Başlangıç Mobil Cihazlar Özel Numara Bulma: Türk Telekom, Vodafone, Turkcell

Özel Numara Bulma: Türk Telekom, Vodafone, Turkcell

0

Cep telefonumuza gelen aramaların en rahatsız edici olanları şüphesiz özel numaralar. Gizliden arayan kişilerin herkes için rahatsız edici olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Özel numara bulma ve gizliden gelen aramayı tespit etme hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda ele alıyor olacağız. Ayrıca Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell özel numara bulma konusunda ne kadar yeterli, ne gibi çalışmalar yürütüyor bu konulara da değineceğiz. Özel numara bulma uygulaması için de birkaç söz söylemeyi hedefliyoruz.

Özel Numara Bulma - Gizli Numara Bulma
Özel Numara Bulma – Gizli Numara Bulma

Özel Numara Bulma: Türk Telekom, Vodafone, Turkcell

Zaman zaman özel numaralardan telefon alırız. Gizli numara olarak da bilinen bu numaralar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Rehberde kayıtlı olmayan numaraları engelleme yöntemi ile rehber dışındakilerin aramasını bir şekilde engelleyebiliyoruz. Aynı şekilde özel ve gizli numaradan gelen aramaları da operatörümüz üzerinden engelleyebiliyoruz. Fakat özel numara bulma ve gizli numaralardan gelen aramayı takip etme gibi konularda ne kadar seçeneğimiz? Hepimizin merak ettiği soru ise bu…

Operatörler, özel numara ile arama karşısında pek çok açıdan çaresiz kalabiliyor. Özel numaradan arama teknolojisi, anonim olarak arama anlamına geliyor. Özel numara ile arama yapmaya onay vermiş kişileri anonim olarak arayabiliyoruz. Fakat gizli numara ile aramaya izin vermemiş kişileri gizli numara ile arayamıyoruz. Teknik olarak anonim olarak aranmaya onay vermiş isek anonim olarak arandığımızda bizi kimin aradığını bulamayız. Hem gizliden aranmayı kabul ederek hem de özel numaradan kimin aradığını bulmayı talep edemeyiz.

Fakat özel numaradan gelen aramaları kalıcı olarak engelleyebiliriz. Eğer özel numaradan kastımız numarası görünmeyen aramalar ise bu aramaların gelmemesi için kalıcı şekilde gizli numara kapatma ayarını aktif edebiliriz. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için bu ayarın nasıl yapıldığını yazının devamında bulabilirsiniz.

Türk Telekom Özel Numara Bulma – Gizli Arama Kapatma

Türk Telekom Abonelik İptali
Türk Telekom – gizli numara bulma

Gizli numaradan gelen aramaların kim tarafından yapıldığını öğrenmenin mümkün olmadığını, sadece bu durum karşısında anonim yani gizli aramalara karşı izin vermediğimizi operatörümüze bildirmemiz gerektiğini yazının önceki kısımlarında belirtmiştik. Şimdi ise Türk Telekom ile özel numara servislerinin nasıl kapatılacağını öğrenelim. Daha sonra özel hatlardan gelen aramaların kime ait olduğunu bulmakla ilgili yöntemi detaylandıralım.

Türk Telekom Gizli Numaradan Gelen Aramaları Kapatma;

Türk Telekom operatörlerinin gizli numaralardan gelen aramaları kapatması için yapması gerekenler şunlardır:

  • Telefonunuzun arama bölümüne girip tuşları açın,
  • *253# yazıp arama başlatın
  • Bu işlemi yaptığınızda gizli numaradan gelen aramaları kapatacak ya da açabileceksiniz. Bu ayar, mevcut gizli numara aramalarının aktif pasif durumunu değiştirmektedir.
Gizli numaradan gelen aramaları kapatma
Gizli numaradan gelen aramaları kapatma

Geçerli ayarı uyguladıktan sonra numara ve kişi bilgisi herhangi bir operatöre kayıtlı olmayan kişiler sizi arayamayacaktır.

Vodafone Özel Numara Bulma – Gizli Arama Kapatma

Vodafone
Vodafone – gizli numara bulma

Türk Telekom’da operatöründe olduğu gibi Vodafone’da da gizli numaradan arayanların, yani özel numaradan arayanların kim olduğunu bulmak mümkün değildir. Anonim olarak yapılan bu aramaları almış iseniz bu aramaların kimden geldiğini öğrenemezsiniz. Fakat daha sonraki gelecek olan özel numara aramaları için önlem alabilirsiniz. Bunun için Vodafone hatlarına özel gizli numaradan gelen aramaları kapatma yöntemi bulunuyor.

Vodafone Gizli Numaradan Gelen Aramaları Kapatma;

Vodafone operatöründe kayıtlı bir numaranız var ise ve gelen gizli numara aramalarından rahatsız oluyor iseniz şu işlemleri yaparak gizli numaradan gelen aramaları kapatabilirsiniz;

  • Telefonunuzun mesaj yaz bölümüne giderek yeni bir mesaj oluşturun,
  • Mesajın içeriğine GiZLi AC yazın
  • Mesajı 7046‘ya gönderin. Artık gizli numaradan gelen arama almayacaksınız.
  • Gizli numaradan gelen aramaları kabul etmek için GiZLi KAPAT yazıp mesajı tekrar 7046‘ya gönderebilirsiniz.
Gizli numaradan gelen aramaları kapatma
Gizli numaradan gelen aramaları kapatma

Bu işlemlerin ardından gizli numaralardan gelen aramaları otomatik olarak iptal edebileceksiniz. Ayrıca iptal etmiş olduğunuz ayarı tekrar aktif edebileceksiniz.

Turkcell Özel Numara Bulma – Gizli Arama Kapatma

Turkcell
Turkcell – özel numara bulma

Vodafone ve Türk Telekom gibi Turkcell’de de özel numaradan gelen aramaların kim tarafından yapıldığını bulmak mümkün değildir. Yazının önceki kısımlarında belirtmiş olduğumuz gibi, gizli numaralardan gelen aramalar anonim olarak yapılır. Bu aramalar size ulaşabiliyor ise özel numaradan arama kabul ediyorsunuz demektir. Bu durum karşısında yapılması gereken yegane şey gizli numaradan gelen aramaları kapatmaktır.

Turkcell Gizli Numaradan Gelen Aramaları Kapatma;

Özel numaradan gelen aramaları bulma girişimleri başarısız olacağından gizli numaradan gelen aramaları kapatmak en mantıklı çözüm olacaktır. Turkcell özel özel numara kapatma ve gizli aramaları engelleme işlemini şu şekilde yapabiliyoruz:

  • Telefon arama arayüzüne girin
  • *253# ‘yi tuşlayıp arama tuşuna basın
  • Ayarlarınız güncellenmiş olacaktır.
Gizli numaradan gelen aramaları kapatma
Gizli numaradan gelen aramaları kapatma

Bu işlem sayesinde Turkcell hattınıza gelecek olan gizli numara aramalarını engelleyebilirsiniz. Ayarı her uyguladığınızda ayarı aktif ya da pasif edeceğinizi unutmamalısınız. Bu ayar ile gelen gizli aramalar Aktif:Pasif seçenekleri arasında tercih yapmanıza yardımcı olur.

Gizli – Özel Numara Bulma Servisleri

Eğer almış olduğunuz aramaların gizli numaralardan değil de bilinmeyen numaralardan yapılmış olması söz konusu ise bilinmeyen numaralar servislerinden yararlanabilirsiniz. Bu servisler sayesinde pek çok bilinmeyen numaranın kime ait olduğu hakkında bilgi alınabiliyor. Bu servislere ihtiyaç duyduğunuzda önceliği kendi operatörünüzün bilinmeyen numaralar servisini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bu servisler, hizmet veren diğer servislere nazaran daha ulaşılabilir ve daha uygun fiyatlara sahip olabiliyor. Bu sebeple listeye 118 80 gibi numara sorgulama servislerini dahil etmedik. Eğer kendi operatörünüzden bir sonuç alamazsanız bu numarayı arayarak dakikası ortalama 4 TL den hizmet alabilirsiniz. Operatörlerin ücreti de yaklaşık olarak bu şekildedir.

SONUÇ:

Gizli numaralardan gelen aramalar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Teknoloji bu kadar gelişmemişken bu tür durumların karşısında yapılabilecek pek bir şey olmuyordu. Fakat zaman ilerledikçe başkaları tarafından rahatsız edilmemek için pek çok özellik mobil operatörler tarafından kullanıma sunuldu. Özel numaralardan gelen aramaların kim tarafından yapıldığını bulmak, özel numara kullanımına aykırı bir talep olduğu için mümkün olmasa da bu arama türünü engellemek mümkün. Bu yazıda ise sizlere bu yöntemler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarım aradığınızı bulabilmişsinizdir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!