En iyi SSD: SSD Önerileri – Oyun İçin En İyi SSD ✔️ 2023

Piyasada pek çok SSD markası bulunuyor. Bu çeşitlilik karşısında SSD satın alırken sık sık kafamız karışır ve ihtiyaçlarımız için mükemmel olanı seçmekte kararsız kalabiliriz. En iyi oyun SSD’sini arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu içerikte sizlere en iyi ssd markaları ve modelleri hakkında bilgi verirken oyun için en iyi SSD hangisi sorusunun da yanıtını veriyor olacağız.

M.2 SSD den çalışan bir Windows görev yöneticisi performansı
M.2 SSD den çalışan bir Windows görev yöneticisi performansı

Katı Hal Sürücüler (SSD’ler) sayesinde, uygulamaların ve oyun kurulumlarının bilgisayarlarımızda ve dizüstü bilgisayarlarımızda saatler alacağı günler geride kaldı. Tipik HDD’lerinizden yaklaşık 100 kat daha fazla okuma ve yazma hızıyla SSD’ler, depolama teknolojisi çağında devrim yarattı.

“İyi” bir SSD satın almak, pazar yerlerinde indirime girmiş SSD’lerden birini almak değildir. İyi bir SSD satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır ve çoğu insan bunları genellikle gözden kaçırır.

Öneri Alanı:

 1. Eğer bilgisayarınız Notebook ise ve içerisinde PCIe NVMe alanı var ise bu alanı değerlendirin. M.2 SSD olarak geçen ürünler SATA SSD’lerden daha hızlı ve kalitelidir.
 2. İşletim sisteminizi yeni aldığınız diske taşımak için yeni aldığınız diski herhangi bir bağlantı ile bilgisayarınıza takın. Bilgisayardan Migration işlemi başlatın. Samsung SSD ürünlerinde genellikle migration CD’si çıkar. Bu disk kolaylıkla eski diskinizi yeni diskinize taşır. Bu sayede eski diski çıkarıp yeni diski taktığınızda bilgisayarınız yeni diskten kayıpsız şekilde çalışır. Kayıpsız SSD’ye geçiş yapılmış olur.
 3. SSD alırken pazar yeri sitelerinin indirimlerini takip edin. En iyi SSD markaları ve ürünleri genellikle indirime giriyor.
 4. SSD alma konusunda kararsızsanız içerik sonundan sorularınızı iletebilirsiniz. Zevkle yardımcı olacağız.

Tüm SSD konektör türleri

Bilgisayarlara aşinaysanız, SSD’lerin birçok şekil ve boyutta olduğunu biliyor olabilirsiniz; Bilmeniz gereken bir diğer konu; iyi SSD türlerinden bazıları, ilgili konektör yuvalarına takılan SATA ve NVMe desteklidir. Mevcut donanımınızın da bu mimariye uygun olması gerekir.

En iyi SSD - Oyun İçin en İyi SSD Modelleri
En iyi SSD – Oyun İçin en İyi SSD Modelleri

Bazı meraklılar, PCIe NVMe SSD‘lerin oyun için SATA’dan önemli ölçüde daha iyi olduğuna inanıyor; bunu bir efsane olarak nitelendirebiliriz. Size oyun oynamak için iki farklı bilgisayar verseydik – biri SATA SSD ve diğeri NVMe olmak kaydı ile, oyunda herhangi bir farklılık görmezdiniz.

Bununla birlikte, TLC flaştan daha kısa bir ömre sahip oldukları için (yaklaşık 10 kat daha kısa) ve dolduğunda yavaşladıkları için çok fazla veri okumayı / yazmayı hedefliyorsanız, yeni QLC flash SSD’lerden uzak durmanızı da öneririm.

Oyun İçin En İyi SSD – M.2 NVMe SSD’ler

Bilgisayarı genellikle oyun oynamak için kullanan kullanıcıların yoğun şekilde dosya okuyup yazabilen profesyonel SSD’lere ihtiyacı vardır. Oyunların boyutlarının gittikçe artması disk depolama kapasitesinin de artması anlamına geliyor. Oynayacağınız oyunları rahatlıkla depolayıp çalıştırabilecek kalitede profesyonel SSD’leri buradan inceleyebilirsiniz:

1. Samsung 970 Evo Plus – En İyi PCIe NVMe SSD

Samsung 970 Evo Plus, oyun için en iyi SSD’ler listesindeki en hızlı depolama çözümlerinden biridir. Bu V-NAND TLC flaşla çalışan M.2 NVMe SSD, sırasıyla 1200 TBW’ye (Terabayt Yazım) kadar olağanüstü dayanıklılık derecesine ve 3.500 / 3.300 MB / s’ye kadar sıralı okuma / yazma hızlarına sahiptir.

En iyi SSD - Oyun İçin en İyi SSD Modelleri
En iyi SSD’ler – Oyun İçin en İyi SSD Modelleri

Hepsinden öte, fiyat / performans oranı akıllara durgunluk veren Samsung 970 Evo Plus, oyun / günlük kullanım için 2021’in en iyi ve en hızlı SSD’sidir diyebiliriz. Ayrıca 1 TB ve 2 TB depolama varyantlarına da sahiptir.

2. Silicon Power 34A80M28

Silicon Power 34A80M28, sırasıyla 3.400 / 3.000 MB / sn’lik sıralı okuma / yazma hızlarıyla listemizdeki ikinci en hızlı SSD’dir. Bu aynı zamanda kişisel olarak kullandığım sürücülerden biridir.

En iyi SSD - Oyun İçin en İyi SSD Modelleri
En iyi SSD’ler – Oyun İçin en İyi SSD Modelleri

Bu SSD ilgili deneyimim oldukça istisnai ve kısıtlı oldu. Neredeyse bir yıldan fazla bir süredir kullanıyorum ve SSD’nin sağlığı çok kötüleşmedi (3.54 TB yazıldıktan sonra hala% 99.75 sağlıkta), bu harika!

3. Western Digital Siyah SN750 SSD

Western Digital, bilgi işlem depolama pazarındaki en önde gelen isimlerden biridir. Samsung ve Silicon Power SSD’ler gibi 5 yıl garantilidir. Beş depolama çeşidinde gelir: 256GB, 512GB, 1TB, 2TB ve 4TB.

En iyi SSD - Oyun İçin en İyi SSD Modelleri
En iyi SSD’ler – Oyun İçin en İyi SSD Modelleri

Sıralı okuma / yazma hızları 3.430 / 3.000 MB / sn’ye kadar çıkabilir. WD ayrıca SSD için harika izleme yazılımına sahiptir. Diğer bir varyant, SSD’nin aşırı ısınmasını önleyen ancak ek bir maliyetle gelen bir ısı emiciyle birlikte gelir.

Oyun İçin En İyi SSD – SATA SSD’ler

Daha eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa, depolama genişletmesi için bir M.2 yuvasına sahip olmayabilir. Bu durumda SATA arayüzünü kullanabilir ve bir SATA SSD kullanabilirsiniz.

Şu anda, kağıt üzerindeki SATA SSD’ler NVMe standartlarından daha yavaştır, ancak muhtemelen günlük kullanımda büyük bir fark göremezsiniz.

1. Samsung 870 Evo – En İyi SATA SSD

860 Evo, Samsung’un piyasadaki en popüler tüketici SSD’sidir. Bu 2,5 inçlik sürücü, 560 MB / sn Okuma ve 530 MB / sn’ye kadar yazma hızlarına ulaşabilir.

En iyi SSD - Oyun İçin en İyi SSD Modelleri
En iyi SSD’ler – Oyun İçin en İyi SSD Modelleri

Ek olarak, Samsung Magician yazılımı sürücünün izlenmesine yardımcı olur. Ayrıca 5 Yıllık garanti ile birlikte gelir. Özünde, daha yaygın TLC depolama sürücülerinizden daha yüksek bir dayanıklılık oranına sahip olan MLC (Çok Seviyeli Hücreler) kullanır.

PS4 için en iyi SSD’yi arıyorsanız, 870 Evo sizin için en iyi tercih olabilir. PS4 birçok veriyi okur ve yazar; bu nedenle, MLC tabanlı 870 Evo daha uzun süre veri depolama işlerinizi üstlenecektir.

2. WD Blue SATA SSD

WD Blue, en popüler ikinci SATA SSD’dir. 560 MB / sn okuma hızı ve 530 MB / sn yazma hızı ile kesinlikle piyasadaki en hızlı sürücülerden biridir.

En iyi SSD - Oyun İçin en İyi SSD Modelleri
En iyi SSD’ler – Oyun İçin en İyi SSD Modelleri

250GB, 500GB, 1TB, 2TB ve 4TB ve 500GB olmak üzere 5 farklı varyantı bulunur. Bu kapasite varyantlarını inceleyerek size gerek olan depolama alanına karar verebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Önemli Konular

Pek çok ucuz SSD, DRAM teknolojisinden yoksundur. Başlangıç ​​olarak, SSD’lerdeki DRAM dosyalarınızın konumunu depolar. Bunu yıllar önce gömdüğünüz hazineyi (verileri) bulmak için kullanacağınız bir harita (DRAM) olarak düşünün. DRAM sayesinde dosya erişimi anlık olacaktır.

Hangi SSD’yi satın alacağınız konusunda kafanız mı karıştı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olalım.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

“En iyi SSD: SSD Önerileri – Oyun İçin En İyi SSD ✔️ 2023” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba bilgiler için teşekkürler. Ben laptopumu yazılım programlarını çalıştırmak için kullanacağım. Otomasyon yazılım programları çalışacak. Mevcut RAM 16 gb DDR4 . Laptopta M2 portu mevcut boşta. Şimdi SSD takmak istiyorum. Sorum şu; sadece SATA SSD takmak mı yoksa mevcut hard diski üzerinde bırakıp M2 NVme takarak ikisini beraber kullanmak mı daha avantajlı ve performanslı? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Sata vs m.2 arasında kalınmamalı. m.2 teknolojisi daha iyi ve yeni. Bu yüzden m.2 portuna iyi bir ssd takın ve işletim sistemini buraya migrate edin. Samsung alırsanız migration için CD çıkacaktır içinden. Kolaylıkla aktarım yapılabilir. İşletim sistemi ve programlar bu m.2 SSD’den çalışmalı.

   SATA alanınızı da değerlendirebilirsiniz imkan var ise tabii ki. HDD varsa çıkarılabilir. SATA SSD’ye çevrilebilir. Ama öncelik m.2 SSD’den çalışmak.

   Cevapla
 2. Merhaba, aşağıda adını verdiğim ssd’yi alarak oluşturacağım masaüstü sisteminin ana depolama birimi yapacağım. Bir sorun oluşturmaz değil mi? Samsun zaten güvenlidir. Ama windowsu kuracağım sonuçta. Ne olur ne olmaz sormak istedim.

  Samsung PM9A1 PCIe 4.0 SSD 2TB M.2 Solid State Disk NVMe MZVL22T0HBLB-00B00 (MZVL22T0HBLB-00B00)

  Cevapla
  • Samsung SSD konusunda oldukça tecrübeli ve başarılı bir marka. NVMe teknolojisi de son derece iyidir. İlk kullandığım SDD 2.5″ Corsair’di. Sonra sandisk kullandım. Sonra Samsung EVO serisi ile tanıştım. Gördüm ki daha önce SDD kullanmamışım. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte m.2 ye geçiş yaptım ve tercihim yine Samsung Pro serisi oldu. Yoğun şekilde dosya işlediğim iş istasyonumda sorunsuz şekilde 2 yıldır çalışıyor. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın