Haber

Instagram, ‘Hassas İçerik Denetimi’ Özelliğini Tanıttı

Bundan böyle Instagram, kullanıcıları için “Hassas içerik denetimi” yapacak. Bu özellik sayesinde içeriklerdeki uygunsuz görüntülerin yanı sıra kişilerin psikolojilerini olumsuz şekilde etkileyecek bazı içerik türleri de filtrelenecek. Özellikle vahşet ve şiddet içerikli paylaşımlar bu denetim ile kullanıcılara kontrollü bir şekilde sunulacak ya da yayından kaldırılacak.

Sosyal medya devleri, son dönemde güvenlik ve ileri kullanıcı deneyimi adına art arda yeni hamlelerde bulunuyor. Son olarak, Instagram da bu konuyla ilgili bir atak yaptı ve 18 yaşın üzerindeki kullanıcıların, hassas içerikleri kısıtlayabilmesine olanak tanıdı.

Sosyal medya uygulamalarında kullanıcının gördüğü veya paylaştığı içeriklerin tamamını kontrol etmek çok kolay değil. Bu durumu kontrol etmek isteyen Instagram, “Hassas İçerik Denetimi” özelliğini dün duyurdu. Bu özellik, Instagram’ın “Hesap > Hassas İçerik Denetimi” sayfasında yer alacak.

İçerik Haritası

Hassas İçerik Nedir?

Hassas içerik, müstehcen ya da şiddet içeren gönderilere verilen addır. Bu gönderiler Instagram kurallarını temel olarak ihlal etmez, fakat bazı kullanıcılar için sansürlü kategoriye girebilir. Bunun dışında daha da ileri giden zorbalık, nefret söylemi, eylem gibi insanlığa zarar verme riski taşıyan diğer içeriklere de artık izin verilmeyecek.

Instagram, Kullanıcılara 3 Seçenek Sunacak

Eğer siz hassas içerikleri görmek isterseniz, “İzin Ver” seçeneğini tercih ederek saldırgan veya sinir bozucu bu tarz gönderileri görebilirsiniz.

  • “Sınırla” seçeneğini tercih ettiğinizde, bu tür içeriklerin bir kısmını görürsünüz.
  • “Daha Fazla Sınırla” tercihini yaparsanız da hassas içerikleri az sayıda görebilirsiniz.
  • “İzin Ver” seçeneği 18 yaşından küçük kullanıcılar için geçerli olmayacak.

Sosyal medya platformu, bu özelliğin ‘Keşfet‘ sayfasında yer alan fotoğraf ve videolar üzerinde daha fazla kontrol sağlayabileceğini belirtti. Tüm bu özellikler, Instagram platformunun daha güvenli bir ortam olmasını sağlıyor. Daha fazla güvenlik ve gizlilik özellik güncellemesi geldikçe bu tür platformların daha kullanışlı olacağını öngörmek mümkün.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.