YouTuber Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken 4 Ekipman

Son zamanlarda en çok ilgi gören platformlar arasında Youtube da  bulunuyor. Kullanım yoğunluğu çok yüksek olan Youtube, 2021 yılında açıklanan verilere göre 2.3 milyar kullanıcıya sahip. Sürekli artmaya devam eden kullanıcı sayısı olsa da bu yoğunluğu kaldırabilen güçlü bir alt yapıya sahip. Youtube dünyasında video çekebilir veya istediğiniz konuda çekilmiş videolara erişebilirsiniz.

youtuber
youtuber

Bazı Youtube kullanıcıları sadece video izlemek yerine yeni içerikler üretmek istiyor. Fakat video yayımlamak düşünülenden daha zor ve meşakkatli bir iştir.
İzleyicilerden tam not alabilen YouTube videoları uzun düzenleme ve çekim süreçlerinden geçer. Bu makalemizde sizlere çekim sürecinde işinizi kolaylaştıracak ve sahip olmanız gereken dört temel çekim elemanından bahsettik.

1. Fotoğraf ve Video Çekebilmeniz İçin Kamera

kamera
kamera

Youtube için video eklemek istiyorsanız önce çekimlerinizi yapabilmeniz için bir kameraya ihtiyacınız var. Fakat en başlarda profesyonel Youtuber’lar gibi binlerce liralık kamera kullanmak yerine telefonunuzun kamerasıyla başlayabilirsiniz. Çekimlerinizin daha belirli ve izlenmesi keyifli olması için telefon kameranız da belirli kriterlere sahip olmalıdır. İşinizi ilerlettikçe daha profesyonel kameralar alabilir ve çekimlerinizi daha yüksek standartlarda gerçekleştirebilirsiniz.

2. Sabitleyici ya da Tripod

tripod
tripod

Düzgün videolar çekebilmeniz için gerekli olan diğer ekipman da sabitleyici ya da tripod. Tripodlar kameranızın düzgün bir şekilde sabit durmasını ve videolarınızı herhangi bir sallanma ya da titreşim olmadan çekmenize yardımcı olur. Video dünyasında tripodlar çok büyük bir yere sahip. Her an sizi çekecek kişiyi bulamayabilir ya da topluca çekimler yapmak isteyebilirsiniz.

İşte böyle durumlarda tripodunuzu istediğiniz yere yerleştirerek tek başınıza çekim yapabilirsiniz. Ayrıca tripod kullanarak hareket halinde, sallanmadan net videolar çekebilir; açıyı geniş bir şekilde ayarlayarak düzgün ve kaliteli videolar çekebilirsiniz.

3. Mikrofon

mikrofon
mikrofon

Youtube videolarında çoğu zaman, problemler görüntüden değil sesten çıkar. Videoda konuşan kişinin sesini yeterince alamamak ya da ortam seslerini gereğinden fazla almak videoya odaklanmamızı zorlaştırır. Bu durumda da ortaya beğenilmeyen ve abone çekmeyen videolar çıkabilir. Yaka mikrofonu kullanarak ortamdaki gereksiz gürültüyü engelleyebilir ve sesinizin daha ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Düzgün bir ses kaydı ile net bir şekilde ayarlanmış videolarla içerik üretimine hazır olabilirsiniz.

4. Işıklandırma

aydınlatma
aydınlatma

Gelelim Youtuber olmanız için edinmeniz gereken son ekipman olan ışıklandırma ekipmanlarına. Hepimiz ünlü bir Youtuber videolarına denk gelmişizdir. Ortamın ışığı, görüntü üzerinde rahatsızlık vermeden, kişiyi ve arka planı tam bir uyum gösterir. İşte böyle bir video çekmek istiyorsak, ışıklandırma ekipmanları edinmeliyiz.
Bu ekipmanlar gerekli yerlere konularak ışığın kötü etkisini ortadan kaldırmaya ve videonun göz yormadan izlenmesine ortam sağlar. Kötü ve ters ışıklarda çekilmiş videolar göz yoracağından izlenme oranları kötü etkilenebilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın