Başlangıç Mobil Cihazlar Android Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

Android Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

0

Android cihazınızdaki bazı verileri hızlıca kaydetmek için Android ekran görüntüsü alma en iyi seçeneklerdendir. Sadece iki tuşa basarak ekrandaki tüm verileri kolaylıkla kaydedebilirsiniz. Alınan ekran görüntüsü galeride kaydedileceği için istediğiniz zaman ulaşarak kullanabilirsiniz.

Android Ekran Görüntüsü Alma
Android Ekran Görüntüsü Alma

Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Telefonunuzun ekranında görüntülediğiniz her sayfanın ekran görüntüsünü almak mümkündür. Telefonunuzdaki içerikler, ayarlar, webde görüntülediğiniz içerikler, sosyal medya hesaplarındaki sayfalar gibi pek çok veriyi ekran görüntüsü alarak kaydedebilirsiniz.

Öncelikle kaydetmek istediğiniz sayfayı ekranda açın. Sonrasında ekran görüntüsü almak için şu yollardan birini deneyin:

  1. Telefonunuzun güç tuşu ile ses kısma tuşuna aynı anda basın. Bu tuş genellikle telefon kenarında olsa da telefon modeline göre farklılık gösterebilir.
  2. Diğer bir seçenek ise güç düğmesine birkaç saniye basmaktır. Karşınıza çıkan seçeneklerden ekran görüntüsü seçeneğine tıklayın. Böylece ekran görüntüsü alınacaktır.
  3. Bazı telefonlarda ise üstte yer alan kısayollar arasında ekran görüntüsü seçeneğini görebilirsiniz. Ekran görüntüsü almak istediğiniz sayfadayken bildirim panelindeki kısayollardan ekran görüntüsü tuşuna tıklayın.

Bu şekilde ekran görüntüsü alındığı zaman sayfanın en altında sol köşede ekran görüntüsünün küçük fotoğrafı gösterilir. Görüntü istediğiniz gibiyseniz kayıt alınmıştır. Eğer bu küçük resmi görmüyorsanız kayıt alınmamıştır ve yeniden denemeniz gerekir.

ilgini çekebilir: Android Telefonun Arkasına Dokunarak Ekran Görüntüsü Alma

Fiziksel Ana Ekran Tuşu ile Ekran Görüntüsü Almak

Android ekran görüntüsü alma için diğer bir yöntem de fiziksel ana ekran tuşu olan telefonlarda geçerlidir. Önce güç- kilit düğmesine ve hemen peşinden ana ekran tuşuna basmak gerekir. Bu işlem hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Şu anki akıllı telefonlarda ana ekran tuşu mevcut değildir ancak daha önceki sürümlerdeki cihaza sahip olanlar bu yöntemi deneyebilirler.

El Hareketi ile Ekran Görüntüsü Almak

Android ekran görüntüsü alma yollarından biri de el hareketi ile görüntü almaktır. Ancak bu şekilde ss almak için telefonunuzun bu özelliği desteklemesi gerekir. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Telefonunuzda ayarlar uygulamasına girin.
  • Hareketler menüsünü seçin.
  • Sayfanın aşağısına inerek “el ayarları” kısmını açın.
  • “Ekranı Yakalamak İçin Avuç İçinizle Kaydırın” özelliğini etkinleştirin.
  • Bu ayarlardan sonra artık ekrana doğru avuç içinizi kaydırarak ekran görüntüsü almanız mümkündür. Ekranı sağa ya da sola kaydırmanız fark etmeyecektir.
  • Ekran görüntüsü başarılı bir şekilde alınırsa ekran yanıp sönecektir. Fotoğraf makinesi deklanşör sesi de gelir. Alınan görüntü bildirim çubuğunda gösterilir. Bu bildirime dokunarak görsele hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir?

Başarılı bir şekilde ekran görüntüsü alınması halinde bu görüntü fotoğraflar uygulamasına kaydedilir. Fotoğraflar – kitaplık – ekran görüntüleri şeklinde ilerleyerek görüntülere ulaşabilirsiniz. Android güncel sürümünü kullanan kişilerde galeri olarak Google Fotoğraflar uygulaması mevcuttur. Eğer sizde bu uygulama yoksa telefonunuzu güncelleyebilirsiniz. Güvenlik hakkında endişeleriniz var ise Google Fotoğraflar Güvenli Mi? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Android eski sürümlerinde ise ekran görüntüleri galeriye kaydedilir. Galeride bulunan “screenshots” klasörüne bakmanız yeterlidir.  İsterseniz galeriye girerek bu görüntüyü düzenleyebilir, gönderebilir, değiştirebilir ya da silebilirsiniz. Ekran görüntüsünü paylaşmak isterseniz galeride görüntüleneceği için kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!