Başlangıç Mobil Cihazlar Telefon ve Laptop batarya ömrü nasıl uzatılır ?

Telefon ve Laptop batarya ömrü nasıl uzatılır ?

0

Telefon ve Laptop batarya ömrü nasıl uzatılır | Telefon ve Laptopların bataryalarının nasıl daha uzun süreli kullanılabileceğini, pil ömrünün nasıl uzatılabileceğini ve şarjlı tüm cihazlarınızın batarya ve pillerinin sağlığını en iyi şekilde nasıl koruyabileceğinizi bu yazıda öğrenebileceksiniz. Batarya ve pil ömrü uzatma konumuzu okumaya devam edin…

Telefon, tablet, laptop ve diğer tüm şarjlı cihazlarınızın bataryalarının daha uzun süre sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Lityum-iyon pillerinizin ömrünü uzatmanız mümkün. Cihazlarınızı kullanırken yapacağınız bazı değişiklikler batarya ve pillerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.

Cihazınızın performansını yada sizin kullanımınızı fazla etkilemeden cihazlarınızın içindeki bataryaların sağlığını olumlu etkilemek ve şarj sürenizi uzatmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler başlıca olarak şu şekildedir :

  • Şarj Süresi
  • Şarjsız kalma süresi
  • Şarjda iken kullanmama
  • Şarj Optimizasyonu

Gelelim cihazlarınızın batarya ve pillerinin ömrünün yukarıdaki başlıklar ile olan ilgisine. İlk olarak Şarj Süresi ile başlıyoruz…

Şarj Süresi , batarya ve pillerinizin sağlığı ve ömrünü direkt etkilemektedir. Cihazlarınızı şarj ederken pil göstergesine uygun olarak şarj etmeniz önemli. Telefonunuz şarja tak dediğinde takın ve doldu dediğinde çıkarın. Fazlası ve azı pil ve bataryanın sağlığını olumsuz etkiler. %15 in altına düştüğünde şarja takın ve ve %99 un üzerine çıktığında şarjdan çekin. En sağlıklı şarj yöntemi budur. Kesinlikle akşam şarja bırakıp sabaha kadar bekletmeyin. Patlama riskinin yüksek olduğu gibi bataryanızı da çok hızlı öldürür.

Telefon ve Laptop batarya ömrü nasıl uzatılır

Şarjsız Kalma Süresi, pil ve batarya sağlığınızı yine doğrudan etkileyen unsurlardan birisidir. Cihazınızı uzun süre kullanmayacak iseniz bir kenara koymadan önce şarjını doldurun ve öyle beklemeye bırakın. İçerisinde güç olan batarya bir ay kadar bekleyebilir. Bu durumdan batarya sağlığı olumsuz etkilenmez. Fakat boş bir bataryanın beklemesi bataryayı kesinlikle öldürecektir. Şişmeler ve sıvı akışları gözlemlenebilir. Batarya ve pillerin içerisindeki enerji hücreleri fazla beslendiğinde ve az beslendiğinde ölmeye başlarlar.

Şarjda iken cihazınızı kullanmamak telefonunuzun ve bataryanızın ömrünü oldukça uzatacaktır. Hatta göz önünde olan ama çoğu kişi tarafından fark edilmeyen bir durum vardır. Telefonların şarj aletleri üzerinde bulunan usb kaboları ve diğer kablolar kısadır. Bunun bir sebebi vardır. Bu sebep ise telefonlarınızı şarjda iken kullanmamanız içindir. Siz her ne kadar ‘keşke uzun yapsalar da şarjda da kullanabilsek’ deseniz de onlar kısa yapmaya hatta kablosuz yapmaya kararlı. Haklı olarak bu çözüme başvuran üreticilerin de tavsiye ettiği gibi telefonlarınızı ya da diğer şarjlı cihazlarınızı şarjda iken elinizden geldiği kadar kullanmamaya özen gösterin. Batarya ve pil sağlığınızı son derece olumlu etkileyecek olan bu yöntem ile telefonunuzun ve bataryasının ömrünü uzatmış olursunuz.

telefonsarji

Telefon ve Laptop batarya ömrü nasıl uzatılır

Şarj Optimizasyonu ile telefonunuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Şarj optimizasyonu çeşitli yöntemler ile birçok şekilde yapılabilir. Fakat temelde şarjınızın daha uzun gitmesi için yapılan işlemlerin bütünüdür. Bu yüzden gereksiz yere ekran parlaklığının sonuna kadar açılması, sürekli wifi ya da 4G gibi ağların açık olması, gereksiz yere ekranın açık kalması ya da şarj yiyecek uygulamarın sürekli açık kalması gibi birçok hamle yanlıştır. Telefondaki her özelliği gerektiği yerde gerektiği kadar kullanmak gündelik şarj tüketiminizi azaltacağı gibi bataryanızın ve pilinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

iPhone kullanıcıları için önerilen yazı : İphone şarj süresi uzatma yolları

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!