Başlangıç Genel Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

0

Bir inç kaç santim? | Genellikle televizyonlarda ve bilgisayar ekranlarında (monitör) kullanılan bir ifade olan inch, aslında bir ölçü birimidir. Yaygın olarak televizyon ve bilgisayar ekranlarında kullanıldığı için genellikle karşımıza 24″ 32″ ve üzeri olarak çıkmaktadır. Sayı ne kadar değişirse değişsin, bir inç kaç santim sorusunun cevabını bildikten sonra her inç ölçüsü hesaplanabilir.

Bir inç Kaç Santim? 1" Kaç CM'ye Eşit?
Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

Bir inç 2,54 santimetredir. Bir inç, 1″ olarak da ifade edilir. İnch, yaygın olarak kullanılan bir ölçü birimidir. (“) işareti ile ifade edilir. Uzunluk değeri sistemden sisteme değişebilen bu ölçü birimi, alan hesaplamalarında inç kare olarak, hacim hesaplamalarında ise inç küp olarak adlandırılır.

Pek çok ekran inç ile ölçülür. İnç, bir ekranın bir köşesinden diğer köşesine olan uzunluğunu da ifade eder. 24 inç ekran aslında 24 tane 2,54 santimetredir. Yani 2,54 inç eşittir 60,96 santimdir demek doğrudur. Detaylar 24 inch kaç santimdir.

Televizyon, monitör, notebook, tablet ve telefonların ekranlarının inç ile ölçüldüğünü hepimiz biliyoruz. Bu ölçü birimi kullanılarak ekranların kaç santimetre olduğunu rahatlıkla bulabiliriz. Ayrıca santimetre değeri bulunması gereken başka bir inç değerine sahip bir obje var ise, bu objenin inç değerini 2,54 santimetre ile çarparak kaç santimetre olduğunu bulabiliriz. Yani 24 inç bir ekran ile 32 inç bir ekranın ölçülerini hesaplamak için sadece bu sayıları 2,54 ile çarpmak yeterlidir. Tabii ki bu işlem sadece inç uzunluk biriminden santimetre uzunluk birimine çevirmek amacı ile kullanılmalıdır. Aksi halde yanlış sonuçlar alınabilir.

Bir inç Kaç Santim? 1" Kaç CM'ye Eşit?
Bir inç Kaç Santim? 1″ Kaç CM’ye Eşit?

Bir inç kaç santim sorusu pek çok nedenle sorulabiliyor. Bu nedenlerin arasında genellikle telefon, tablet ve notebook ekranı bulunuyor. Alacağımız bu teknolojilerin ekran boyutlarının ne kadar olduğunu bilmemiz, ürünü almadan deneyimlememiz son derece önemli. Bu gibi standartlar sayesinde ekranın bir ölçü değeri var. Bizler bu değerlere bakarak ürünün ne kadar ölçüye sahip olduğunu ve ne kadar yer kapladığını ürünü almadan anlayabiliyoruz.

Bir İnç Kaç Santim? 1″ Kaç Santim Geliyor?

Bu yazıda sizler için bir inç kaç santim sorusuna detaylı cevaplar vermeye gayret ettik. Sitemizdeki hazır inç ölçülerini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Hazır İnç Ölçüleri;

Bir inç kaç santimetre?

Santimetre, santim ya da CM ifadesinin kısaltılmadan kullanılan karşılığıdır. Santimetre, santim ya da CM olarak da ifade edilir. Bir santimetre aslında bir cm ya da bir santim olarak da ifade edilir. Her ne şekilde ifade ediliyor olursa olsun bir santimetre 2,4 inch eder. Diğer bir deyişle 2,4 inch bir santimetreye eşittir.

İnceleme
Bir inç Kaç Santim? 1" Kaç CM'ye Eşit?
Önceki İçerikWhatsApp Çoklu Cihaz Desteği Geliyor!
Sonraki İçerikiPad Mini 6 Özellikleri ve Fiyatı Tanıtıldı
Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!