TikTok ne kadar internet yer? Harcar?

En popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok ne kadar internet yer bu yazıda hep birlikte öğrenceğiz.

TikTok hepimizin yakından tanıdığı bir sosyal medya platformu. Bu platformda kısa videolar sayesinde pek çok kişi ünlü olmayı ve kendini bir şekilde ifade etmeyi başardı. Tiktok Para Kazanma Yöntemleri ve Tavsiyeleri yazımızda bahsettiğimiz üzere bu erişim ve etkileşimden belirli bir oranda para da kazanılıyor.

Son zamanların en çok merak edilen sorularından biri ise TikTok ne kadar internet yer sorusu. Bu yazımızda ise TikTok kullanmanın internet paketinizi ne kadar bitireceğiyle ilgili bilgiler vereceğiz.

TikTok ne kadar internet yer?

TikTok ne kadar internet yer?
TikTok ne kadar internet yer?

TikTok videoları son zamanlarda daha kaliteli hale geldi. Bunun sebebi ise akıllı telefon kameralarının hızla gelişmesi. Android kamera ayarları konumuzda kameralarla ilgili bilgiler vermiştik. Telefonunuzdaki kamera ayarlarını doğru yapılandırdığınızda video kalitesi üst düzeye çıkacaktır.

Video kalitesine bağlı şekilde internet paketinizden haklarınız eksilecektir. Bu internet kullanımının basit bir mantığı vardır.

Eğer telefonda çektiğiniz videonun kalitesi yüksekse, boyutu büyükse bu videoyu paylaşırken internet paketinizden fazla veri kullanılmış olur. Yani 1GB boyuta sahib bir videoyu TikTok’a yüklemeye çalışırsanız internet paketinizden 1GB kullanmış olursunuz. Videolar normalde 100-500 MB arasında dosya büyüklüğüne sahiptir.

TikTok ne kadar internet yer?

Bir dosya, diskte ne kadar alan kaplıyorsa, o dosyayı yüklediğinizde o kadar internet kullanmış olursunuz. Bant genişliği trafiği kadar internet paketi kullanımı söz konusu olacaktır. Önceki verdiğimiz örnekteki gibi 1GB dosyayı TikTok’ta paylaştığınızda 1GB internet hakkınız tükenir. Bu resim ve videolar için dahil tüm dosyalar için geçerlidir.

TikTok’a yükleyeceğiniz videoların yanı sıra bir de anasayfada ve profilde izlediğiniz videolar internet paketinizin ne kadar kullanılacağını belirler. Anasayfada gördüğünüz videoların her biri ortalama 50-500 mb arası internet paketi tüketebilir. Ortalama her bir video için 70-100mb gibi bir kullanım ayırabilirsiniz.

Özel şartlarda bu sayılar değişebileceğinden tam olarak sayı vermek istemiyoruz. Fakat Instagram, TikTok ve diğer sosyal medya sitelerinde ilgili medyanın telefona indirilmesi çok fazla internet yer. Bu yüzden birkaç ayar yaparak aslında internet paketimizi daha uzun süre yetecek şekilde kullanabiliriz.

TikTok’un daha az internet harcaması için neler yapılabilir?

Telefonunuzdaki uygulamaların daha az internet paketi kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamalardan birisi de TikTok uygulamasıdır.

TikTok’a video yüklerken herhangi bir WiFi ağını kullanarak kotasız internet yardımı ile yükleme işlemlerinizde internet paketinizi kullanmamış olursunuz.

Aynı şekilde eğer WiFi bağlantısı yapacak imkanınız varsa mutlaka WiFi üzerinden TikTok kullanın. Hem video yüklerken hem de video izlerken WiFi ağına bağlı olmak internet paketinizin daha uzun süre dayanmasına sebep olur.

Kalitesi çok yüksek videoları yüklemek daha çok internet paketinizin bitmesine sebep olur.

Videolara yaptığınız efektlerin miktarı da video içerisine veri olarak işlendiği için videoların boyutu artacacaktır. Bu da hücresel veriden kullandığınız TikTok’un daha çok internet yemesine sebep olacaktır.


Bu yazıda sizlere TikTok ne kadar internet yer sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur…

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın