instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin

instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin uyarısı, hatası nedir ne anlama gelir ve hangi hesaplarda görülür bu içerikte bu konular üzerinde duracağız.

Markalı içerik araçları sayesinde Instagram’da işbirliği yapma oldukça kolaylaştı. Ayrıca influencerlar daha esnek işbirliği metotları geliştirdi ve artık eski can sıkıcı reklamlar yerine içerik bazlı reklamlar gün yüzüne çıktı. Fakat instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin uyarısı son zamanlarda pek çok kullanıcı için markalı içerik araçlarının kullanımını engelliyor.

instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin
instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin

instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin

Instagram’ın markalı içerik araçları tanımı şu şekildedir:

Markaların sunduğu içerikler, gelişen bir ekosistemdir. İşletmeler ve içerik üreticileri arasındaki işbirliği için doğru araçların geliştirilmesi markalardan gelen en büyük taleplerden birini oluşturur: Markalı içerik gönderilerini reklam stratejilerine entegre etme imkanı sağlanması. Reklamverenler artık organik markalı içerik gönderilerini, içerik üreticilere ait akış reklamları olarak tanıtabilmektedir.

Katılımcıların %68’i, Instagram’ı içerik üreticilerle etkileşim kurmak amacıyla kullandıklarını ifade ediyor. İşletmeler, marka hikayelerini içerik üreticilerin ağzından aktararak yeni hedef kitlelere ulaşma ve etkilerini ölçme imkanı sunan markalı içerik reklamlarıyla birlikte gelirler. Markayı ve içerik üreticilerin hesaplarını takip eden kişilerin ötesine geçerek, belirli hedef kitlelere ulaşma fırsatına, Facebook reklam platformunda sunulan araçları kullanarak sahiptirler. Ayrıca reklamlar yayınlayarak, ölçümlere erişim elde ederler ve belirledikleri hedeflere yönelik kampanyalarını optimize etmek ve test etmek suretiyle daha etkili pazarlama stratejileri yürütebilirler. Bu reklamlar, kullanıcıların akışlarında ve hikayelerinde göründüğünde, her bir gönderide markanın adının yanında “… ile Ücretli ortaklık” ibaresini göreceklerdir. Bu durum, reklam şeffaflığı için son derece önemlidir.

Markalı İçerik reklamlarını oluşturmak için iki temel adım bulunmaktadır. İlk adım, işletmelerin markalı içerik üreticileriyle ortaklık kurarak, ürettikleri gönderi veya hikayelerin reklam olarak tanıtımını yapmalarına olanak sağlamaktadır ve bu işlemi Gelişmiş Ayarlar bölümünden gerçekleştirebilirler. Bu adım tamamlandığında, işletme ortağı, Reklam Yöneticisi’nde Mevcut Gönderiler’in altında gönderiyi görebilir ve bu gönderiyi akışta veya hikaye formatında bir reklam olarak yayınlamayı tercih edebilir.

Şu anda, Markalı İçerik akış reklamları mevcut olup tüm reklamverenlere sunulmaktadır ve ilerleyen haftalarda Markalı İçerik hikaye reklamları dünya genelinde kullanıma sunulacaktır. Bu, sadece bir başlangıçtır ve içerik üreticileri ve işletmeleri desteklemek amacıyla markalı içeriklere daha fazla değer katmak için yatırımlarımızı sürdüreceğiz.


Yukarıda görüldüğü üzere Instagram’daki markalı içerik araçlarının oldukça faydası vardır. Son zamanlarda karşımıza çıkan instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin uyarısı ise bu araçların kullanımına yönelik bir uyarıdır.

Eğer Instagram hesabınızda markalı içerik araçlarını kullanmanız için belli başlı sorunlar varsa bu özelliği kullanamayabilirsiniz.

Markalı İçerik İlkeleri

Markalı içerik, içerik üreticileri veya yayıncılar tarafından oluşturulan ve iş ortaklarını vurgulayan veya iş ortaklarının katkı sağladığı içeriklere, parasal ödeme veya ücretsiz hediyeler gibi bir değer karşılığında tanımlanır.

Markalı içerikler, yalnızca markalı içerik aracı kullanılarak paylaşılabilir. İçerik üreticileri, öne çıkarılan üçüncü taraf ürününü, markayı veya iş ortağını etiketlemek amacıyla markalı içerik aracını kullanırken önceden izin almalıdır. Markalı içerikler yalnızca Facebook Sayfaları, Grupları ve profilleri ile Instagram hesapları gibi markalı içerik aracına erişimi olan hesaplar tarafından paylaşılabilir.

instagram markalı içerik araçlarını kullanmak için uygun değilsin uyarısı da bu detaylara bağlı olarak karşınıza çıkıyor olabilir.

İçerik üreticileri, kendileriyle ilgisi olmayan veya oluşturma sürecine dahil olmadıkları içerikleri paylaşmak için herhangi bir değeri kabul etmemektedirler.

Bunun yanı sıra, geçerli olan tüm yasal düzenlemelere uyma sorumluluğunuz bulunmaktadır. Facebook veya Instagram kullanıcılarına yönelik zorunlu açıklamaları içeren bilgilerin sağlanması gibi, içeriklerinizin ticari olduğunu gösteren açıklamaların eklenmesi de bu sorumluluklar arasında yer almaktadır.

Yasak içerikler

Markalı içeriklerle belirli ürünlerin, hizmetlerin veya markaların tanıtımı yapılamamaktadır. Aşağıdaki durumların tanıtımına izin verilmemektedir:

 • Topluluk Standartlarımızın veya Topluluk Kurallarımızın ihlalleri,
 • Yasadışı ürünler veya hizmetler,
 • Tütün ürünleri, buharlaştırıcılar, elektronik sigaralar veya sigara içme hissi veren diğer ürünler,
 • Yasadışı veya uyarıcı etkisi olan uyuşturucular dahil olmak üzere ilaçlar ve ilaçlarla ilgili ürünler,
 • Güvenli olmayan ürünler ve besin takviyeleri,
 • Güvenli olmayan besin takviyeleri arasında anabolik steroidler, kitosan, kara kafes otu, dehidroepiandrosteron, efedra ve büyüme hormonu yer almaktadır,
 • Silahlar, cephane veya patlayıcılar,
 • Markalı içeriklerde ateşli silahların (ateşli silah parçaları, cephane, paintball tabancaları ve havalı tüfekler dahil), ateşli silah susturucularının, silahların (biber gazı, mutfak dışı kullanım amacına sahip bıçak/kılıç/mızraklar, şok tabancaları, mınçıkalar, coplar veya nefsi müdafaa amaçlı silahlar dahil) veya havai fişek veya patlayıcıların tanıtımı yapılamaz,
 • Aile planlaması ve doğum kontrolü dışında yetişkinlere yönelik ürünler veya hizmetler,
 • Markalı içeriklerde, aile planlama ve doğum kontrol yöntemleriyle ilgili gönderiler dışında yetişkinlere yönelik ürün veya hizmetlerin satışına veya kullanımına ilişkin tanıtım yapılamaz,
 • Günlük krediler, avans çekleri ve kefalet senetleri,
 • Çok katmanlı pazarlama,
 • İlk dijital para arzı, ikili opsiyonlar veya kur farkı sözleşmesi ticareti,
 • Ticari amaçlı olarak tartışmalı siyasi veya sosyal meseleler ya da krizlerin istismarı,
 • Ulusal piyangolar,
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde oy kullanma veya nüfus sayımına katılmaya ilişkin olumsuz betimlemeler ve/veya kullanıcıların oy kullanmamalarını veya nüfus sayımına katılmamalarını tavsiye etmek.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın