Ip Adresime Kimler Ulaşabilir?
Güvenlik

Ip Adresime Kimler Ulaşabilir?

IP adresime kimler ulaşabilir? IP adresi, internete bağlı cihazların ağ üzerinden birbirileri ile veri alışverişinde bulunması için var olan bir sistemdir. Bu yazımızda, internete bağlı diğer cihazların IP adresini öğrenme yollarını ele alacağız.

Ip Adresime Kimler Ulaşabilir?
Ip Adresime Kimler Ulaşabilir?

IP Adresi Nedir?

İnternete olan erişimin yaygınlaşması artık her işlemin ağ üzerinden IP adresi ile gerçekleşmesine vesile oldu. Öyle ki başkalarıyla yaptığımız hemen hemen tüm veri alışverişleri ağ üzerinden gerçekleştirilmektedir. İnternete bağlı olan her cihazın kendine has bir IP adresi vardır. Peki bir başkasının IP adresini öğrenmek mümkün müdür? Elbette basit bir yöntemle başkalarının IP adresini öğrenebileceğimiz gibi başkaları da bizim IP adresimizi öğrenebilir.

IP Adresime Kimler Ulaşabilir? Yöntemler

Bir insanın karşısındaki kişinin IP adresini öğrenebilmesi için birden fazla alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasından en çok tercih edileni bir fotoğraf ya da bir dosya üzerine tıkla linki koyarak IP’sini öğrenmek isteyen kişiye bu dosyayı göndererek onun bu dosyayı açmasını ya da resmi tıklamasını sağlamak ve böylece dosyayı açtığı andan itibaren karşısındaki kişinin IP adresine programlarla kolay bir şekilde ulaşmış olmaktır. Bu yöntem birçok kullanıcıyı tatmin etmedi ve birçok aday, herhangi bir ek programa ihtiyaç duymadan bu işlemi yapabilmek için çözüm yolları aradılar.

Sonuç olarak herhangi bir ek yazılım kullanmadan karşısındaki kişinin IP adresini öğrenmek kolay bir hale gelmiştir. Biz de sizlere herhangi bir ek yazılıma gerek kalmadan karşımızdaki kişinin bizim IP adresimizi nasıl öğrenebileceğini bahsedeceğiz. Birinin IP adresini öğrenmek isteyen kişinin yapması gerekenleri adım adım açıklayacağız. Bahsedilen adımlara uyulduğunda bireyler rahatlıkla hedefe ulaşmaktadır.

Karşımızdaki kişinin IP adresimize programsız olarak ulaşması için karşımızdaki kişi ile bir chat platformu üzerinden iletişim sağlıyor olmamız gerekmektedir. Daha sonra kişinin bu işlemi gerçekleştirebilmesi için ilk olarak görev yöneticisini açması gerekmektedir. Bunun için öncelikle görev çubuğuna gelmeli, mouse ile sağ tıkladıktan sonra görev yöneticisini aça tıklamalı.

Açılan ekrandan performans sekmesine tıklayarak alt seçenekleri görebilir. Burada açılan ekranın sol altında kaynak izleyicisini aç kısmına tıklamalıdır. Buradan ise ağ kısmına tıklaması gerekmektedir. Karşısına çıkan seçeneklerden TCP bağlantıları kısmına geldiğinde orada kullandığı chat platformunun ismi.exe uzantılı kısmının karşısındaki yerel adres kısmından ulaşabilir.

Akıllarda soru işareti olan IP adresime kimler ulaşabilir? Sorunsalının çözümü görüldüğü gibi oldukça basittir.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.