Wordpress ortam ekleme ve upload sorunu
WordPress

WordPress ortam ekleme ve upload sorunu ✔️ 2022

WordPress ortam ekleme ve upload sorunu zaman zaman WordPress kullanıcılarının başına gelmektedir. WordPress’in ortam kütüphanesinde oluşan sorunları nasıl çözeceğimizi hep birlikte öğrenelim…

WordPress ortam ekleme ve upload sorunu çözümü

WordPress’te zaman zaman birçok sorun yaşanmaktadır. Bunun pekçok sebebi olabilir. Genellikle bizim eklediğimiz fonksiyonlar ve eklentilerin çakışması sonucunda oluşan sorunlardan dolayı sitenizin birçok işlevi aksamaktadır.

WordPress ortam kütüphanesi sorunu

WordPress ortam ekleme ve upload sorunu

WordPress tabanlı sitenize ortam yükleme sorunu yaşıyor iseniz yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz. Worpdress ortam kütüphanesi sorununa çözümler üretmeye başlayalım.

Öncelikle hatanın ne kaynaklı olduğunu bilmemizde fayda var. İnternet bağlantınızı kontrol edin veya dosya yükleme boyutunuzun uygun olduğuna emin olun gibi gereksiz ikazlarda bulunmak istemiyorum ? Eklentilerinizde sitenizi hızlandırmak adına ‘cache’ temizleyiciler varsa yüksek ihtimalle hata kaynağı budur. Veri tabanını düzenlemek için yetki verdiğiniz için bir yerden sonra dosya yükleme işlemini etkisiz kılıyor.

WordPress ortam kütüphanesi sorunu

WordPress sürümlerinden kaynaklanan sorunda olabilir. Eski Worpdress sürümü ile yeni eklentiler stabil çalışmayabiliyor.

Her işlemi doğru yaptım fakat yine çalışmıyor derseniz FTP hesabınıza giriş yapın. Plugins klasörünün adını düzenleyin ve bir değişiklik yapın. (“plugin” gibi) Bu işlem kısa yoldan tüm eklentilerinizi devre dışı bırakacaktır. Ortam yükleme işlemini deneyin ve ortam yükleniyor ise eklentilerinizi tek tek aktif edin. Her aktif etme işleminden sonra bir dosya yükleyin ve hatanın sebebi olan eklentiyi bulup yerine sizin sisteminiz ile sorunsuz çalışan bir eklenti yükleyin.

WordPress ortam ekleme ve upload sorunu

Eğer eklentilerim sorunsuz çalışıyor ve bunun sebebi eklentiler değil diyorsanız, sitenizin çalıştığı bir yedeği varsa yeni veritabanınızın tablolarını kaldırıp eski veritabanınızı içe aktarın. Genel olarak bu sorun veritabanına yazma işlemindeki sorundan kaynaklanıyor. Yeni yazı ekleme veya yeni bir fonksiyon ekleme işleminde sürekli dönüp durduğunda anlıyoruz ki sorunumuz veritabanına yazma işlemi gerçekleşmiyor. Bunuda yapsa yapsa eklentiler yapar.

Wordpress ortam ekleme ve upload sorunu
WordPress ortam kütüphanesi sorunu

Demem o ki eklentilerinizi iyice kontrol ettikten sonra hatanız düzelmedi ise veritabanı ile ilişkili sonradan eklediğiniz kod dizinlerini kontrol ediniz. ‘.htaccess‘ dosyanızı kesin ama kesin kontrol etmenizde fayda var. Orijinal .htacess dosyanız varsa onu yükleyerek sorunun devam edip etmediğine bakın. Tüm bunları deneyerek sonuç alamıyorsanız, Güncel bir wordpress kurulumu yapıp eklentilerinizin en güncel olanlarını yükleyin. Bu işlemleri yaparken yeni veritabanı oluşturup eski yazılarınızı ve verilerinizi içe aktarın.

WordPress ortam kütüphanesi sorunu birçok sebep ile meydana gelebiliyor. Birçok hatanın çözümünde olduğu gibi eklentileri devre dışı bırakarak bir eklentinin bu soruna sebep olduğunu bulmak mümkün. Htaccess dosyasındaki limitler ve sunucu yapılandırmasından kaynaklanan hataların da wordpress ortam kütüphanesi sorununu ortaya çıkardığını düşünürsek çözümleri buralarda aramak daha hızlı çözüme kavuşmanız için en iyi yol olacaktır.

Eğer sunucunuz o an meşgulse sunucu kaynak tüketimine bakmanızı tavsiye ederiz. Sunucuyu yoracak bazı işlemler resim yükleme sorununu doğurabilir. Sunucuyu yeniden başlatma imkanınız varsa yeniden başlatıp çözüm olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

Siteyi sorunsuz halde çalışır vaziyete getirdiğiniz taktirde tam bir yedeğiniz almanızı tavsiye ediyoruz. Bizde sürekli sorunlar yaşayarak bunların üzerine gidip çözümlerini arıyoruz. Sorun çöze çöze öğreniyoruz. Biz bu sorunu böyle çözüme kavuşturduk. Umarım sizin içinde faydalı olmuştur. Farklı hataları yorum ile bildirirseniz elimizden gelen yardımı sunarız.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.