Başlangıç Mobil Cihazlar iPhone’da Silinen Fotoğrafları Tamamen Silme

iPhone’da Silinen Fotoğrafları Tamamen Silme

0

iPhone’da Silinen Fotoğraflar 30 günlüğüne saklanmaya devam eder eğer iPhone’da silinen fotoğrafları tamamen silmek istiyorsanız tekrar bir silme işlemi daha yapmanız gerekir. Yanlışlıkla sildiğiniz fotoğraflar olabileceği gibi sildikten sonra pişman olduğunuz fotoğraflar da olabilir. İşte bunu düşünen Apple sildiğiniz fotoğrafları kalıcı olarak silmez. 30 gün boyunca geçici olarak saklar. Böylece istediğiniz fotoğrafları kurtarmak mümkündür.

iPhone'da Silinen Fotoğrafları Tamamen Silme
iPhone’da Silinen Fotoğrafları Tamamen Silme

Kullanıcılar genellikle cihazda daha fazla depolama alanı açmak için fotoğraf ve videoları silerler. Burada amaç bunlardan kurtulmak ve depolama alanını geri kazandırmaktır. Ancak sildikleriz kalıcı olarak silinmezse bu depolama alanı da kazandırılmaz. Bu nedenle iPhone cihazdan sildiğiniz fotoğrafları aynı zamanda çöp kutusundan ve iCloud hesabından da silmeniz gerekir. Böylece fotoğraflara kalıcı olarak veda edebilir ve depolama alanını arttırabilirsiniz.

Silinen Fotoğrafları Çöp Kutusundan Silme

İPhone’da silinen fotoğrafları tamamen silme için çöp kutusundan da silmeniz gerekir. Sildiğiniz fotoğraf ya da videolar son silinenler klasöründe saklanmaya devam eder. 30 gün boyunca burada tutulan fotoğraflar 30 gün dolunca otomatik olarak silinir.

Eğer silinen fotoğrafların yer kaplamasını istemiyorsanız son silinenlerden de kaldırabilirsiniz. Ayrıca bu fotoğrafın cihazda hiçbir yerde durmasını istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda da kalıcı olarak silmek gerekir. Bu işlemi yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Fotoğraflar uygulamasını açın ve Albümler sekmesini seçin.
 2. Son Silinenler albümüne girin.
 3. Silmek istediğiniz fotoğraf ya da videoları seçin. Eğer hepsini silmek istiyorsanız Tümünü Sil seçeneğine dokunun.
 4. Karşınıza onay ekranı çıkacaktır. Buradan da Sil’e tekrar dokunun.

Bu adımları takip etmeniz halinde fotoğraflar cihazdan kalıcı olarak silinecektir. Ancak silinen fotoğrafların saklandığı bir yer daha olabilir. Eğer yedekleme açıksa bu dokümanlar iCloud üzerinde de bulutta saklanır. İşte buradan da silmek gerekir.

ilgini çekebilir: iPhone Uygulama Tamamen Silme

Silinen Dosyaları Kalıcı Olarak İcloud’dan Kaldırma

İphone’da silinen fotoğrafları tamamen silme için son bir adım daha vardır. iPhone, iPad, iPod touch, Mac veya Windows gibi işletim sistemlerinden telefonunuzdaki fotoğrafları silmiş olabilirsiniz. Ancak bu fotoğrafların yedekleri iCloud Drive’dan ya da iWork uygulamalarında saklanıyor olabilir. iCloud Drive’dan silinen dosyaları kaldırmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. iCloud.com’a girdiğinizde pencerenin sağ alt köşesindeki Son Silinenler seçeneğine tıklayın.
 2. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Tümünü Sil” seçeneğini seçin.
 3. Silmek istediğiniz dosyaları seçin ve “sil” deyin.
 4. Onay ekranından tekrar onaylayın ve fotoğraflar kalıcı olarak silinecektir.

Silinen fotoğrafları geri yükleme

Eğer sildiğiniz bir fotoğraf ya da videoya daha sonra ihtiyacınız olursa bunları yeniden cihaza yüklemek mümkündür. Böylece silinen fotoğrafı yeniden kazandırmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Fotoğraflar uygulamasını açın ve Albümler sekmesini seçin.
 2. Son Silinenler albümüne girin.
 3. Geri yüklemek istediğiniz fotoğraf ya da videoları seçin.
 4. Sağ alt köşedeki Kurtar (Tap on Recover) butonuna dokunarak onaylayın. Bu şekilde silinen fotoğrafları yeniden Fotoğraflar uygulamasında görmeye devam edersiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!