iPhone Bildirim Gelmiyor! Bildirim Sorunu Çözümü ✔️ 2023

iPhone bildirim gelmiyor sorunu pek çok şeyden habersiz kalmanıza neden olur. E postalar, Whatsapp gibi platformlardaki sohbetler, sosyal medya hesaplarındaki hareketlilikler gibi bütün etkileşimlerden bildirimler sayesinde haberiniz olur. Eğer bildirimlerden haberiniz olmazsa önemli şeyleri de kaçırabilirsiniz. Bu yüzden bildirim gelmeme sorununu çözmek şarttır. Çözüm olarak size birkaç yöntem önerelim…

iphone bildirim gelmiyor
iphone bildirim gelmiyor

Cihazı Yeniden Başlatma

Bazen sorunların çözümü oldukça basit olabilir. Bu nedenle karmaşık ayarlara girmeden önce telefonunuzu yeniden başlatın. Küçük yazılım sorunları gibi sorunlar bu şekilde halledilebilir. Telefon yeniden başladıktan sonra bildirim gelip gelmediğini kontrol edin.

Rahatsız Etmeyin Modu

Eğer telefonunuzda rahatsız etme modu açıksa telefonunuza bildirimler gelmeyecektir. Siz farkında olmadan bu mod açılmış olabilir. Bu nedenle rahatsız etme modunu kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde sadece bildirimler değil, aramalar gibi daha önemli detayları da kaçırırsınız. Bu yüzden iPhone cihazınızdan açılır alt menüyü açın ve buradan hilal şeklinde simgelenen rahatsız etmeyin modunu kontrol edin.

iPhone Bildirim Gelmiyor! Bildirim Sorunu Çözümü

Bildirim Ön İzleme Ayarları

iPhone bildirim gelmiyor sorunu için diğer bir yol ise ayarları kontrol etmektir. Bildirim önizleme ayarları kapalıysa bildirimler gelmeyecektir. Bildirim önizleme ayarlarını açmak için öncelikle ayarlara girin. Buradan bildirimler ve önizlemeleri göster şeklinde ilerleyin ve önizlemeleri gösterme olarak her zaman seçin. Böylece telefona gelen bildirimler, bildirim çubuğunda görünecektir.

İlgini çekebilir: Android Bildirim Sorunu Nasıl Çözülür?

Uygulama Bildirimleri

Eğer iPhone cihazınıza tüm bildirimler değil de sadece belirli bir uygulamanın bildirimleri gelmiyorsa o uygulamaya ait bildirimleri kapatmış olabilirsiniz. Örneğin iphone whatsapp bildirim gelmiyor sorunu için Whatsapp ayarlarını kontrol etmeniz şarttır. Ayarlardan bildirimlerin açık olduğuna emin olun. Ayarlar – bildirimler – bildirim ayarlarını sıfırla – sıfırla şeklinde ilerleyerek ayarları sıfırlayabilirsiniz.

Eğer bildirimler açık olduğu halde bildirim gelmiyorsa ayarları değiştirin ve uygulamayı yeniden başlatın.

Tüm bunları denediniz ancak uygulama bildirimleri halen gelmiyorsa uygulamayı silerek yeniden yükleyin. Öncesinde verileri yedeklemeniz iyi olacaktır. Ancak sosyal medya hesaplarında kullanıcı adı ve şifre bilmeniz yeterlidir. Yedekleme yapmanız gerekmez.

Tüm Ayarları Sıfırlamak

Yukarıdaki tüm yöntemleri denediniz ancak iPhone bildirim gelmiyor sorununu çözemediyseniz son çare olarak tüm ayarları sıfırlayabilirsiniz. Bildirim gelmeme sorunu basit yazılımsal sorunlardan kaynaklanır. Yapacağınız bu işlemle tüm ayarlar ilk haline döner, yazılım düzelir.

Ayarlar – genel –sıfırla – tüm ayarları sıfırla şeklinde ilerleyerek ayarları sıfırlayabilirsiniz. Ayarlar sıfırlandıktan sonra telefon yeniden başlatılır. Yeniden başladıktan sonra bildirimler gelecektir.

iPhone bildirim gelmiyor ile ilgili sıkça sorulan sorular:

iPhone kullanıcılarının bildirim sorunları yaşadığı sırada en çok sorduğu soruları sizler için yanıtladık:

Uygulamalardan bildirim gelmiyor (iPhone)

iPhone telefonunuzda bildirimler uygulama kaynaklı gelmiyorsa uygulamaların bildirim ayarlarını kontrol etmenizde fayda var. Örneğin, telefonla ilgili bildirimler (sistem mesajları, normal mesajlar, güncelleme bildirimleri vb.) geliyorsa ve Instagram, Facebook gibi sonradan eklediğiniz bildirimler gelmiyorsa ilgili uygulamanın bildirim ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Bildirimi gelmeyen uygulamanın hem kendi içerisinde, hem de kendisine ayrılmış iOS ayarları içerisinde ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini de unutmamanızı öneririz.

iPhone WhatsApp Bildirim Gelmiyor

iPhone telefonlarda yaygın olarak yaşanan WhatsApp bildirim gelmiyor sorununu çözmenin birkaç farklı yolu vardır. İlk olarak telefonu yeniden başlatıp WhatsApp bildirimleri geliyor mu kontrol edin.

Eğer bildirim gelmiyor ise size mesaj gönderen kişilerin sessize alınıp alınmadığına bakın. Daha sonra WhatsApp ayarlarına giderek bildirim ayarlarınızı kontrol edin. Aynı ayarları iOS bildirim ayarları içerisinden WhatsApp’ı seçerek de yapmayı deneyin.

iOS 15 Bildirim Gelmiyor

iOS 15 için bildirim sorunu yaşıyorsanız telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Eğer yeniden başlatmadan sonra bildirim gelmiyorsa telefonunuzun bildirim ayarlarını kontrol edin. Sorun iOS 15 den kaynaklanmıyor olabilir. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek güncelleme var mı yok mu kontrol edin. Eğer güncelleme var ise güncelleme yapmanız sorunu çözebilir.

Uygulama kapalıyken bildirim gelmiyor

Uygulama kapalıyken bildirim gelmemesinin en yaygın nedeni arkaplan servislerinin kapalı olmasıdır.

Telefonunuz rahatsız etme modunda ise ekran kilitli iken bildirim gelmez. Fakat ekran açıkken arkaplandaki uygulamanın bildirimlerini gösterir. Eğer bir uygulama arkaplanda iken bildirim göstermiyor ise arkaplan servislerini kontrol etmekte fayda var.

Ayarlar > Genel > Arka planda uygulama yenileme > arka planda uygulama yenile açık konuma getirin. Bu ayarı sadece WiFi de geçerli olacak şekilde filtreleyebilirsiniz.

iPhone bildirim sesi gelmiyor

iPhone telefonlarda yaşanan bir diğer yaygın sorun bildirim sesi gelmemesidir. iPhone modellerinde bulunan ses tuşunun kapanmış olması sebebi ile bildirimlerden ses gelmiyor olabilir.

iPhone bildirim sesi gelmiyor

Diğer yandan, iPhone ayarlarına girerek bildirim ayarlarını kontrol etmenizde fayda var. Belki telefonunuz sessiz konumuna getirilmiştir.

Anında bildirimler devre dışı iPhone ne anlama geliyor?

Hücresel veriler için güvenlik duvarı veya özel Erişim Noktası Adı kullanıyorsanız Apple aygıtlarınızın belirli ana bilgisayarlardaki belirli kapılara bağlanabilmesi gerekir:

 • APNs ile iletişim kurmak için 5223 numaralı TCP kapısı.
 • APNs’e bildirim göndermek için 443 veya 2197 numaralı TCP kapısı.

443 numaralı TCP kapısı, aygıt etkinleştirme sırasında kullanılır ve sonrasında aygıtlar 5223 numaralı kapıdan APNs’e ulaşamazsa yedek olarak kullanılır. 443 numaralı kapıdaki bağlantı, proxy iletişimin şifresini çözmeden geçmesine izin verdiği sürece proxy kullanır.

APNs sunucuları yük dengeleme kullanır, böylece aygıtlarınız bildirimler için her zaman aynı ortak IP adresine bağlanmaz. Yapılacak en doğru işlem, aygıtınızın Apple’a atanmış 17.0.0.0/8 adres bloğunun tamamında yer alan bu kapılara erişmesine izin vermektir.

17.0.0.0/8 adres bloğunun tamamına erişim izni veremiyorsanız IPv4 veya IPv6’da aynı kapılar aracılığıyla aşağıdaki ağ aralıklarına erişimi açın:

IPv4

 • 17.249.0.0/16
 • 17.252.0.0/16
 • 17.57.144.0/22
 • 17.188.128.0/18
 • 17.188.20.0/23

IPv6

 • 2620:149:a44::/48
 • 2403:300:a42::/48
 • 2403:300:a51::/48
 • 2a01:b740:a42::/48

iPhone bildirim gelmiyor sorunu çözümü için tüm bu yöntemleri denediniz ancak çözüm bulamadıysanız o zaman cihazınızı bir servise götürmenin zamanı gelmiştir. Sorun sizin bu yöntemlerle çözemeyeceğiniz kadar karmaşık olabilir. Bu nedenle cihaza herhangi bir müdahalede bulunmak yerine servisten yardım alabilirsiniz.

Yorum yapın