Mikrofon Test Edebileceğiniz 7 Site / Uygulama ✔️ 2023

Bilgisayarınızda yaşadığınız çeşitli mikrofon sorunlarını gidermenize yardımcı olacak bazı testler bulunur. Bu testlere genel olarak Mikrofon testi adı verilir. Peki, Mikrofon test işlemi nasıl yapılır?

Özellikle pandemi döneminden sonra evden çalışma hayatına geçilmesiyle birlikte gelen görüntülü toplantılar ve etkileşimlerin artması beraberinde bizleri bazı teknik sorunlarla karşılaştırıyor. Çeşitli uygulamalar üzerinden yaptığımız video görüşmelerde daha sağlıklı deneyim elde edebilmemiz için birtakım ayarlar ve testler yapmamız gerekiyor. Özellikle Zoom gibi uygulamalarda sık sık sorunlar yaşayabiliyoruz.

Mikrofon sorunu en çok karşılaşılan teknik problemler arasında yer alıyor. Bu yazımızda hem Windows işletim sistemi üzerinde mikrofon test işleminin nasıl yapıldığından bahsedecek hem de mikrofon test işlemini online olarak gerçekleştirebileceğiniz bazı web sitelerine göz atacağız.

Mikrofon Test Edebileceğiniz 7 site

Windows 10’da Mikrofon Testi Nasıl Yapılır?

Windows üzerinde mikrofon test işlemi yapmak birkaç kısa adımdan oluşuyor.

Eğer yeni bir aygıt yüklemek istiyorsanız öncelikle şu adımları izleyin:

  1. Tüm fiziki girişlerinizi kontrol edin ve mikrofonunuzun bağlı olduğundan emin olun.
  2. Ses Sistemi > Ayarlar > Başlat‘ı seçin.
  3. Ses Ayarları bölümünde Giriş kısmına gidin ve Giriş Aygıtınızı Seçin listesinden kullanmak istediğiniz aygıtı seçin.

Hali hazırda yüklü olan bir mikrofon test etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Mikrofon Test
  • Mikrofonunuzun PC’ye bağlı olduğundan emin olun.
  • Ses Sistemi > Ayarlar > Başlat‘ı seçin.
  • Ses Ayarları bölümünde Giriş kısmına gidin ve Mikrofonu Test Et yazısının altında siz konuşurken oluşacak mavi çubukları kontrol edin. Eğer çubuklar siz konuştukça hareket ediyorsa mikrofonunuz çalışıyor demektir. Çubukların hareket ettiğini görmüyorsanız mikrofonunuzu düzeltmek için Sorun Giderme‘yi açın.
mikrofon test edebileceğiniz 7 uygulama

Mikrofon Test Edebileceğiniz 7 Site

Bu siteler mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi sağlayan basit bir çevrimiçi mikrofon testi sağlar. Test tarayıcı üzerinden yapıldığından herhangi bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Kullandığınız cihazın türüne veya işletim sistemine bakılmaksızın tüm mikrofonlara test işlemi yapabilir.

Hatta aralarından bazıları sesteki kanal sayısı, gürültü azaltma oranı ve örnekleme hızı gibi pek çok veriyi analiz eder. Ayrıca seste herhangi bir problem tespit edildiğinde nasıl giderebileceğinize dair bazı ipuçları alabilirsiniz.

Eğer bir çevrimiçi mikrofon test aracına ihtiyacınız varsa aşağıdaki siteleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz:

mikrofon test

Mikrofon Test edebileceğiniz Android uygulamaları da bulunur. Bu uygulamalardan biri Mic Test uygulamasıdır. Uygulama ile mikrofonla ilgili yapılması gereken tüm testleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Uygulama ücretsiz olarak indirilebilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın