Konumum Neresi? Kendi konumunuzu basit şekilde öğrenin!

Konumum neresi diye merak eden herkes için birkaç öneri hazırladığımız bu içerikte kendi konumunuzu basit şekilde öğrenebilmenin yollarınız. Şu anki konumum neresi ve benim konumum neresi gibi soruların yanıtını aramaya başlayalım.

Konumum Neresi? Kendi konumunuzu basit şekilde öğrenin!
Konumum Neresi? Kendi konumunuzu basit şekilde öğrenin!

Bazı durumlarda kendi konumumuzu bulmak isteyebiliriz. Bu gibi durumlarda birkaç servis ve uygulama kullanabiliriz. Öncelikle kendi konumumuzu bulmak için telefon mu yoksa bilgisayar mı kullanacağımızı netleştirmemiz gerekiyor.

Bilgisayardan konumum neresi nasıl bulabilirim?

Bilgisayardan konum bulmak son derece kolaydır. Birkaç IP Lookup servisi kullanarak kendi konumunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun dışında Google Haritalar serivisini kullanarak da konumunuzu bulabilirsiniz.

Bilgisayardan konumunuzu bulmak için:

  • https://www.google.com/maps adresine gidin.
  • Sağ alt köşede bulunan GPS ikonuna tıklayın

    bilgisayardan konum bulma
    bilgisayardan konum bulma
  • Sol üst köşede çıkacak olan uyarıdan konum kullanım iznini onaylayın.
kendi konumunu bulma
kendi konumunu bulma

 

Google maps servisi genellikle en sık tercih edilen konum bulma servisidir. Sadece konum bulmak için değil GPS özelliği, adrese gitmek ve firma eklemek için de kullanılmaktadır. Google Maps haricinde bilgisayarınızda konumunuzu IP bazlı sorgulamak için IP Lookup servislerini kullanmanız gerekir.

https://whatismyipaddress.com/ adresine giderek modem IP adresiniz ile mevcut baz istasyonu konumunuzu görebilirsiniz. Bu yöntem doğrudan adresinizi size göstermez. Baz istasyonunun ping aldığı lokasyonu gösterir. Bazı durumlarda işe yarayabilir.

Telefondan konumum neresi nasıl bulurum?

Konumunuzu telefonunuzdan bulmak bilgisayardan bulmaya nazaran daha kolaydır. Bunun sebebi telefonlarda GPS sistemi bulunur. Haritalar gibi konum servis uygulamaları da telefonlarda yerleşik olarak gelir. Bu sebeple bilgisayarda kendi konumunuzu bulmaktan daha kolaydır.

Telefondan kendi konumunuzu bulmak için yine Google’ın geliştirmiş olduğu android için haritalar uygulamasını kullanabilirsiniz. iOS için olan sürümü buradan indirebilirsiniz. Ayrıca WhatsApp konum gönderme özelliği sayesinde kendi konumunuzu hem görebilir hem başkaları ile paylaşabilirsiniz.

google maps
google maps

Telefon Numarasından Konum Bulma Yöntemi başlıklı konumuzu okuyarak da bu konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Kendi konumunuzu bulmanın en kolay ve basit yolu cep telefonu kullanmaktır. Cep telefonunun konum servisi açık olduğu takdirde pek çok uygulama içerisinde mevcut konum bulunabilir. Bunun için telefonunuzda yerleşik olarak bulunan bir konum uygulaması kullanmanız gerekir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın