Warez Script Nedir? Warez Script Riskleri ✔️ 2023

Web sitelerinin hızlı ve kolay oluşturulmasını sağlayan scriptler belirli bir ücret karşılığında çeşitli mağazalarda satılıyor. Bu ücreti ödemeden bu scripte sahip olmak isteyen kişilerin tercihi warez script nedir ve warez script riskleri nelerdir sorularına cevap üreteceğimiz yazımız başlıyor…

Warez Script Nedir?

Warez Script, ücretli bir scriptin ücretsiz olarak üçüncü taraf kişiler tarafından dağıtılmasıdır. Yani scripti kodlayan, tasarlayan ve pazarlayan kişi ya da kuruluşlar değil de o scriptin lisansını kırıp kullanma durumu söz konusu ise o script warez script olarak adlandırılır. Piyasadaki en popüler scriptler için warez sürümleri mevcuttur.

Warez Script Riskleri Nelerdir?

Warez Scriptler üçüncü taraf kişiler tarafından dağıtılır. Warez script kullanan kişilerin en sık yaşadığı sorunlar sunucu hacklenmeleri, para cezaları ve itibar zedelenmeleridir. Bu sorunlar daha fazla türetilebilir. Warez script kullanmanın zararları oldukça fazladır. Sunucunuz üzerinde kripto para mining edilmesi bile mümkündür. Bu da sunucunuzun kasılmasına ve sitenizin yavaşlamasına sebep olur.

Sitenizin bir süre sonra başka bir index ile hacklendiğini görmek istemiyorsanız warez scriptlerden uzak durmalısınız. Sadece güvenlik konusunda değil etik çerçevesi içerisinde değerlendirildiğinde de warez script kullanımı yanlıştır. Başkalarının emek harcayarak ürettiği scriptleri warez olarak kullanmak onların haklarına saygısızlık etmektir. Biliyoruz ki uzaktan yakından her birimiz bir şeyleri crackli ya da warez olarak kullandık. Fakat ne kadar aza indirip ne kadar bu duruma karşı direnirsek o kadar iyi olacaktır.

Warez Script Sitelerindeki Tehlikeler

Yazının önceki kısımlarında da belirttiğim gibi warez scriptlerin içerisinde bir sürü zararlı kod bulunabilir. Bu kodlar sitenize erişim verebilir. Sunucunuza erişim verebilir. Verilerinizi ele geçirmek isteyen kişiler toplu saldırı yapmak istiyorsa warez script siteleri açabilir. Buradaki yöntem sosyal mühendislik örneğidir. Virüslerini tek tek sitelere bulaştırmak yerine warez script arayıcıları sayesinde sunuculara yüklemiş olur. Bu sayede daha çok siteyi hackleyebilecektir.

Tüm bu yöntemlerden, tehlikelerden ve etik kurallarının ihlal edilmesinden warez kullanıcının kendisi sorumludur. Bu tarz içerikleri paylaşan platformlar da telif hakkı olan kişilerin haklarına saygı göstermeli, gerekli uyarılarda bu içerikleri doğrudan sitelerinden ve diğer yayın kanallarından kaldırmalıdır.

Warez scriptlerin kullanımı hakkında en çok merak eden konuları sanırım cevaplamış oldum. Eğer warez scriptlerin zararları hakkında sorularınız var ise lütfen yorum yaparak bildirin.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Warez Script Nedir? Warez Script Riskleri ✔️ 2023” üzerine 2 yorum

 1. cok guzel anlatmısınız ki ama yazılımcılar ınsnalara guzel haklar beyan etmiyor.. herkez bu yazlım sektöründen para kazanmak ıstıyor. uygun fiyatlara verseler kimse warezleri ındırım acıklarını temizleyip lisans sız kullanmak zorunda kalmıcak ..

  Sahsen bende cok yazılım lisansları kırtık ındırıp kullanıyorum acıklarını temizliyorum . ama dogru bişey degil tabiki kimseyede önermiyorum bu işlerden anlamıyrosanız tabiki hack vs yememeniz icin.

  Cevapla
  • aslında bir scripti meydana getirmek 1 ay ile 12 ay arasında zamanınızı alabilir. Bu sürede yapabilmek için ise yıllarca emek vermiş olmanız gerekiyor. Sadece 1 aylık emeği değil 1 ayda yapabilecek tecrübeye sahip olmanızı sağlayan yılları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor fiyat kıyası yaparken. Böyle bir emek için 50 dolar talep etmek çok değil. Döviz farkı yazılımcının öngörebileceği bir şey değil. Bu yüzden olabildiğince destek olmak amaçlı lisans satın almak gerekiyor.

   Sitemizde daha önce birkaç lisans ve cr*ck yayınladık. Yayıncılarla iletişime geçip kendi açıklarını bildirerek yeni güncellemede bunları gidermesini sağladık. Arkaplanda görüşmemiz olmadan benzeri içerikleri yayınlamıyoruz. Olabildiğince lisans kullanmak etiğe ve kendi yaptığınız işe duyduğunuz saygıyı gösterir.

   Cevapla

Yorum yapın