instagram
Sosyal Medya, Haber

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır? ✔️ 2022

Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemi nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız, en kolay ve güncel yöntemleri öğrenmek için doğru yerdesiniz. Hesap oluştururken rastgele bir username belirlemiş veya Instagram’ın önerdiği bir kullanıcı adını almış olabilirsiniz. Fakat şimdi bunu değiştirmek istiyorsanız hemen kendinize ait özel bir kullanıcı ismi edinebilirsiniz.

Mevcut kullanıcı adından sıkıldıysanız, ilgi çekici başka bir username ile tarzınızı yansıtmak istiyorsanız Instagram kullanıcı adı değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Bunu ister telefondan, ister bilgisayardan gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram kullanıcı adı değiştirme

Instagram’da Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

 • Web tarayıcınızdan veya telefondaki Instagram uygulamasından hesabınıza giriş yapın. (iOS için Instagram APP Store)
 • Profil sayfanızı açın.
 • Biyografi kısmının altında bulunan ‘Profil Düzenle’ yazısına tıklayın.
 • Eski kullanıcı adınızın yazılı olduğu bir kutucuk göreceksiniz. Bu alanı temizleyin ve yeni kullanıcı adınızı girerek sağ üstte yer alan onay işaretine dokunun.
 • Uygulamada ve bilgisayarda Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemleri aynı şekilde yapılır.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Linki

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Linki

‘Profil Düzenle’ sayfasına doğrudan erişim sağlamak için buraya tıklayabilirsiniz. (Henüz giriş yapmadıysanız önce mevcut kullanıcı adı ve şifrenizle hesabınıza girmeniz istenir.)

Mobil uygulama üzerinden Profilinize girerek Düzenle butonuna dokunun ve ilgili ayarları düzenleyin.

instagram kullanıcı adı değiştirme sayfası ayarları mobil uygulama

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Instagram’da kullanıcı adı değiştirme işlemi bazen başarısız olur. Bunun nedeni izin verilmeyen kullanıcı adını almaya çalışmaktır. Yeni bir kullanıcı adı belirlerken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Hatırlamakta zorlanmayacağınız, kısa bir isim seçin.
 • Almak istediğininz username başkası tarafından kullanılıyorsa Instagram kullanıcı adımı değiştiremiyorum diye şikâyet etmeniz normaldir. Çünkü her kullanıcı adı sadece bir hesapta geçerli olur. Bu durumda kullanıcı adının başına, ortasına veya sonuna bir harf, rakam ya da sembol ekleyerek düzenleme yapabilirsiniz.
 • Instagram kullanıcı adları en fazla 30 karakter içerebilir.
 • Türkçe karakter kullanmayın. Aksi takdirde Instagram kullanıcı adını değiştirme işlemi hata verir.
 • Sadece harfleri, sayıları, nokta ve _ sembollerini kullanabilirsiniz. Boşluk, emoji, – işareti veya başka bir karakter kullanmanıza müsaade edilmez.
 • Hakaret, argo veya küfür olarak kabul edilen bir kelimeyi kullanıcı adı olarak kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Yoksa bu, hem Instagram’ın kısıtlama getirmesine, hem kullanıcılar tarafından tepki almanıza yol açabilir.

Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemi başarılı olana kadar farklı varyasyonlarla deneme yapmayı sürdürün. Instagram Kullanıcı Adı Nasıl Olmalı? ✔️ başlıklı yazımızdan daha fazla detaya erişebilirsiniz.

Instagram Yasaklı Kullanıcı Adları Neler?

 • Başka birinin kullanmakta olduğu kullanıcı isimleri
 • Irkçı kullanıcı adları
 • Herhangi bir din ile alay eden veya bir grubu küçük düşürmeye yönelik kullanıcı adları
 • P*rn*grafik sözcükler
 • Ped*fili veya buna benzer şeyleri destekleyen kelimeler Instagram kullanıcı ismi değiştirme işleminin hatayla sonuçlanmasına yol açar.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Süresi Nedir?

Eğer kullanıcı adınızı değiştirdiyseniz ve aynı kullanıcı adına geri dönmek istiyorsanız 2 hafta beklemelisiniz. Çünkü bu iki işlem arası Instagram’da kullanıcı adı değiştirme 14 gün ile sınırlandırılmıştır.

Bu kısıtlamayı kaldırmak için herhangi bir hile, kod veya başka bir çözüm yoktur. 14 gün beklemeniz gerekir.

Instagram; hesabın çalınması, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık gibi durumlara karşı böyle bir önlem almıştır.

Instagram’da Kullanıcı Adı Değiştirme Sınırı Nedir?

Bu konuda belli bir sınırlama yoktur. Kullanıcı adınızı istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. 14 gün kuralı önceki kullanıcı adınızı tekrar almak için beklemeniz gereken süreyi ifade eder. Yoksa; bir hesap 10 kere de, 50 kere de kullanıcı adını değiştirebilir.

Fakat çok sık kullanıcı adı değişikliği yapmaktan uzak durmalısınız. Takipçilerinizin kafası karışabilir, insanlar sizi bulmakta zorlanabilir. Ayrıca bu davranış Instagram algoritmaları tarafından spam olarak algılanabilir ve özelliği kötüye kullanmak gerekçesiyle cezalandırılabilirsiniz.

Instagram’da Kullanıcı Adını Değiştirince Ne Olur?

Hesabınızın URL adresi değişir. Önceki kullanıcı adınız boşa düşer ve başka biri tarafından alınabilir.

Instagram kullanıcı adı değiştirme sonrası takipçi sayınız değişmez, hesabınızda herhangi bir değişiklik olmaz. Paylaşımlarınız, beğenileriniz, yorumlarınız ve etiketlendiğiniz gönderilerdeki kullanıcı adınız otomatik olarak güncellenir. Fakat sizden bahsedilmiş olan eski hikâyelerde kullanıcı adınız aynı kalır.

Instagram Kullanıcı Adını Değiştiren Biri Nasıl Bulunur?

 • Hesabı takibe almış mıydınız? Evet ise, listenizde görüneceği için kolayca bulabilirsiniz.
 • Başka bir yol, o kişinin adıyla Instagram’da arama yapmaktır.
 • İşe yaramadıysa, hesabın bağlı olduğu bir yer bulmaya çalışın. Örneğin etiketlendiği veya yorum yaptığı gönderilerden biri olabilir. Böylelikle kullanıcı adını değiştiren kişiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemi nasıl yapılır? Öğrendiğinize göre şimdi farklı bir kullanıcı adıyla Instagram’da yeni bir sayfa açma vakti!

Ek Bilgiler;

Instagram kullanıcı adı değiştirme, bakıldığında oldukça basit gibi görünen fakat Instagram’a yeni katılan kullanıcılar için zorluk yaratabilen bir işlemdir. Platforma yeni katılan ve pek fazla deneyimi olmayan kullanıcılar, herhangi bir aksaklık yaşanabilmesi ihtimaline karşı bu tarz değişimlere çekimser bakmaktadır.

İnstagram elbette oldukça popüler olan ve birçok kullanıcı tarafından hemen hemen her özelliği ve hizmeti bilinen bir platformdur. Fakat platformun kullanımı konusunda oldukça fazla bilgiye sahip olan kullanıcıların yanı sıra pek fazla bilgiye sahip olmayan kullanıcılar da bulunmaktadır.

Henüz yeni yeni bir şeyler öğrenmeye başlayan kullanıcılar için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi zorluk yaratabilmektedir. Instagram kullanıcı adı değiştirme de bu tarz zorlukları yaratan işlemlerden biri olarak sayılabilmektedir. Kullanıcılar, bu zorluğu aşabilmek için internetten bilgi edinmek ve böylelikle işlemi daha rahat gerçekleştirmek istemektedir.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? – Web Sitesi

Instagram kullanıcı adı, bir hesap hakkında ipucu veren hususlar arasında ilk sıralarda gelmektedir. Kullanıcı adının sade ve anlaşılır bir yapıya sahip olması, o hesap hakkında olumlu bir etki yaratırken, bulunabilirlik seviyesini de yükseltmektedir. Bu sebeple profilinin tüm detaylarına özen gösteren kullanıcılar için Instagram kullanıcı adı değiştirme işleminin yapılması gerekmektedir. Bunun için aşağıda belirtilen işlemler gerçekleştirilmelidir.

 • İnternet tarayıcınızı açınız ve Instagram web sitesine giriniz.
 • Kullanıcı adını değiştirmek istediğiniz hesapla oturum açınız.
 • Önce profil fotoğrafınıza, sonrasında ise “Profil” isimli kısma tıklayınız.
 • Ekrana gelen profil sayfanızdan “Profili Düzenle” isimli butona tıklayınız.
 • Açılan sayfada “Kullanıcı Adı” isminde bir bölüm bulunmaktadır. Buradan yeni kullanıcı adınızı belirleyiniz.
 • Sonrasında ise sayfayı aşağıya kaydırınız.
 • Sayfanın alt kısmındaki “Gönder” butonuna tıklayınız.

Mobil Uygulama Üzerinden Kullanıcı Adınızı Değiştirin!

İnstagram hesabının ilk oluşturulduğu anlarda pek fazla dikkate alınmayan kullanıcı adı, ilerleyen süreçte değiştirilebilmektedir. Profilin daha güzel bir görünüme erişmesi, yapılan aramalarda rahatlıkla bulunabilmesi gibi sebeplerden dolayı değiştirilmek istenmektedir. Böyle bir değişimin yapılabilmesi için İnstagram web sitesinin dışında mobil uygulamasının da kullanılabilmesi mümkündür. Bunun için aşağıda belirtilen işlemler gerçekleştirilmelidir.

 • İşlemlerin başarılı biçimde gerçekleştirilebilmesi adına öncelikli olarak uygulamanın güncel sürümde olması gerekmektedir. Uygulamanız güncel değil ise mutlaka güncelleyerek işleme başlayınız.
 • İlk olarak Instagram mobil uygulamasını açınız.
 • Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemini yapacağınız hesapla oturum açınız.
 • Ekranın altındaki profil fotoğrafınıza dokununuz.
 • Profil sayfanızdan “Profili Düzenle” isimli butona dokununuz.
 • Kullanıcı adı” isimli bölümde tercihinize göre değişiklik yapınız.
 • Sonrasında işleminizi tamamlamak için sağ üst kısımdaki tik işaretine tıklayınız.

İlgini Çekebilir: Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Kullanmış olduğu sosyal medya platformunun ayarlarını, sunmuş olduğu özellikleri kurcalamayı seven kullanıcılar için kolaylıkla yapılabilecek olan işlem bu şekilde başarıyla sonuçlanmaktadır. İfade edilen adımlar uygulamanın güncel sürümü dikkate alınarak yapılmaktadır. Adımlarda farklılık olmaması adına işlemi gerçekleştirmeden önce mobil uygulamayı güncellemekte fayda bulunmaktadır.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.