Instagram kısıtlama nedir? Hesap Kısıtlama
Sosyal Medya, Haber

Instagram kısıtlama nedir? Hesap Kısıtlama ✔️ 2022

Instagram kısıtlama nedir? Sorusunu iki yönden ele almak gerekir:

 • Kullanıcıları isteğe bağlı kısıtlama
 • Instagram tarafından ceza amaçlı yapılan kısıtlama

Bunlardan ilki, Instagram tarafından siber zorbalığa karşı alınan bir önlemdir. İkincisi ise, Instagram’da sunulan özelliklerin kötüye kullanılmasını engellemeye yöneliktir.

Instagram kısıtlama nedir? Hesap Kısıtlama

Instagram Kısıtlama Nedir?

Restrict’ olarak da bilinen bu özellik, istemediğiniz kullanıcıların yorum yapmasını engelleme anlamına gelir. Böylelikle hakaret, küfür, argo, tehdit ve benzeri ifadeler barındıran yorumların önüne geçmek kolaylaşır. Ayrıca bu özellik yardımıyla zararlı link barındıran veya reklam içerikli spam yorumlar da engellenmekte.

Instagram kısıtla özelliği sayesinde kötü yorumlar içeriğinize gölge düşüremez. İnsanların saçma sapan şeylerle paylaşımınızı bölmesine izin vermek istemiyorsanız bu özellikten yararlanabilirsiniz.

Instagram Kısıtlama Ne İşe Yarar?

Eskiden bir kullanıcının yorum yapmasını önlemek için onu engellememiz gerekiyordu. Fakat Instagram hesap kısıtla özelliği bu ihtiyacı ortadan kaldırdı. Şimdi kullanıcıyı engellemeden de yorum yapmasına mânî olabilirsiniz. Üstelik muhatabınız onu kısıtladığınızı anlamaz. Herhangi bir bildirim gitmez ve paylaşımınızın altında kendi yorumunu görmeye devam eder. Fakat bu yorum –siz onaylamadığınız sürece- diğer kişilere görünmez.

Buna göre, Instagram hesap kısıtlama ne işe yarar? Sorusunun cevabını şöyle özetleyebiliriz:

Kişiyi takipten çıkmadan engellemenizi sağlar. O kişinin etkileşimlerinizden haberdar olmasını engeller. Kişi bunun farkına varmaz.

Eğer; ‘engellesem ayıp olur fakat benimle bağlantı kurmasını istemiyorum.’ Diyorsanız, Instagram kısıtlama özelliğinden yararlanarak bunu sessiz-sedasız halledebilirsiniz.

O kişinin attığı yorumları yalnızca siz görürsünüz. Çevrimiçi olduğunuzun farkına varamaz. Size mesaj yollarsa bu, ‘Mesaj İstekleri’ bölümüne düşer ve mesajı okuduğunuz belli olmaz.

Birini Instagram’da Kısıtlama Nasıl Yapılıyor?

Instagram’da birini nasıl kısıtlarım? Diye düşünüyorsanız bunun için tercih edebileceğiniz iki yöntem vardır:

 • Profilden Instagram Kısıtlama

Kişinin profilini açın. Sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine tıklayın. ‘Kısıtla’ butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Birini Instagram'da Kısıtlama Nasıl Yapılıyor?
Instagram kısıtlama nedir? Hesap Kısıtlama
Birini Instagram'da Kısıtlama Nasıl Yapılıyor?
 • Arama Yaparak Instagram Profil Kısıtlama

Birden çok hesabı kısıtlamanız gerekiyorsa zamandan tasarruf etmek için bu yöntemden istifade etmeyi düşünebilirsiniz.

Kendi Instagram profil sayfanızı açın. Sağ köşedeki üst üste üç çizgiye basıp ‘Ayarlar’ bölümüne girin. Gizlilik > Kısıtlı Hesaplar yolunu takip edin. Burada kullanıcı adlarını yazarak kısıtlama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram'da bir profili kısıtlama
Instagram'da bir profili kısıtlama
Instagram kısıtlama nedir? Hesap Kısıtlama
Instagram'da bir profili kısıtlama
Instagram kısıtlama nedir? Hesap Kısıtlama

Otomatik Instagram Hesap Kısıtlama Nedir?

Hesabınızda Instagram Topluluk Kuralları ve Hizmet Şartları’nı ihlâl eden davranışlar sergiliyorsanız algoritmalar tarafından kısıtlanabilirsiniz. Uygulanan bu yaptırımlara Instagram hesap kısıtlama denir.

Eğer Instagram tarafından ceza almak istemiyorsanız hesabınızda paylaştığınız içeriklere ve özellikleri ne sıklıkta, nasıl kullandığınıza dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde uzun süreli kısıtlamalara maruz kalabilirsiniz.

Instagram Kısıtlama Nedenleri

 • Spam mesajlar göndermek
 • Tehdit-şantaj, uyuşturucu, terör, c*nsell*k, zorbalık içerikli veya başka sakıncalı, illegal, kötü örnek teşkil eden paylaşımlarda bulunma
 • Peş peşe çok fazla beğeni atmak
 • Arka arkaya sürekli yorum göndermek
 • Devamlı birkaç harften veya sadece emojiden oluşan, spam gibi görünen ya da spam olan yorumlar yapmak
 • Gönderi paylaşıp silme (Bu işlemi sık sık tekrarlamak)
 • Bot (sahte) takipçi, yorum, beğeni ve benzeri etkileşimler satın almak
 • Instagram hile sitelerini veya uygulamalarını kullanmak, Instagram kısıtlama sebepleri içindedir.
 • Resmi olmayan Instagram uygulaması kullanımı

Instagram Kısıtlama Ne Zaman Kalkar?

Bu sorunun yanıtı hesaba ve ceza türüne göre değişir. İlk defa böyle bir sınırlama ile karşılaştıysanız Instagram kısıtlama süresi fazla uzun olmayacaktır.

Ancak sık aralıklarla ceza alıyorsanız, her cezanın bir öncekinden daha fazla sürebileceğini unutmayın. Çünkü platform, –deyim yerindeyse- uyarılardan ders alıp akıllanmayan hesapların cezasını katlayarak artırır.

Bu itibarla Instagram hesap kısıtlama süresi, birkaç saat olabileceği gibi birkaç gün veya birkaç hafta da olabiliyor.

Hesap kısıtlama ile ilgili sıkça sorulan sorular

Instagram hesabının kısıtlanması ile ilgili pek çok soru ve cevap vardır. Bu soru ve cevapları sizler için bu alanda listeliyoruz. Kendi soru ve görüşleriniz için sayfa sonundaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

Instagram’da kısıtlı olduğumu nasıl anlarım?

Bazı özellikleri bir süredir kullanamıyorsanız kısıtlanmış olabilirsiniz. Beğeni, yorum, takip, mesaj gönderme vb. işlemleri yaparken “bir sorun oluştu” gibi hatalar alıyorsanız kısıtlanmış olabilirsiniz.

Hesap kısıtlama neden olur?

Anormal kullanıcı hareketleri kısıtlamaya sebep olur. Anormal hızda ve sayıda mesaj gönderirseniz, yorum yaparsanız ve beğeni yaparsanız kısıtlanmanız muhtemeldir.

Kısıtlama ne kadar sürer?

Kısıtlama durumuna göre birkaç saat, birkaç gün ve bir hafta kadar sürmektedir.

Hesap kısıtlama kaldırmanın bir yolu var mı?

Kısıtlama süresinin bitmesini beklemek yerine başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Kısıtlama kalkmıyor ise ne yapılmalı?

Hesabınızla bir süre işlem yapmayı bırakmalısınız. Bir hafta kadar süren kısıtlama işleminin bitmesini sabırla beklemelisiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]
Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.