Başlangıç Mobil Cihazlar iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor?

iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor?

0

iPhone kullanıcıları iPhone yedekleme nereye kaydediyor diye merak edenler yedekleri yükleyerek kullanabilecektir. Yedekleme ile cihazdaki verilerin yedeği alınır. Böylece cihazda sorun yaşanırsa yedekler kullanılarak veri kaybı yaşanmaz. Şifreli yedekleme sayesinde cihaz değişikliği gibi hallerde verilerinizi yeni telefona taşıyabilirsiniz.iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor?

iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor?iTunes yedeklemesi ile fotoğraflar, kişiler, takvimler, etkinlikler, kayıtlı veriler, notlar, ses kayıtları, bağlantı ayarları, kablosuz internet ve vpn şifreleri, uygulama verileri, belgeler, safari yer imleri, geçmiş, çerezler, oyun merkezi hesabı, duvar kağıtları, yüklü profiller gibi tüm veriler saklanmaktadır. Böylece telefondaki her şey yedeklenir ve her ihtimale kaşı güvenle saklanır. iPad ve iPhone cihazlarda yedeklemeler iTunes üzerinden yapılır.

iPhone Yedekleme İşlemleri

Günümüzde teknolojik cihazlar çok yoğun kullanıldığı için arızalar da oldukça olağandır. Telefonunun bozulması, çalınması ya da kaybolması gibi hallerde içindekilerin yedeğinin olması bazen hayat kurtarıcı olabilir. Sürpriz bir şekilde arızalanan telefonunuzdaki her şeye bu şekilde sahip olabilirsiniz.

iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor?
iPhone Yedekleme Nereye Kaydediyor?

Yedekleme yapmak için bir bilgisayar ihtiyacınız vardır. Telefonu bilgisayara kablolu bağlayarak iTunes üzerinden yedeklemeleri kaydedebilirsiniz. Bu yedekler daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Ancak dosyaların kayıt yerleri işletim sistemlerine göre farklılık göstermektedir. Bizzat kendi aldığınız yedekleri bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden sizin için iPhone yedekleme nereye kaydediyor sorusunu her bir işletim sistemi için detaylandırdık.

İlgini çekebilir: WhatsApp mesajları için iPhone iOS Yedeklemesi

Yedekleme Dosyaları Nereye Kaydedilir?

iPhone yedekleme dosyalarının kaydedildiği yer cihazlara ve işletim sistemlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak iPad ve İphone’ları baz alırsak yedekler iTunes ile saklanır. iTunes ise bilgisayara bağlanarak görüntülenir. Yedeklerden bazı belgeler gerekli olabilir ya da yedekler yer kapladığı için silinmek isteyebilir. Bu durumlarda yedekleme dosyalarını bulmak gerekir ancak bu durum bazen can sıkıcı olabilir. Bilgisayardan bu dosyalara nasıl ulaşacağınızı kısaca açıklayalım:

  • Windows için Win+Rtuşlarına beraber basarak Çalıştır (Run) penceresi açılır. Açılan pencereye %appdata% yazılır ve enter tuşlanır. C klasörü – Users – kullanıcı adı – AppData – Roaming – Apple Computer – MobileSync – Backup şeklinde klasörler açılarak ilerlenir.  İlerleyin. Son ulaştığınız klasörde yedeklemeleri bulacaksınız.
  • OS X içinse Kitaplık – Application Support – MobileSync – Backup şeklinde ilerlemek gerekir. Son adım olan Backup ile yedeklemelere ulaşırsınız.
  • Mac için Library – Application Support – MobileSync – Backup şeklinde ilerleyerek yedeklemeleri bulabilirsiniz.
  • Windows XP için Documents and Settings -Application Data – Apple Computer – MobileSync – Backup şeklinde ilerleyerek yedekleme dosyalarına ulaşabilirsiniz.
  • Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 için Users – AppData – Roaming – Apple Computer – MobileSync – Backup şeklinde ilerleyerek yedekleme dosyalarınızı görebilirsiniz.

iPhone yedekleme nereye kaydediliyor diyenler için sorularının cevabı yukarıdaki şıklardan biri olacaktır. Bulduğunuz dosyalardan erişmek istediğiniz bilgileri belgeleri elde edebilirsiniz. Eğer yedeklemeler silmek isterseniz de iTunes  – Tercihler – Aygıtlar şeklinde ilerleyin. Silmek istediğiniz klasörü seçin. Sağ tıklayarak yedeklemeyi sil deyin. Sizden onay istediğinde onay vermeniz halinde dosyalar silinecektir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!