Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yöntemleri

Gündelik hayatımızda SMS yerine WhatsApp mesajlarını tercih ediyoruz. O kadar alıştık ki bu duruma, artık tarifelerimizde SMS olmasa bile idare edebiliyoruz. Hal böyle olunca Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma fikri akıllara geliyor. Bazı durumlarda başkalarının WhatsApp mesajlarını okumak isteyebiliyoruz.

Bu içerikte tam olarak Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma ne kadar mümkün, ne şekilde mümkün bu konulara değiniyor olacağız. Ayrıca kendi WhatsApp mesajlarınızın güvenliğini nasıl sağlayabileceğinizi de bu içerikten öğreniyor olacaksınız. Tüm başlıkları ve açıklamaları dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yöntemleri

Bir başkasının WhatsApp mesajlarını okumak mümkündür. Fakat bir dizi şartın yerine gelmesi, uygun ortamın sağlanması gerekir. Eğer Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma yolunda ilerlemek istiyorsanız bazı terimlere hakim olmanız gerekir.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yöntemleri

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yöntemleri:

Eğer birinin Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okumak istiyorsanız kullanacağınız yöntemler şu başlıklardaki gibi olacaktır…

RAT Kullanmak

Daha önce Android RAT hakkında detaylı bilgi içeren bir içerik yayınlamıştık. Özellikle Android telefonlarda WhatsApp izlemek ve mesajları okumak için Android RAT programları çok sık tercih edilmektedir.

Android RAT, hedef Android cihazda oturum açmanızı ve WhatsApp dahil tüm uygulamaları takip etmenizi sağlar. Detaylar için ilgili konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Ebeveyn Kontrol Uygulamaları Kullanmak

Çocuklarınızın WhatsApp mesajlarını okumak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise ebeveyn kontrol uygulamalarıdır. Bu uygulamalar çocuklarınızın telefonlarını güvenlik amacı ile izlemenizi sağlar. Buna WhatsApp mesajlarını okumak da dahildir.

WhatsApp Web bağlantısı yapmak

Mesajlarını okumak istediğiniz kişilerin WhatsApp hesabına WhatsApp Web üzerinden girebilirsiniz. Fakat bunu yapmak için ilgili kişinin telefonuna erişmeniz gerekiyor. Kısa süre de olsa telefonu elinize alabilirseniz WhatsApp Web bağlantısı yaparak ilgili kişinin mesajlarını bir süre kontrol okuyabilirsiniz.

Eğer bu kişi WhatsApp web bağlantısını uzun süre fark etmezse mesajları daha uzun süreler boyunca okuyabilirsiniz.

Bir başkası benim WhatsApp mesajlarımı okuyabilir mi?

Eğer bir başkası sizin telefonunuza Android RAT ile virüs oluşturup bulaştırmışsa WhatsApp mesajlarınızı okuyabilir. Diğer yandan WhatsApp web bağlantısı yapmış cihazlarınızı kontrol etmenizde fayda var.

Birisi telefonunuzu WhatsApp web’e bağlamışsa WhatsApp mesajlarınızı okuyabilir. Bunu öğrenmek için WhatsApp uygulamanıza girin ve Ayarlar > Bağlı Cihazlar yolunu izleyin. Listede tanımadığınız bir cihaz varsa WhatsApp Web ile mesajlarınız okunuyor olabilir. Buradaki cihazları tanımıyorsanız listeyi tamamen temizleyin.

WhatsApp Ne Kadar Güvenli?

Uçtan uca şifreleme teknolojisi ile mesajların başka cihazda ya da WhatsApp sunucularında açılmasına imkan yok. Mesajlar sadece sizin telefonunuzda okunabilir. Fakat sizin telefonunuza yapılacak bir saldırı ya da güvenlik zaafiyeti WhatsApp tarafından engellenemez.

Sizin telefonunuz güvenli ise, virüs yoksa ve iyi korunuyor ise WhatsApp güvenlidir. Sunucu ve yazılım düzeyinde koruma için WhatsApp ciddi miktarda yatırım yapıyor. Elbette hiçbir uygulama tam anlamı ile güvenli değildir. Fakat asıl güvenlik zaafiyeti kullanıcıdır. Yani kendi güvenliğinizi sağlayarak WhatsApp’ınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

WhatsApp Mesajlarımın okunmasını nasıl engelleyebilirim?

Telefonunuzun güvenliğini sağlayarak WhatsApp mesajlarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. WhatsApp Web bağlı cihazlar listesini sürekli olarak kontrol edin. Güvenilmeyen kaynaklardan asla uygulama indirmeyin ve telefonunuzda tuş kilidi bulundurun. Böylece telefonunuzu biri ele geçirdiğinde gizlice virüs yükleyememiş olur. Gereken önlemleri aldığınızda WhatsApp mesajlarınızın okunması hayli zorlaşacaktır. Ek olarak, güvenmediğiniz WiFi ağlarına bağlanmayın. Özellikle kimin olduğuna emin olmadığınız ağlara.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yasal Mı?

Kısa cevap: hayır. İzinsiz mesaj okumak kişisel verilerin korunması kanunu kapsamındadır ve izinsiz mesaj okumak yasal değildir. Eğer izniniz varsa ve bunla ilgili belgeniz, kanıtınız varsa başkalarının mesajlarını okuyabilirsiniz. Özellikle kendi çocuklarınız için güvenlik amaçlı ebeveyn kontrolü yapabilirsiniz.

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuduğumda Haberi Olur Mu?

Genellikle hayır. Başkası sizin WhatsApp mesajlarınızı okuyorsa genellikle haberiniz olmaz. Çünkü virüsler buna göre tasarlanır. WhatsApp WEB yolu ile mesajlarınız okunuyorsa buna dair bildirim alabilirsiniz. Fakat her zaman bildirim gelmeyebilir. Yani bu konuda hangi yöntem ile WhatsApp mesajlarınız okunuyorsa ona göre cevap vermek daha doğru olur.

İçeriğimizde Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okuma Yöntemleri hakkında bilgiler verdik. Umarız bu bilgiler işinize yaramıştır. WhatsApp ile ilgili sormak istediğiniz soruları aşağıdan yorum yaparak bize iletebilirsiniz. Yorumlara kısa sürede yanıt veriyoruz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın