Web Geliştirme

Warez Script Nedir? Warez Script Riskleri

Web sitelerinin hızlı ve kolay oluşturulmasını sağlayan scriptler belirli bir ücret karşılığında çeşitli mağazalarda satılıyor. Bu ücreti ödemeden bu scripte sahip olmak isteyen kişilerin tercihi warez script nedir ve warez script riskleri nelerdir sorularına cevap üreteceğimiz yazımız başlıyor…

Warez Script Nedir?

Warez Script, ücretli bir scriptin ücretsiz olarak üçüncü taraf kişiler tarafından dağıtılmasıdır. Yani scripti kodlayan, tasarlayan ve pazarlayan kişi ya da kuruluşlar değil de o scriptin lisansını kırıp kullanma durumu söz konusu ise o script warez script olarak adlandırılır. Piyasadaki en popüler scriptler için warez sürümleri mevcuttur.

Warez Script Riskleri Nelerdir?

Warez Scriptler üçüncü taraf kişiler tarafından dağıtılır. Warez script kullanan kişilerin en sık yaşadığı sorunlar sunucu hacklenmeleri, para cezaları ve itibar zedelenmeleridir. Bu sorunlar daha fazla türetilebilir. Warez script kullanmanın zararları oldukça fazladır. Sunucunuz üzerinde kripto para mining edilmesi bile mümkündür. Bu da sunucunuzun kasılmasına ve sitenizin yavaşlamasına sebep olur.

Sitenizin bir süre sonra başka bir index ile hacklendiğini görmek istemiyorsanız warez scriptlerden uzak durmalısınız. Sadece güvenlik konusunda değil etik çerçevesi içerisinde değerlendirildiğinde de warez script kullanımı yanlıştır. Başkalarının emek harcayarak ürettiği scriptleri warez olarak kullanmak onların haklarına saygısızlık etmektir. Biliyoruz ki uzaktan yakından her birimiz bir şeyleri crackli ya da warez olarak kullandık. Fakat ne kadar aza indirip ne kadar bu duruma karşı direnirsek o kadar iyi olacaktır.

Warez Script Sitelerindeki Tehlikeler

Yazının önceki kısımlarında da belirttiğim gibi warez scriptlerin içerisinde bir sürü zararlı kod bulunabilir. Bu kodlar sitenize erişim verebilir. Sunucunuza erişim verebilir. Verilerinizi ele geçirmek isteyen kişiler toplu saldırı yapmak istiyorsa warez script siteleri açabilir. Buradaki yöntem sosyal mühendislik örneğidir. Virüslerini tek tek sitelere bulaştırmak yerine warez script arayıcıları sayesinde sunuculara yüklemiş olur. Bu sayede daha çok siteyi hackleyebilecektir.

Tüm bu yöntemlerden, tehlikelerden ve etik kurallarının ihlal edilmesinden warez kullanıcının kendisi sorumludur. Bu tarz içerikleri paylaşan platformlar da telif hakkı olan kişilerin haklarına saygı göstermeli, gerekli uyarılarda bu içerikleri doğrudan sitelerinden ve diğer yayın kanallarından kaldırmalıdır.

Warez scriptlerin kullanımı hakkında en çok merak eden konuları sanırım cevaplamış oldum. Eğer warez scriptlerin zararları hakkında sorularınız var ise lütfen yorum yaparak bildirin.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.