Başlangıç Genel 50 İnç Kaç CM? 50 inch Kaç Ekran? 50″

50 İnç Kaç CM? 50 inch Kaç Ekran? 50″

0

Genellikle televizyonlarda ve bilgisayar ekranlarında (monitör) kullanılan bir ifade olan inch, aslında bir ölçü birimidir. Yaygın olarak televizyon ve bilgisayar ekranlarında kullanıldığı için bu içerikte televizyon ekranı ve monitörler için 50 inç kaç cm eder ve 50 inch kaç ekran bu sorulara yanıt vereceğiz.

50 İnç Kaç CM
50 İnç Kaç CM

Inch (inç) ” yaygın olarak kullanılan bir uzunluk ölçü birimidir. 1 inch 2.54 santimetreye eşittir. 10 inch 25.40 santimetreye eşittir. 20 inch ise 50.80 santimetreye eşittir. Inch değeri ne kadar artarsa artsın 1 inch 2.54 santimetre olduğundan inch değeri bu sayı ile çarpıldığında santimetre cinsinden değeri bulunur.

Bir ekranın kaç CM olduğunu bulmak için ya da bir televizyonun kaç ekran olduğunu bulmak için 1 inch kaç cm bunu bilmek gerekir.

Hemen yukarıda ifade ettiğimiz gibi 1 inch = 2.54 santimetre ise 50 inç kaç santimetredir? 

Bu içeriğin asıl amacı 50 inç bir ekranın kaç CM (santimetre) olduğunu bulmak. Bu yüzden basit bir formül ile bu sorunun cevabını nasıl bulacağımızı göstereceğiz.

  • 1 inç 2.54 santim ise
  • 50 inç 50 X 2.54 = 127 santimetredir. 

Yani 50 inç bir televizyon ya da monitör 127 ekrandır diyebiliriz.

Monitörler ve televizyonlar Inch ifadesi ile ölçülüyor. İnç işareti ise ” ile gösteriliyor. 50 inç bir ekranın ölçüsü 50″ olarak ifade ediliyor. Televizyon ve monitörlerde bu ifade değişmez. Tablet ve telefonlarda da aynı ölçü birimi kullanılır. Ekranın iki uzak köşesinin birbirine olan uzaklığı bir ekranın ölçüsünü belirler.

Telefon, tablet, televizyon ya da bilgisayar ekranı yani monitör alırken ekran boyutunu ifade etmek için inç (inch “) uzunluk birimini kullanırız. Bu ifadeyi bilerek aldığımız ekranın ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Bu ifadeyi öğrendikten sonra 50 inç kaç cm gibi soruların yanıtını da daha kolay verebiliriz. Sonraki yazılarımızda diğer ekran ölçülerinin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Diğer içeriklerimizde görüşmek üzere…

Diğer hazır inch ölçülerini öğrenmek için ilgili başlıklara tıklayın:

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!