blur-guc-tusu-2-webdeyazilim
Windows

Windows 10 Ekran Kapatma Kısayolu ✔️ 2022

Windows 10 dizüstü bilgisayarınız ekranı, yalnızca fiziksel güç düğmesine basarak kapatmanıza izin veren şık bir özelliğe sahiptir. Bazı durumlarda Windows 10 ekran kapatma kısayolu işimize yarayabilir. Bu yazıda tam olarak merak ettiğiniz bu konu üzerinde bilgiler veriyor olacağız…

blur-guc-tusu-2-webdeyazilim
Resim: Mehmet Çoban

Kapağı kapatmadan dizüstü bilgisayarınızın ekranını kapatmanın hızlı ve kolay bir yolunu istiyorsanız, güç düğmenizi sizin yerinize yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Güç düğmenizi kullanmazsanız, bu, onu biraz kullanmak için harika bir yoldur.

Bir düğmeye basarak dizüstü bilgisayarınızın ekranını nasıl kapatabileceğinizi görelim..

Windows 10 Ekran Kapatma Kısayolu

Güç düğmenizin ne yaptığını değiştirmek için dizüstü bilgisayarınızdaki güç seçeneklerine erişmeniz gerekir. Bunu iki yoldan biriyle başarabilirsiniz.

Öncelikle görev çubuğunuzdaki pil simgesine sağ tıklayıp Güç Seçenekleri‘ne tıklayınız. Ardından Güç düğmesinin yapacaklarını seçin‘e tıklayın.

gucdugmesiozelligi
Windows 10 ekran kapatma kısayolu

Ekranınızı kapatmak için güç düğmesini kullanma

Artık güç düğmesi özelleştirme ekranındasınız, ne yaptığını değiştirebilirsiniz. Burada iki seçeneğiniz var: güce takıldığında ve pille çalışırken ne yapacağını değiştirebilirsiniz.

Bir ayarı değiştirmek için, önce bu ayarı dizüstü bilgisayar ana şebekeye mi, pille veya her ikisine birden bağlandığında mı etkinleştireceğinize karar verin. Ardından, ilgili sütunlarda, Güç düğmesine bastığımda ve açılır menüyü tıkladığımda adlı satırı bulun. Ardından Ekranı kapat öğesini seçin.

gucdug uzun ekran
Windows 10 ekran kapatma kısayolu

Şimdi güç düğmesini basılı tuttuğunuzda, ekran kapanacaktır. Tekrar basılı tutmak, tekrar açacaktır. Çok uzun süre basılı tutmamaya dikkat edin; aksi takdirde dizüstü bilgisayarınızın zorunlu bir kapatma yapmasına neden olabilirsiniz.

Ekranı kapatmak, dizüstü bilgisayarınızı hazırda bekletme veya uyku moduna almaktan çok farklıdır. Hazırda bekletme ve uyku arasında belirgin farklılıklar var, kısacası ikisi de dizüstü bilgisayarı durağan hale getiriyor.


Önerilen içerik: Telefon ve Laptop batarya ömrü nasıl uzatılır?


Bununla birlikte ekranın kapatılması sistemi askıya almaz. Sanki bir bilgisayar kullanıyormuşsunuz ve monitörünü kapatıyorsunuz; bilgisayarın programları çalışmaya devam eder. Bu, kritik bir güncelleme, oyun vb. yüklerken dizüstü bilgisayarın ekranını kapatmak veya herhangi bir görsel olmadan müzik çalmak için kullanışlı hale getirir.

Ayrıca, dizüstü bilgisayarınıza bağlı herhangi bir harici monitörünüz varsa, güç düğmesine bastığınızda bunların da kapanacağını unutmayın. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarın ekranı dikkatinizi dağıtmadan medyayı daha büyük bir monitörde oynatmak istiyorsanız, bu harika bir seçenek değildir – dizüstü bilgisayarı kapalı bir kapakla uyanık tutmanız daha iyi olur.

Dizüstü bilgisayarınızı size uyacak şekilde özelleştirme

Dizüstü bilgisayarınızın güç düğmesini nadiren kapatmak için kullanıyorsanız, neden daha iyi bir şekilde kullanmayasınız? Artık güç düğmesini nasıl özelleştireceğinizi ve ekranınızı kapatacak şekilde nasıl ayarlayacağınızı biliyorsunuz.

Dizüstü bilgisayarınızı daha da fazla ince ayar yapma havasındaysanız, neden DVD sürücüsünü bir HDD veya SSD sürücüsüyle değiştirmiyorsunuz?

Bu yazımızda dizüstü bilgisayarınızda iş kolaylığı sağlamaya değindik yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]
Posted by
Mehmet Çoban

`TURKEY 🇹🇷 ▪︎`Edit ▪︎`Decup ▪︎`Photoshop ▪︎`Content Producer ▪︎`Social Media Management

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.