XBOX SERIES X’IN DETAYLARI VE ÖZELLİKLERİ YAYINLANDI!

Şubat 2020, öyle bir yıldayız ki her 7 yılda bir gerçekleşen oyun ve konsolların yeni jenerasyonlara evrildiği devrindeyiz. Şu anda bulunduğumuz jenerasyon ise 6. jenerasyon konsollar olarak tanımlanıyor. Microsoft ve Sony 2020 yılı itibari ile 7. nesil konsollara geçmeye hazırlanıyorlar ve bunun ilk adımını atan firma ise Microsoft oldu. The Game Awards 2019’da biz oyun ve teknoloji severler için ufak bir sürpriz hazırlayan Microsoft, Sony’nin aksine 7. nesil cihazının ismini ve şeklini’de resmi olarak burada tanıttı. Aslında tanıtılan şeye konsol demek güç. Görüntüsü buzdolabına benziyor olsa’da, bizim bu fikrimizi tetikleyen konsolun ismi oldu “SERIES X” yani bir cihazdan daha çok bir konsollar silsilesi gibi anlaşılıyor. Detayları daha tam olarak öğrenemesek’de cihazın çıkışı yaklaşınca (2020 sonu) bütün detaylara hakim olacağımıza hiç şüphe yok. Sözü ve girişi fazla uzattım ama güzel oldu.

Şimdi isterseniz başlıktan anlaşılacağı üzere XBOX SERIES X’in teknik özellikleri açıklayalım. Bu yeni nesil konsol, AMD işlemcisi ve  12 teraflop grafik işlem birimiyle kullanıcılara sunuluyor. Microsoft’un söylediğine göre bu güçteki konsol oyunlarda 120 FPS değerini sunabilecek. Geçtiğimiz nesil konsollarda gördüğümüz, konsolların özellikleri güncel teknoloji olmasa’da bu sorun “Optimizasyon” denilen işlem ile kolaylıkla aşılabiliyor. Bunun dışında günümüzde hem oyun konsollarının hem de bilgisayarların oyunlardaki genel sorunu yükleme sürelerinin uzunluğudur. XBOX SERIES X bu sorunu yeni nesil ve cihaza özel üretilmiş SSD ile çözmeyi amaçlıyor.

Şimdi gel gelelim cihazın en güzel özelliklerinden geriye uyumluluğa. Geriye uyumluluk, daha önceki konsola ait olan oyunları güncel cihazınızda oynamayı sağlıyor.

Yazımızın sonuna geldiğimize göre, yeni nesil konsolları heyecanla beklediğimizi söylemek isterim. Bu açıklanan detaylar umarız ki Playstation 5 için’de açıklanır ve benim gibi Playstation hayranlarının heyecanını birazcık da olsa dindirmiş olur.

Photo of author

Faruk Özşahin

Oyunlara ilgim küçükken kendi masa oyunlarımı yaratmaya çalışmakla başladı. Daha sonra yaşım ilerledikçe bilgisayar üzerinde oyun tasarlamak üzerine çalıştım. Ayrıca mühendislik üzerine çalışma yaparak'da kendimi geliştirmeye çalıştım ve bu alanlarda hala kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Yorum yapın