Bir inç Kaç Santim? 1 inç kaç cm eder? ✔️ 2023

Bir inç kaç santim? | Genellikle televizyonlarda ve bilgisayar ekranlarında (monitör) kullanılan bir ifade olan inch, aslında bir ölçü birimidir. Yaygın olarak televizyon ve bilgisayar ekranlarında kullanıldığı için genellikle karşımıza 24″ 32″ ve üzeri olarak çıkmaktadır. Sayı ne kadar değişirse değişsin, bir inç kaç santim sorusunun cevabını bildikten sonra her inç ölçüsü hesaplanabilir. 1 inç kaç cm (santim) eder öğrenmeye başlayalım…

Bir inç Kaç Santim? 1" Kaç CM'ye Eşit?
Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

Bir inç 2,54 santimetredir. Bir inç, 1″ olarak da ifade edilir. İnch, yaygın olarak kullanılan bir ölçü birimidir. (“) işareti ile ifade edilir. Uzunluk değeri sistemden sisteme değişebilen bu ölçü birimi, alan hesaplamalarında inç kare olarak, hacim hesaplamalarında ise inç küp olarak adlandırılır.

Pek çok ekran inç ile ölçülür. İnç, bir ekranın bir köşesinden diğer köşesine olan uzunluğunu da ifade eder. 24 inç ekran aslında 24 tane 2,54 santimetredir. Yani 2,54 inç eşittir 60,96 santimdir demek doğrudur. Detaylar 24 inch kaç santimdir.

Televizyon, monitör, notebook, tablet ve telefonların ekranlarının inç ile ölçüldüğünü hepimiz biliyoruz. Bu ölçü birimi kullanılarak ekranların kaç santimetre olduğunu rahatlıkla bulabiliriz. Ayrıca santimetre değeri bulunması gereken başka bir inç değerine sahip bir obje var ise, bu objenin inç değerini 2,54 santimetre ile çarparak kaç santimetre olduğunu bulabiliriz.

Yani 24 inç bir ekran ile 32 inç bir ekranın ölçülerini hesaplamak için sadece bu sayıları 2,54 ile çarpmak yeterlidir. Tabii ki bu işlem sadece inç uzunluk biriminden santimetre uzunluk birimine çevirmek amacı ile kullanılmalıdır. Aksi halde yanlış sonuçlarla karşılaşılma ihtimali vardır.

Bir inç Kaç Santim? 1" Kaç CM'ye Eşit?
Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

Bir inç Kaç Milimetre? 1″ Kaç MM’ye Eşit?

1 mm 0.10 santime eşittir. 1 inç 2,54 CM’ye eşitse bu sayıyı 10 ile çarparak bir milimetrenin kaç santim olduğunu rahatlıkla bulabiliriz. 2,54 X 10 işleminin sonucu 25,4’dür. Yani bir inç 25,4 milimetredir.

Santimetre ve milimetre arasında bir basamak vardır. 1 santimetre 10 milimetre eder. Milimetre santimetrenin onda biri kadardır. Milimetre santimetre hesabı yaparken bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bir inç kaç santim sorusu pek çok nedenle sorulabiliyor. Bu nedenlerin arasında genellikle telefon, tablet ve notebook ekranı bulunuyor. Alacağımız bu teknolojilerin ekran boyutlarının ne kadar olduğunu bilmemiz, ürünü almadan deneyimlememiz son derece önemli.

Bu gibi standartlar sayesinde ekranın bir ölçü değeri var. Bizler bu değerlere bakarak ürünün ne kadar ölçüye sahip olduğunu ve ne kadar yer kapladığını ürünü almadan anlayabiliyoruz.

Bir İnç Kaç Santim? 1″ Kaç Santim Geliyor?

Bu yazıda sizler için bir inç kaç santim sorusuna detaylı cevaplar vermeye gayret ettik. Sitemizdeki hazır inç ölçülerini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. 1 inç kaç cm ve diğer inç soruları için bu içerikleri mutlaka inceleyin…

Hazır İnç Ölçüleri;

Bir inç kaç santimetre? 1 inç kaç cm?

Santimetre, santim ya da CM ifadesinin kısaltılmadan kullanılan karşılığıdır. Santimetre, santim ya da CM olarak da ifade edilir. Bir santimetre aslında bir cm ya da bir santim olarak da ifade edilir. Her ne şekilde ifade ediliyor olursa olsun bir santimetre 2,4 inch eder. Diğer bir deyişle 2,4 inch bir santimetreye eşittir.

İnç hakkında daha fazla bilgi

İnç tekil olarak Inch, Çoğul olarak Inches kullanıldığı İngilizceden dilimize geçmiştir. Dünyada en yaygın şekilde kullanılan uzunluk ölçüsü birimlerinden biridir. ( ” ) işareti ile ifade edilmektedir. Alan hesaplamalarında inç kare, hacim hesaplamalarında ise inç küp olarak adlandırılır.

ABD, Kanada ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkede resmi belgeler üzerinde uzunluk İnç ile ifade edilir. Örneğin Kanada’da sürücü ehliyet belgelerinde yer alan boy bilgisi inç ile ifade edilir.

inch kullanımı
inch kullanımı

Uluslararası İnç Kullanımı

1958 yılında Birleşik Devletler ve İngiliz Milletler Topluluğu’na üye devletler “uluslararası yarda”nın uzunluğunu 0.9144 metre olarak belirlemişlerdir. Buna bağlı olarak “uluslararası inç” de 25,4 milimetre olarak tanımlanmıştır.

İnçin standart uluslararası sembolü in’dir. Bazı durumlarda, “fit” tek kesme işareti, inç ise çift kesme işaretiyle gösterilir.

Mühendislik ölçülerinde 10’+3″ ile gösterildiğinde bunun manası 10 fit 3 inçtir. 1 fit 12 inçe karşılık geldiğinden ölçü toplamda 123 inç eder. Bu ölçünün metrik birimlerle değeri is 123 x 2,54 = 312,42 cm’dir.

Diğer uzunluk birimlerine göre İnç dönüşümü

1 uluslararası inç;

1.000 thouya (1 thou 0,001 inçtir),
yaklaşık 0,08333 fit (1 fit 12 inçtir),
yaklaşık 0,02778 yardaya (1 yarda 36 inçtir),
2,54 santimetre (1 santimetre yaklaşık 0,3937 uluslararası inçtir) eşittir.

İnçin kullanıldığı bazı alanlara örnek

  • Bilgisayar, televizyon ve telefonların ekran çerçeve oranı
  • boru çapları
  • arabaların, motorların, bisikletlerin ve diğer yuvarlak tekerli araç gereçlerin lastik çapları
  • gramofon plakları
  • CD diskler
  • Puro çapları
Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın