Türkiye Forum Siteleri Neden Eskisi Kadar Aktif Değil?
Internet

Türkiye Forum Siteleri Neden Eskisi Kadar Aktif Değil? ✔️ 2022

Türkiye forum siteleri, bir zamanlar internet dünyasının vazgeçilmez siteleriydi. Milyonlarca internet kullanıcısının vakit geçirdiği Türkiye forum siteleri, günümüzde eskisi kadar popüler olmamakla beraber, varlıklarını sürdürmekte son derece zorluk çekiyor. Hatta bazıları kapandı, bazıları ise kapanmak üzere. Bu yazıda, Türkiye forum siteleri neden eskisi kadar aktif/popüler değil sorusuna yanıt arayacağız.

Türkiye Forum Siteleri Neden Eskisi Kadar Aktif Değil?
Türkiye Forum Siteleri Neden Eskisi Kadar Aktif Değil?

En Büyük Türk Forum Siteleri

Türkiye’nin en büyük forum siteleri günümüzde en fazla aktif kullanıcısı olan siteler arasından seçilebilir. Bu forumlardan bazıları şu şekilde;

 • Metin2 Türkiye Forum
 • Strategyturk Oyun Forum
 • Tahribat.com Forum
 • Donanım Haber Forum
 • OGame TR Forum
 • DiziFilm.com Forum
 • Wardom Forum
 • WMaracı Forum
 • R10.net
 • Film Fabrikası
 • Technopat Sosyal
 • Steam Topluluğu
 • PCnet Forum
 • Forum TR
 • CHIP Online Forum
 • ShiftDelete Forum
 • KizlarSoruyor
 • Nttgame Knight Online Forum
 • Türk Hack Team
 • Ayyıldız Tim
 • Cyber Warrior
 • CryptoSuite.org

Bu forum sitelerinden bazıları size tanıdık gelebilir. Bazılarını ise ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Günümüzde bazılarını varlığını sürdürüyor olsalar da bazıları unutulmaya yüz tuttu. Bir kısmı ise halen yayında fakat günden güne aktifliğini kaybediyor.

Listedeki Türkiye forum siteleri pek çok kategoride ön plana çıkıyor. Her bir forum sitesinin kendine has kullanıcısı olsa da hemen hepsinde birbiri içerisinde bulunan kategorilere rastlamak mümkün. Oyun, webmaster ve genel forum olarak üçe ayırabileceğimiz bu forumlar yıllar boyunca Türkiye’nin en iyi forum siteleri oldular.

Türkiye'nin en aktif forum siteleri
Türkiye’nin en aktif forum siteleri

Türkiye’nin En Aktif Forumları

Günümüzde aktif olarak kullanılan pek az forum kaldı. Eğer aktifliğini konuşacak isek listedeki bazı forumları eleyip sadece birkaçı ile liste oluşturmak gerekiyor. Aktifliği ile öne çıkan Türkiye forum siteleri ise şu şekilde listelenebilir;

 • R10.net
 • KizlarSoruyor
 • Technopat Sosyal
 • ShiftDelete Forum
 • Donanım Haber Forum

Hemen yukarıdaki listede bulunan forumlardan hariç, aktif forum biliyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz. Benim arada sırada göz attığım forumlar bunlar. Tabii ki bu forumlara ek olarak yabancı forum siteleri üzerinde de oldukça vakit geçiriyorum. Fakat bu liste Türkiye forum siteleri listesi olduğu için yabancı forumlardan bahsetmeyeceğim.

Türkiye’nin en aktif forum siteleri hemen yukarıdaki listede bulunuyor demiştim. Bu forum siteleri hakkında biraz detay vermek gerekir ise şu şekilde detaylar verebilirim;

1. R10.Net

Pek çok kişinin bildiği bir forum sitesi olan R10.net, aktif üye ve aktif kullanıcı oranı ile Türkiye’nin en aktif forumu. Dünyanın da bilinen en aktif webmaster forumu olarak nitelendiriliyor. Bu konuda oldukça başarılı olan r10.net, Coşkun Çetin yönetimine geçtiğinden bu yana iyi işler yapıyor.

Ben, editör, tasarım ve yazılım ekibimiz r10.net forumuna üyeyiz. R10.net’in rakiplerinden en büyük farkı ise içerisindeki ticaret ilanları. Pek çok kişi bu forum üzerinden gelir elde ediyor. Bu sebeple diğer forumlara nazaran biraz daha aktif bir forum sitesi.

2. KızlarSoruyor

İlk etapta soru cevap sitesi olan Kızlar Soruyor, sonradan sonraya forum yapısına büründü. Kızların sorup erkeklerin yanıtladığı bir yapı iken günümüzde dijital içerik üretim projesi haline gelen Kızlar Soruyor, Girls Ask Guys sitesinin yerelleştirilmiş hali. Birebir esinlenmiş mi yoksa orijinalinin Türkiye versiyonu mu anlayamasak da, Türkiye’nin en büyük forum sitelerinden biri olduğu kesin.

3. Technopat Sosyal

Recep Baltaş ve Ali Güngör ikilisini bilmeyen bilgisayar meraklısı yoktur herhalde aramızda. İkisinin videoya giriş biçimi bile milyonlarca üyenin zihninde yer etmiş durumda. “Technopat’tan herkese merhaba, ben Recep Baltaş, Ben Ali Güngör” Yanlış telaffuz etmiş olabilirim. Doğrudan zihnimde kalan kısmını sizlerle paylaşıyorum. 🙂

Özellikle bilgisayar parçaları (donanım) alanında aktif olan Technopat, bilgisayar toplama rehberleri ile oldukça başarılı içeriklere imza attı. Kamera karşısına geçen iki ismin sempatisi ile de hak ettiği yerlere gelen Technopat, üyelerine birbiri ile etkileşime girebilecekleri bir forum altyapısı hazırladı. Bu altyapı ise günümüzde oldukça aktif şekilde kullanılıyor. Türkiye’nin en aktif forum sitelerinden biri olan Technopat Sosyal’e üye değilseniz ücretsiz üye olabilirsiniz. Bu sayede diğer üyeler ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

4. ShiftDelete Forum

Türkiye’nin en büyük teknoloji haber sitesi olan ShiftDelete.net, aktif forumu ile de dikkatlerimizi üzerine çekmeyi başarıyor. Kendi kitlesine hitap eden bir site olan shiftdelete.net, bu kitle için oluşturduğu forumda pek çok konuya, üyeye ve ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Forumda genellikle teknoloji hakkında tartışmalar ve fikir alışverişleri yer alıyor.

5. Donanım Haber Forum

Türkiye’nin önde gelen teknoloji içeriği üreticilerinden biri olan Donanım Haber’in forumu olan Donanım Haber Forum, son derece aktif bir forum sitesi. Teknoloji ağırlıklı konuların yer aldığı forumda hemen her kategoride konu bulunuyor. Forumdaki konu ve üye sayısı oldukça yüksek. Ayrıca her gün yeni üyeler ve yeni konular eklenmeye devam ediyor.

Türkiye Forum Siteleri Neden Eskisi Kadar Aktif Değil?

Aktif olan forumları inceledik. Aktif olan forumların dışında kalan pasif ve kapanmış forumların neden aktif olmadıklarını değerlendirelim;

Sosyal Medyanın Forum Kültürüne Etkisi

Türkiye forum sitelerinin eski popülaritesini kaybetmesinin en büyük nedeni bana göre sosyal medya kullanımının yaygınlaşması. Bugün onlarca sosyal medya sitesi ve uygulaması bulunuyor. Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi yaygın olarak kullanılan sosyal medya, forum kullanımını son derece azalttı.

Eski forum kullanıcıları internette sosyalleşmek adına forumlara üye olurlardı. Bu kitlenin neredeyse tümü sosyal medyanın gelişi ile forum kullanmayı bıraktı.

Oyuncular Forumları Tercih Etmiyor

Oyun forumlarının popülaritesi ise oyunlarda kullanılan programların ve ortamların değişmesinden dolayı gittikçe azaldı ve yok olma derecesine geldi. Artık oyun forumları eskisi kadar aktif değil. Bunun temel sebepleri arasında YouTube, Twitch, Discord ve diğer mecraların oyunculara daha çok hitap etmesi de yer alıyor.

Oyunlarla ilgili paylaşımların yapıldığı forumlar, günümüzde yerini Twitch gibi platformlara bıraktı. Daha interaktif olan bu ortamlar, teknolojinin tüm imkanlarından faydalanıyor. Aynı kategori ile ilgilenen insanları bir araya getiriyor. Tüm beklentilerinizi karşılayan bu mecralar, forumların yerini alırken hiç de zorlanmadı.

Bilgiyi Paylaşmama Sorunsalı

Forumların aktif olmasının en önemli kriterlerinden biri bilgi paylaşımıydı. Bir ya da birden fazla konu hakkında her üyenin tartışmaya katılabildiği bir ortam olan forumlar, eğer tartışma olmaz ise yok olurlar. Oldular da. Forumlar, üyelerin fikir alış-verişinde bulunduğu ortamlardır. Tam olarak fikir alış-verişinin olmadığı bir dönemde forumların yayına devam edebilmesi son derece güçtür.

Forum, bilgi dışında bir içerik sunmuyor ise, zamanla yok olabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri wmaraci.com. Webmaster aracı olarak bilinen forum, aşırı pasiflikten, yenilik karşıtlığından ve ilgisizlikten ötürü yok olma derecesine geldi. Aşırı aktif olan bu Türk forumu, çağın gerisinde kalarak kan kaybetmeye devam ediyor. Tabii ki bu durum en çok rakibi r10.net’e yaradı. Wmaraci.com üyelerinin bir çoğu zaten r10.net’e üye iken, üye olmayan kitle de rakip foruma üye olarak wmaraci.com’u kullanmayı bıraktı.

Bir konu hakkında çeşitli fikirler almak, bunları değerlendirmek isteyen insan sayısı azaldı. Artık herkes bir iki kelimelik internet sorgusu ile her şeye ulaşabiliyor. İnsanlar bilgiye erişmek için ne kadar az emek harcar ise bir o kadar daha kolayını istiyor. Bir foruma üye olup, konu açacak kadar aktif olmak ve katkıda bulunmak, daha sonra bir konu açıp yanıt beklemek insanlara eziyet gibi geliyor. Bu yüzden forumlara üye olunmuyor, yeni konular açılmıyor. Bu da forumların aktif olmamasına sebep oluyor.

Forumların aktif kalması için güncel konulara yer veriyor olması son derece önemli. Mevcut üyelerin içerik tüketebileceği ve güncel konulardan haberdar olabileceği bir ortam sunulamıyor ise, üye kaybı yaşanıyor demektir. Üye kaybı ise bir forumun başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Ayrıca forumların daha fazla özellik barındırması gerekiyor. Moderatörlerin çok iyi çalışması da şart.

Belli başlı ince detaylar düşünülerek yönetilen Türkiye Forum Siteleri git gide daha da büyüyecektir. Üye olurken referansa ihtiyaç duyulması forum içerisindeki kullanıcılar tarafından mantıklı bulunurken, foruma girmeye çalışan üyeler tarafından eleştiri kaynağı oluyor. Bu ve benzeri pek çok konuda forumların iyileştirme yapması ve her iki tarafın gönlünü belirli ölçüde hoş etmesi gerekiyor.

Ticaret Yapılan Forumlar Daha Aktif

Ülkemizin ekonomik şartları göz önüne bulundurulduğunda Ticaret yapmaya imkan sağlayan forumlar diğerlerine nazaran daha aktif. Bunun sebebi, insanların bu gibi forumlardan kazanç elde etmek istemesi. Internetten para kazanma rehberlerinde mutlaka rastlayacağınız bu forum siteleri, insanlara kazanç kapısı olduğundan, daha fazla aktif üyeye sahip olabiliyor.

Ticaretin hakim olduğu forumlarda bilgi paylaşımının çok az olduğunu gözlemlemek mümkün. Tüm odağı para kazanmak olan üyelerin sadece ticaret için forumlarda bulundukları inkar edilemez bir gerçek. Hal böyle olunca ticaret dışında bilgi almak isteyen kullanıcılar ya forumlara hiç katılmıyor, ya da forumlarda aktif olmuyor.

Sonuç

Türkiye forum sitelerinin eski canlılığını kaybetmesinin sosyal medya sitelerinin yaygınlaşmasından kaynaklandığı kanaatindeyim. Bilgi paylaşımının da git gide azalmasından dolayı forumlar daha pasif. Forum, bilgi paylaşımı yapılan bir alan. Günümüzde bilgiye ulaşmak yerine içerik tüketmeye daha meyilli bir kullanıcı profili çoğunlukta. Böyle olunca da bilgi paylaşımı yapılan ortamlar daha az tercih ediliyor.

Sizin forumlar hakkındaki düşüncelerinizi oldukça merak ediyorum. Yorum yaparak görüşlerinizi bildirirseniz beni mutlu edersiniz. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.