun!
blog yazmak için gereken teknik bilgilere hakim olun!

Blog yazabilmek için teknik şartları yerine getirebiliyor olmak şart. Blog siteniz bir domain, bir hosting ve bir blog yazılımından oluşuyor en kaba tarif ile. İyi bir domain (alan adı), iyi bir hosting (barındırma) ve iyi bir blog yazılımı kullanıyor olmak son derece önemli. Ve bunların birbiri ile olan uyumuna da dikkat etmekte fayda var.

webdeyazilim.com olarak pek çok site gibi biz de WordPress altyapısını kullanıyoruz. Yani bu yazıyı size sunmak için webdeyazilim.com gibi bir alan adımız var. Bu alan adı bir sunucuda çalışıyor. Ve size bu yazıyı sunabilmek için WordPress yazılımı ve teması kullanıyoruz. Bu tür teknik konulara çok fazla girmeyeceğiz fakat bu konularda bilgi sahibi değilseniz küçük araştırmalar yaparak en azından ne nedir ne değildir bunları anlamanızı tavsiye ederiz.

Hazır bir hizmet almış olsanız da blog sitenizde bazı teknik detayların iyi mi kötü mü olduğunu anlayabiliyor olmanız gerekiyor. Altyapınız kesinlikle güçlü ve güvenli olmalıdır. Blog yazarak para kazanmak için içeriklerinizin ilk sayfalarda görünüyor olması gerekiyor. İlk sayfalarda olmak için sitenizin SEO kurallarını yerine getiriyor olması gerekiyor. SEO kurallarından bir tanesi de hız. Siteniz kesinlikle hızlı olmalı. Tabii ki binlerce SEO kuralı var. Fakat hız bunlardan en önemli olanlarından bir tanesi.

Altyapınız hız ve güvenlilik konusunda yeterli olmadığında blog yazarak para kazanmak sizin için güç olabilir. Ne kadar iyi altyapı, ne kadar hızlı site ve ne kadar kullanışlı bir site arayüzünüz var ise o kadar iyi. Bu da o kadar iyi gelir elde etmek anlamına gelebiliyor.

Blog sitenizde sadece blog yazmak ve blog yazarak para kazanmak ile ilgilenmemeniz gerekiyor. Blog yazarken kullandığınız altyapı, yazılım, içerik yönetim sistemi, hosting ve diğer konularda da bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Bir konuda ne kadar bilgi sahibi iseniz o kadar iyi yaparsınız. Bizim mottomuz da o işi en iyi şekilde yapmak ise, o zaman iyi bir blog sitesi için nelerin gerektiğini de öğrenmek gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

SEO, Google Adsense ve diğer konularda araştırmalar yapın!

para kazanmanızı sağlayacak diğer terimler hakkında araştırma yapın
para kazanmanızı sağlayacak diğer terimler hakkında araştırma yapın

Blog yazmak sadece yazı yazıp yayınlamaktan ibaret olabilir. Pek çok blog yazarı bir başlık birkaç görsel ve bir yazı ile blog yazıyor. Kendi duygu ve düşüncelerini ifade eden bloglarda bunu görmek daha olası. Fakat bu tür bloglarda gelir gözetmek neredeyse imkansız. Biz bu yazıda blog yazarak para kazanma üzerinde durduğumuz için SEO, Google Adsense gibi terimlerden de bahsetmek durumundayız.

Eğer blog yazarak para kazanmak istiyorsak bu yazıdaki başlıkları iyi anlamamız gerekiyor. Örneğin SEO. Arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilmiş. Bunu hemen herkes biliyor ve bu bilgi artık tek başına bize yetmiyor. Arama motorlarının sitemizi sevmesi için pek çok teknik bilgiye sahip olmamız gerekiyor. En azından yeterli düzeyde SEO bilgisine sahip olmalıyız ki blog yazımız ilk sayfalarda gösterilsin. Ziyaretçiler ilk sayfada sizi bulunca daha çok ziyaretçiniz olacak ve daha çok para kazanabileceksiniz.

Google Adsense hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Blog yazarak para kazanmanın 2 yolu var. Ya yazdığınız blogları ilgili kişilere direkt olarak satarsınız. (Yayınlamadan) Ya da blog yazınızı yazıp yayınlarsınız ve ziyaretçiler sitenizi fark eder. Daha çok ziyaretçiye ve blog yazısına ulaştıkça sitenizde reklam gösterilmeye müsait hale gelir. Tam bu noktada Google Adsense hakkında araştırma ve başvuru yapmanız gerekir.

SEO ve Google Adsense gibi teknik terimleri araştırarak öğrenmeniz gerekiyor. Yazının bu kısmında bu terimleri detaylandırmayacağım. Ama bu iki terim hakkında kesinlikle bilgi edinmelisiniz. Aksi halde blog yazarak para kazanma serüveniniz başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Blog yazarak para kazanma yöntemleri

Blog yazarak para kazanma yöntemleri
Blog yazarak para kazanma yöntemleri

Blog yazmayla ilgili teorik de olsa pek çok bilgi verdiğimize inanıyoruz. Özenli ve düzenli çalışıp, teknik konulara hakim oldukça zamanla daha çok ziyaretçi çekeceğinizi göreceksiniz. Peki asıl konumuzun amacı olan para kazanma işi nasıl olacak?

Blog yazarak para kazanmak için birden fazla para kazanma yöntemi ve türü var. Blog sitenizin ve içeriğinizin durumuna göre bu yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz:

 • Bloğunuzda Reklam Yayınlama
 • Sponsorlu İçerik (Tanıtım Yazıları)
 • Ürün ve Hizmet İncelemeleri
 • Satış Ortaklığı & Gelir Ortaklığı (Affiliate Marketing)
 • Ürün ya da Hizmet Satışı
 • Blog Sitenizin Satışı

Blog sitenizi özenli şekilde yayına aldıktan sonra düzenli olarak ziyaretçi çekecek ve ziyaretçiyi doyuracak içerikler ile beslediğinizi varsayalım. Bundan sonraki aşama para kazanma aşaması olacaktır. Para kazanmak için ise elde ettiğimiz kitleyle en çok etkileşime geçebileceğimiz bir para kazanma yöntemi tercih etmemiz gerekiyor.

Hemen yukarıdaki blog yazarak para kazanma yöntemlerinden sizin projenize en uygun olanı seçmelisiniz. Bu para kazanma yöntemlerini detaylandıralım…

Bloğunuzda reklam yayınlayın!

Bloğunuzda reklam yayınlayın!
Bloğunuzda reklam yayınlayın!

Blog sitenizden gelir elde etmenin en yaygın ve kolay yolu bloğunuzda reklam yayınlamaktır. Reklam yayınlamak için doğrudan reklamveren ile iletişime geçebilirsiniz. Reklamveren sizinle iletişime geçebilir. Ya da bu iletişimi sağlayan aracı kuruluşlar ile çalışabilirsiniz. En yaygın olarak tercih edilen reklam hizmeti Adsense’dir. Google tarafından organize edilen reklamların yayıncı panelidir.

Bloğunuzdaki ziyaretçi sayısına, ziyaretçi türüne ve niteliğine göre reklam geliri elde edebilirsiniz. Güzellik & Bakım içerikleri ürettiğiniz bir blog siteniz olduğunuz varsayalım. Burada oyuncak araba reklamı alırsanız reklam performansı düşük olacaktır. Fakat doğrudan blog sitenizle alakalı kozmetik ürünü kampanyası yayınladığınızda ilgi daha çok olacaktır. Buna bağlı olarak reklam geliriniz de artacaktır. Bu yüzden projelerinizde içeriğiniz ve hedef kitleniz ile ilgili reklamları yayınlamayı tercih etmelisiniz.

Google Adsense gibi reklam çözümleri de içeriğiniz ve siteniz ile ilgili reklamlar göstermeye çalışır. Kullanıcıların çerez verilerine göre gösterilen reklam değişebilmektedir. Özetle, blog sitenizden para kazanmanın en yaygın türlerinden biri sitenize bir şekilde reklam almaktır.

Bloğunuzda sponsorlu içerikler yayınlayarak para kazanabilirsiniz!

Bloğunuzda sponsorlu içerikler yayınlayarak para kazanabilirsiniz!
Bloğunuzda sponsorlu içerikler yayınlayarak para kazanabilirsiniz!

Blog yazarak para kazanmanızın bir yolu da sitenizde ücretli tanıtım yazıları yayınlamaktır. Sitenizdeki içeriklere bir yenisini ücretli olarak eklemek isteyen bir reklamveren olabilir. Bu tür reklamverenleri kaçırmamak için sitenizde iletişim kanallarınızı göz önünde tutun. Sponsorlar eğer sitenizle ilgileniyor ise size kolaylıkla ulaşabilmeli.

Size ulaşan sponsorlar kendi web sitelerine geri bağlantılar (Backlink) içeren tanıtım yazıları yayınlamanızı isteyebilir. Sitenizin domain ve SEO değerlerine göre bu işlemin ücreti değişir. Backlink ücretleri 50 TL’den başlayıp binlerce liraya kadar ulaşabilir. 50 TL den başlıyor olması sizi korkutmasın, çünkü ortalama backlink satışları 200-500 TL civarındadır. Daha iyi projeler için ortalama +1000 TL dir.

Sitenizde yayınlayacağınız bir içerikten 500 TL de kazanabilirsiniz 5000 TL de kazanabilirsiniz. Bu tamamen sitenizin, içeriğinizin ve ziyaretçinizin durumuna bağlıdır. En sık blogdan para kazanma yöntemlerinden biridir. Bu bağlamda kendinize başka marka ve siteleri müşteri olarak çekebilirsiniz. Onlara mail atarak ulaşmayı deneyin. Güzel bir teklif ile size sponsor olmalarını sağlayın. Bu sayede bloğunuzdan zaten gelir elde ediyorken ek gelir elde etmiş olursunuz.

Ürün & Hizmet incelemeleri yapın!

Ürün & Hizmet incelemeleri yapın!
Ürün & Hizmet incelemeleri yapın!

Bloğunuzda ürün ve hizmet incelemeleri yaparak para kazanmanız mümkün. Zamanla tanınan bir Blogger olduğunuzu varsayarsak, bloğunuzun konusuna özel hizmet veren firmaların dikkatini çekebilirsiniz. Güzellik ve Bakım konularında tanınan bir blogger olmaya başladığınızda bu kategoride hizmet veren markalar size ulaşabilir.

Ürün veya hizmetlerini tanıttığınızda size güzel kazançlar sağlayabilir. Örneğin Danla Biliç adlı YouTube fenomeni. Sadece YouTube üzerinden reklam geliri elde ettiğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Tanıttığı ürünler belli markaların belli ürünleri. Bu da sponsorlu çalışma anlamına geliyor.

Satış & Gelir ortaklığı yaparak para kazanın!

Satış & Gelir ortaklığı yaparak para kazanın!
Satış & Gelir ortaklığı yaparak para kazanın!

Blog sitenizde belirli bir kitleye hitap ettiğinizde onlara sitenizin konusu ile ilgili ürünler sunabilirsiniz. Bu ürünler satıldıkça bu satıştan bir komisyon alabilirsiniz. Trendyol Fenomen kampanyaları ile bunu sık sık yapmaktadır. Bir fenomen, kendi bloğunda ya da sosyal medya hesabında bir ürün ya da kataloğu paylaştığında, o paylaşım linkini kullanarak yapılan alışverişlerden bir komisyon hak eder. Bu komisyon ise kendisine TL cinsinden ödenir.

Bloğunuzun teknoloji ile ilgili olduğunu varsayalım. En iyi telefonları listelediğiniz bir içeriğiniz olsun. Bu içerikte en iyi ilk 3 telefona “satın al” butonu koyarsınız. Satın al butonundaki link ise size özel oluşturulmuş affiliate linki olsun. Bu linke tıklayarak alışveriş gerçekleştiren her bir kullanıcı için tutar üzerinden yüzdelik komisyon hak edersiniz. Bunu pek çok üründe ve sitede görmek mümkün. Genelde yurt dışında bu yöntem ile on binlerce dolar gelir elde eden blog siteleri var.

Türkiye pazaryeri siteleri ve diğer sitelerin affiliate ağlarını araştırarak bloğunuza en uygun satış ortaklığı çalışmalarını organize edebilirsiniz.

Ürün ya da hizmet satarak bloğunuzdan para kazanın!

Ürün ya da hizmet satarak bloğunuzdan para kazanın!
Ürün ya da hizmet satarak bloğunuzdan para kazanın!

Bir konuda uzmanlaşmış iseniz ve bu konuda blog yazıyorsanız ilgili konu ile ilgili ürün ya da hizmet satışı gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, sitenizde makine mühendislerinin ve mühendis adaylarının işine yarayacak çeşitli bilgiler paylaşıyorsunuz. Bu bilgiler ilgi görüyor ve pek çok soru alıyorsunuz. Eğer proje çizme konusunda uzmansanız bu konuda hizmet verebilirsiniz. Projelerini çizemeyen insanlara ücretli destek verebilir ya da onlara bu konuda eğitim satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi kitlenize ürün ya da hizmet satarak blog sitenizden çok iyi gelirler elde edebilirsiniz. Tabii ki diğer tüm maddelerde olduğu gibi bu maddede de çok iyi ziyaretçi sayılarına ulaşmak ve kaliteli içerik üretmek şart.

Blog sitenizi satarak para kazanabilirsiniz!

Blog sitenizi satarak para kazanabilirsiniz!
Blog sitenizi satarak para kazanabilirsiniz!

Blog siteniz tamamen size özel bir site değilse blog sitenizi satarak para kazanabilirsiniz. Blog siteniz bir konuda oldukça bilinen bir site haline geldiyse, sitenizi satın almak isteyenler olabilir. Özellikle blog sitenizin konusu ile ilgili ürün ya da hizmetleri bulunan firmalardan teklif alabilirsiniz.

Sitenizle doğrudan ilgili olan bu firmalar sizin blog sitenizi alıp işletmeye devam eder. Fakat içeriklerinizin içerisine kendi ürün ve hizmetlerinin linklerini ve görüntülerini eklerler. Bu sayede sitenin kitlesine doğru ürün ve hizmeti göstererek satışlarını arttırırlar. Bu şekilde sitenizin satışını gerçekleştirerek blog sitenizden hatırı sayılır şekilde gelir elde edebilir ve kendinize yeni bir blog sitesi açabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanmak: Sonuç

Blog yazarak para kazanmak için pek çok konuya daha değinebiliriz. Çünkü bu konuların ancak tamamı anlaşıldığında başarılı bir blog yazma sürecine girebiliriz. Eğer blog sitesinin nasıl işlediğini bilmiyorsak, sadece yazıp yayınlıyorsak yazımız yeteri kadar insana ulaşmayacaktır. Yeteri kadar insana ulaşmayan bir yazıda reklam gösterimi gerçekleşmez. Reklam gösterimi için hangi firmalar ya da hizmetler tercih edileceğini de bilmek gerekiyor. Bu yüzden yazının başında araştırmacı olmakla ilgili bir cümle yer alıyor.

Bu yazı en genel ve en temel şekilde blog yazarak para kazanmanın ne şartlarda mümkün olacağını sizlere anlatmak için yazıldı. Zaman zaman eksik ve fazla yerleri güncelleniyor olacak. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum yapın. Mümkün olan en kısa sürede yanıt vereceğiz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın