En iyi 15 Font Bulma Sitesi (Resimden Font Bul) ✔️ 2023

İnternette bulunan pek çok font bulma sitesi yardımı ile istediğimiz fontların listesini bulabiliyoruz. Font bulmak için geliştirilmiş bu arama motorları sayesinde tarzınıza en uygun fontu arayarak bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra resimden font bulma işleminizi de ücretsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Fontlar özellikler tasarımlarımızın vazgeçilmez parçaları. Daha önceden yayınlamış olduğumuz Türkçe Font Arşivimizde sizler için derlediğimiz ve tasarımlarınızda keyifle kullanabileceğiniz Türkçe fontların bir listesini bulabilirsiniz. Arşivi indirmek ve fontları kullanmak tamamen ücretsizdir.

💡 Başlamadan Önce: Listede bulunan font bulma siteleri birkaç farklı türde çalışmaktadır ve sıralama tamamen rastgeledir. Resimden font bulma, tarif ederek font bulma, tarayıcı eklentisi ile herhangi bir sitedeki fontu bulma gibi özellikler sunan bu siteleri karışık olarak listeledik. Tarzınıza en uygun font bulma yöntemini siteleri inceleyerek ve açıklamaları okuyarak bulabilirsiniz.

1. Font Bulma Sitesi wordmark.it

wordmark ile kelime yazarak aradığınız fontu bulabilirsiniz
wordmark ile kelime yazarak aradığınız fontu bulabilirsiniz

Wordmark.it hangi fontu aradığını bilmeyenler için iyi bir font bulma sitesidir. Sitedeki arama kutucuğunu kullanarak herhangi bir kelimeyi yazarak istediğiniz türe sahip fontu bulabilirsiniz. Eğer bir tasarım yapıyorsanız ve tasarım içerisindeki vurgulayıcı kelimeyi hangi font ile kullanacağınızı bilmiyorsanız wordmark.it tam size göre bir font bulma aracı.

🔗 Aradığınız fontu wordmark.it ile bulmak için buraya tıklayarak siteye gidebilirsiniz.

2. Font Bulma Aracı artworkflowhq.com

artworkflowhq.com ile bir belge içindeki tüm fontları bulabilirsiniz
artworkflowhq.com ile bir belge içindeki tüm fontları bulabilirsiniz

Eğer aradığınız gelişmiş bir font bulma aracı ise artworkflowhq.com tam size göre bir font bulma sitesidir. Eğer .pdf uzantılı bir tasarım ya da belgedeki tüm fontları bulmak istiyorsanız kullanacağınız araç kesinlikle bu araç olmalı. Araç gelişmiş bir font bulma aracı olması ve ek özellikler sunması sebebi ile belirli bir kullanımdan sonra ücretlidir.

🔗 Aradığınız fontu artworkflowhq.com ile bulmak için buraya tıklayarak siteye gidebilirsiniz.

3. Font Bulma Uzantısı fount

Herhangi bir sitedeki yazıdan font bulmak için bu tarayıcı uzantısını kullanabilirsiniz
Herhangi bir sitedeki yazıdan font bulmak için bu tarayıcı uzantısını kullanabilirsiniz

Eğer herhangi bir sitedeki fontu bulmak istiyorsanız kullanmanız gereken araç fount.artequalswork.com olmalıdır. Herhangi bir sitedeki fontu bulmakla kalmayıp fontun alt özelliklerini de görmenize yardımcı olur. (Kalınlık, font boyutu ve italic gibi) Özellikle Front-End tasarımcılar için biçilmiş kaftan olan bu font bulma uzantısını kullanmak son derece kolay.

Uzantıyı tarayıcı yer imlerinize sürükleyerek etkinleştirin ve herhangi bir sitede bu kısayola tıklayın
Uzantıyı tarayıcı yer imlerinize sürükleyerek etkinleştirin ve herhangi bir sitede bu kısayola tıklayın

🔗 Aradığınız fontu fount.artequalswork.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

4. Font Bulma Sitesi LikeFont.com

Resimden font bulmak istediğinizde bu aracı kullanabilirsiniz
Resimden font bulmak istediğinizde bu aracı kullanabilirsiniz

Resimden font bulma sitelerinden biri olan likefont.com ile hızlı ve kolay şekilde elinizdeki fontun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu siteyi kullanmak nispeten kolaydır. Öğrenmek istediğiniz fontun bir resmini çekin ya da zaten hazır olan resmi bu siteye yükleyin. Gerisini sizin için likefont.com font bulma aracı halletsin! Unutmadan, panonuza kopyaladığınız bir resmi de bu araca yapıştırabilir ve resim içerisindeki fontu bulabilirsiniz.

🔗 Aradığınız fontu likefont.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

5. Font Bulma Aracı fontspring

Herhangi bir resimdeki fontu bulmak için font matcherator aracını kullanın!
Herhangi bir resimdeki fontu bulmak için font matcherator aracını kullanın!

Bir önceki resim bulma aracı gibi resimden font bulma işine yarayan fontspring ile resim dosyalarından font bulabilirsiniz. Kullanımı ücretsiz olan bu araç sürükle bırak özelliği sayesinde hızlı ve kolay şekilde aradığınız fontu bulur. Eğer bulmak istediğiniz font herhangi bir sitedeki resimde ise endişelenmeyin! Bu resmin linkini kopyalayıp bu araca yapıştırın ve içerisindeki fontun ne olduğunu sizin için bulsun.

2020 Yılında Logosunu Değiştiren Markalar

İlgini çekebilecek bir konu!

🔗 Aradığınız fontu fontspring.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

6. Font bulma sitelerinin vazgeçilmezi fonts.adobe

fonts.adobe.com ile aklınızdaki fontu premium olarak indirebilirsiniz.
fonts.adobe.com ile aklınızdaki fontu premium olarak indirebilirsiniz.

Pek çok tasarımcı adobe ürünlerini biliyor ve kullanıyor. Adobe programlarını kullanarak tasarım oluşturuyorsanız fontlarınızı fonts.adobe üzerinden bulabilirsiniz. Program içerisinden ya da site üzerinden istediğiniz fontun adını yazarak arayabilir ve fontlara ait aile, paket ve tasarımcılara ait bilgilere erişebilirsiniz. Bu seçeneği sadece aradığınız fontun adını biliyor ve sadece fonta erişmek istiyorsanız tercih etmelisiniz.

🔗 Aradığınız fontu fonts.adobe.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

7. Font bulma sitelerinin vazgeçilmez bir diğer üyesi Google Fonts

Binlerce font arasından en beğendiğinizi bulun ve projenize dahil edin. Google Fonts
Binlerce font arasından en beğendiğinizi bulun ve projenize dahil edin. Google Fonts

Grafik tasarım, web tasarım, mobil uygulama geliştirme ya da diğer tüm tasarımlarda tercih edebileceğiniz, tamamen ücretsiz ve oldukça başarılı fontların bulunduğu Google Fonts‘u muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Eğer bir font arıyorsanız, fakat ne aradığınızı bilmiyorsanız binlerce font arasından bir tercih yapmanıza olanak sağlayan Google Fonts’u mutlaka denemelisiniz.

🔗 Aradığınız fontu fonts.google.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

8. Font Bulma Tarayıcı Eklentisi (Uzantısı)

Font bulma uzantısı ile herhangi bir sitedeki fontu bulabilirsiniz. Google Chrome içindir.
Font bulma uzantısı ile herhangi bir sitedeki fontu bulabilirsiniz. Google Chrome içindir.

Eğer font bulmak için bir tarayıcı eklentisi (uzantısı) arıyorsanız WhatFont tam size göre bir uzantı. Bu uzantıyı Chrome web mağazası üzerinden Chrome tarayıcınıza kurarak herhangi bir sitedeki fontu ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Diğer font bulma araç ve sitelerine nazaran bu uzantıyı kullanmak biraz daha hızlıdır. Fakat sürekli font araştıran ve gördüğü her fontun ne olduğunu merak eden biri değilseniz diğer seçenekler sizin için daha uygun olabilir.

🔗 Aradığınız fontu WhatFont ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

9. Logodaki Fontu Bulma Sitesi için Font in Logo

Logodan font bulma ya da fonttan logo bulma sitesi
Logodan font bulma ya da fonttan logo bulma sitesi

Fontların en çok kullanıldığı alanlardan biri de logolar. Eğer bir logoda bulunan fontun ne olduğunu bulmak istiyorsanız kullanacağınız araç kesinlikle Font in Logo olmalıdır. Font in Logo sitesindeki arama kutucuğunu kullanarak aradığınız markanın logosuna erişebilir ve bu logoda hangi fontun yer aldığını bulabilirsiniz. Buna ek olarak aklınızdaki fontu aratarak bu fontla yapılmış ünlü logoları listeleyebilirsiniz. Bizce de harika bir araç!

ünlü logolarda kullanılan fontlar
ünlü logolarda kullanılan fontlar

🔗 Aradığınız fontu Font in Logo ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

10. Dilinizin ucundaki fontu bulmak için bir font bulma aracı identifont.com

Aklınızdaki tarife uygun fontu bulmak için identifont.com'u kullanabilirsiniz.
Aklınızdaki tarife uygun fontu bulmak için identifont.com’u kullanabilirsiniz.

Bazen dilinizin ucunda bir şarkı vardır, bu şarkıya ait melodiyi ya da sözleri mırıldanırsınız fakat sizi kimse anlamaz ve o şarkıyı asla bulamazsınız ya. İşte tam bu durumun benzeri fontlar için geçerli olduğunda kullanacağınız harika bir araç var. Bu aracın ismi identifont.com. Aklınızdaki font hangi fonta benziyor, aklınızdaki fontun adının bir kısmı mı aklınızda, ya da sadece aklınızdaki fontun görüntüsü mü hafızanızda? Peki ya sadece fontun yapımcısını biliyorsanız?

Bu gibi bilgilere sahipseniz fakat aradığınız fontu bulamıyor iseniz identifont.com tam size göre bir font bulma sitesi. Bu sitedeki font bulma algoritması aklınızdaki fonta ait verileri toplayarak en doğru sonuca ulaşmanızı sağlar. Ve kullanımı tamamen ücretsizdir.

🔗 Aradığınız fontu identifont.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

11. Resimden yazı tipi bulma sitesi what font is

Resimden font bulma sitesi (ücretsiz bir alternatif)
Resimden font bulma sitesi (ücretsiz bir alternatif)

Diğer resimden yazı tipi bulma sitelerinden herhangi bir farkı bulunmayan, yine de onlara iyi bir alternatif olan whatfontis.com sitesi ile resimden font bulma işleminizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Sitede 850 binden fazla yazı tipi bulunduğu iddia ediliyor. Bu font bulma aracı ayrıca link içerisinde bulunan resimdeki fontları da tarayabiliyor. Bu sayede fontun resmini link ile analiz edebiliyorsunuz.

🔗 Aradığınız fontu whatfontis.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

12. Resimden font bulmak için font identifier kullanabilirsiniz!

Resimden font bulmak için ücretsiz bir alternatif daha
Resimden font bulmak için ücretsiz bir alternatif daha

Listedeki diğer resimden font bulma sitelerine alternatif olarak font identifier sitesini kullanabilirsiniz. Sitede link üzerinde bulunan bir resim içerisindeki fontu bulmanız için bir araç bulunur. Ayrıca bu araç ile bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan bir resim yükleyebilir ve resim içerisindeki fontu bulabilirsiniz.

🔗 Aradığınız fontu fontsquirrel.com ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

13. Premium fontları bulun ve satın almadan deneyin | Ninja Fonts

Profesyonel fontları satın almadan önce deneyin
Profesyonel fontları satın almadan önce deneyin

Eğer ihtiyacınız olan fontları bulamıyorsanız büyük olasılıkla ücretsiz fontlara bakıyorsunuzdur. Ücretsiz fontlar nadiren de olsa isteneni vermez ve beklentinizi karşılayamayabilir. Profesyonel fontlar ise üzerinde çalışılmış fontlardır. Her başarılı font ücretli olacak diye bir kaide elbette yok. Fakat ücretsiz fontlar arasında istediğiniz fontu bulamıyor iseniz Ninja Font‘u denemeyi düşünebilirsiniz.

Ninja Font’un kullanış tarifi

Ninja Font yazı tiplerini önceden satın almadan denemeyi sunan bir hizmet. Yazı tiplerini tasarım programlarında önizlemenize yarayan bir dizi özellik sunuyor. Eğer font bulma konusunda böyle bir siteye ihtiyacınız varsa mutlaka deneyin.

🔗 Aradığınız fontu Ninja Fonts ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

14. Arayarak ya da Resimden font bulma sitesi myfonts.com

MyFonts ile arayarak ya da resimden font bulun
MyFonts ile arayarak ya da resimden font bulun

En popüler font bulma sitelerinden biri myfonts.com’dur. Bu font bulma aracını muhtemelen buna benzer font bulma sitesi listelerinde sıkça görmüşsünüzdür. Bunun sebebi bu aracın hem arayarak font bulmaya hem de görsel ile font bulmaya izin veriyor olmasıdır.

MyFonts ile 130.000‘den fazla fontun analizini yapabilirsiniz. Sitede bulunan fontları kullanarak istediğiniz bir metnin ya da cümlenin önizlemesini yapabilirsiniz. Böylece fontun istediğiniz dilde ya da cümlede nasıl göründüğüne önceden aşina olabilirsiniz.

🔗 Aradığınız fontu MyFonts ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

15. Dafont Font arşivi içerisinden font bulun

Arşiv içerisindeki fontlara bakarak istediğiniz fontu bulun
Arşiv içerisindeki fontlara bakarak istediğiniz fontu bulun

Dafont pek çok tasarımcının yakından tanıdığı ücretsiz bir font arşiv sitesidir. Bu font sitesinde herhangi bir fontu kolaylıkla bulabilirsiniz. Sitenin en kullanışlı yanlarından biri, herhangi bir fontun detay sayfasında girdiğinizde alt kısımda benzer fontları listeliyor olmasıdır. Bu sayede ihtiyacınıza en uygun fontu bulma ihtimaliniz daha yüksek olur.

dafont sitesi fonts.com ve myfonts.com arşivlerini kullanarak font sonuçları getirir. Bu yüzden font arama motoru olarak da kullanılabilir.

🔗 Aradığınız fontu Dafont ile bulmak için buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

Font bulmakla ilgili son sözler:

Herhangi bir tasarımın en göz alıcı kısmı genellikle fontlar olur. Dolayısı ile iyi bir tasarım için iyi bir font şart. Aklınızdaki fontu bulmakta zorlanıyorsanız size yardımcı olacak pek çok font bulma sitesi ya da font bulma aracı bulunur. Bu listede tam olarak bu araçları ve siteleri listelemeye çalıştık. Umarız listede bulunan font bulma araç gereçleri işinizi kolaylaştırır.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın