Ana sayfa Önerilen Bozuk RAR Dosyası Onarma

Bozuk RAR Dosyası Onarma

0

Bozuk RAR dosyası onarma işlemi nasıl gerçekleşir? Günümüzde depolama sorunsalı pek çok bireyin yaşadığı bir problemdir. Bu sorunu aşmak adına Winrar dosyaları oluşturulmuştur. Peki bir Winrar dosyası bozulmuşsa bunun onarımı nasıl yapılır?

Bozuk RAR Dosyası Onarma
Bozuk RAR Dosyası Onarma

Winrar Nedir, Neye Yarar?

Winrar ya da kısa adıyla RAR, sıkıştırılmış dosya anlamına gelmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte cihazların depolama alanı arttığı gibi dosyaların boyutu da artmıştır. Hal böyle olunca fotoğraf, video, oyun ya da uygulama gibi dosyaların boyutunu küçülterek yer tasarrufu yapmak adına çeşitli uygulamalar kullanılmaktadır. Bu uygulamalar arasında en yaygın olan ve en rahat kullanılan uygulama ise Winrar uygulamasıdır. Winrar ile mevcut dosyaların boyutunu hemen hemen yarıya kadar indirerek yüksek kapasiteli dosyaları ufak boyutta muhafaza etmek mümkün oluyor.

Winrar, kullanıcıların depolama ihtiyacına cevap veren ve kullanımı oldukça basit bir uygulamadır. Fakat kimi faktörler Winrar’ın bozulmasına neden olmaktadır. Winrar’da dosyalar üst üste bindirildiği için indirme ya da taşıma işlemleri sırasında byte dahi yer değiştirse veyahut kaybolsa RAR dosyası açılmayacaktır.

Bozuk RAR Dosyası Onarma İşlemi

Peki bozuk RAR dosyası onarma nasıl olur? Bozuk Winrar dosyasını onarmak sanılanın aksine oldukça kolaydır. Bunun için kullanılan çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır. Çözüm yollarından biri RAR onarma programları kullanmaktır. İnternette pek çok RAR onarma programı bulunmaktadır, bunlardan birini indirip dosyanızı kurtarmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise bozuk arşiv onarımıdır. Bunun için ilk olarak bozuk RAR dosyasını açmanız gerekmektedir. Daha sonra bilgisayarınızın vereceği bozuk dosya uyarısını kapatmalısınız.

Arşiv programında yukarıda mevcut olan seçeneklerden araçlar kısmında arşivi onar seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Bu sayede Winrar programı RAR dosyasının hatalarını gidermeye çalışacaktır. Ayrıca bu işlemi arşiv açıkken ALT+R tuşlarına basarak da yapabilirsiniz. Bu işlemlerin işe yaramaması durumunda farklı bir şekilde dosyaları çıkartmak da mümkündür. Bunun için arşivi açtıktan sonra yukarıda yer alan dizine çıkart bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

Karşınıza çıkan pencerede bozuk dosyaları koru seçeneğini onayladıktan sonra tamama basın. Bu sayede Wİnrar hem bozuk olan hem de bozuk olmayan tüm dosyaları arşivden çıkartacaktır. Son olarak Winrar’ın arşivi indirme esnasında bozulmuş olabileceğini hesaba katarak arşivi tekrar indirmeyi denemenizi tavsiye etmekteyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!