Grafik Tasarım

Fotoğraf Boyutu Nasıl Düşürülür?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber fotoğraf makinelerinin ve telefonların da gelişmesine tanık oluyoruz. Son zamanlarda internetin yayılması ile sosyal medya kullanımı da arttı. Yeni teknolojiler ile çekilen fotoğrafların internet ortamına daha rahat yüklenmesi için fotoğraflar oldukça büyük boyutlara sahip. Fotoğraf Boyutu Nasıl Düşürülür hep birlikte öğrenelim…

Fotoğraf Boyutu Nasıl Düşürülür? 

Fotoğrafların boyutunu düşürmek için pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin en hızlı ve kolay olanını ilk olarak anlatacağım. Daha ciddi sıkıştırma isteyenler yazının ilerleyen bölümlerinde toplu resim optimizasyonu ve photoshop ile resim sıkıştırma hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Fotoğraf Boyutu Nasıl Düşürülür?

Fotoğrafların boyutunu düşürmek için tinypng.com sitesine gidin. Boyutunu düşürmek istediğiniz fotoğrafı sürükleyip Drop your .png or .jpg files here! alanına bırakın. Resim yüklendikten sonra sıkıştırma işlemi gerçekleşecek. En sağda bulunan download butonuna basarak resmi indirebilirsiniz. Eğer birden çok resmi sıkıştırmak isterseniz tüm resimleri seçip bu alana bıraktığınızda resimleriniz toplu olarak sıkıştırılmış olacaktır. Hepsini tek seferde indirebilir ya da tek tek indirmeyi seçebilirsiniz.

Fotoğraf Boyutu Nasıl Düşürülür?

Resminizin 5MB’dan büyük olması durumunda resimleri diğer iki yöntem ile sıkıştırmanız gerekiyor. Eğer sürekli olarak resim sıkıştırmaya ihtiyaç duyan biriyseniz bu iki yöntem de tam size göre! Bu iki yöntem sayesinde resimleri istediğiniz kadar sıkıştırabilir, sıkışma oranlarını belirleyebilir ve çeşitli özelleştirmeler yapabilirsiniz.

fotosizer kullanımı
fotosizer kullanımı

Yöntem 1: Resimlerinizi FotoSizer adlı program ile tek tek veya toplu olarak sıkıştırabilirsiniz. FotoSizer ile resim optimizasyonu adlı yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

photoshop web için kaydet

Yöntem 2: Resimlerinizi Photoshop ile sıkıştırmak diğer bir yöntem. Resimlerinizi Photoshop ile açıp CTRL + Shift + Alt + S kısayolu ile istediğini ölçüde sıkıştırabilir ve küçültebilirsiniz. Photoshop ile resim optimizasyonu başlıklı yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır, lütfen okuyun.

Bu iki yöntem ile Fotoğraf Boyutu Nasıl Düşürülür öğrenmiş olduk. İlk yöntem ise en hızlı ve kolay olan online fotoğraf boyutu düşürme yöntemidir. İstediğiniz yöntemi seçerek fotoğraflarınızın boyutunu istediğiniz şekilde düşürebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı web sayfaları oluşturabilir ve sosyal medya hesaplarındaki ve diğer sitelerdeki resim boyutu sorununa çözüm bulabilirsiniz…

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.