E-Ticarette Fiyat Takibi Yapmanın Önemi – Ürün ve Rakip Fiyat Takibi

E-ticarette fiyat takibinin yapılması oldukça önemli bir konudur.  İnternette yayınladığımız bu ürünlerin fiyatlarını doğru analiz etmek ve doğru  sonuçlara ulaşmak oldukça önemlidir.  Analiz sonucunda elde ettiğimiz ürün fiyatlarını doğru şekilde uygulamak da önemli olan bir diğer konudur.  Bu yazıda sizlere e-ticarette  fiyat takibi yapmanın önemli yanlarından bahsedeceğim.

E-Ticarette Fiyat Takibi Yapmanın Önemi

İnternet üzerinden satmış olduğumuz ürünlerin rakipler tarafından hangi fiyatlara satıldığını analiz etmek bize oldukça fayda sağlayabilir.  Rakiplerin fiyatlarını analiz etmek, onların fiyatlarını takip etmek kendi ürünlerimizin fiyatlarını anlık olarak güncellememiz için oldukça gereklidir.  Fiyatlarımız rakiplerin fiyatlarından yukarıda kalıyor ise rakiplerimize  müşteri kaptırabiliriz.  Rakiplerimizin fiyatlarının verdiği fiyattan çok daha azını veriyor ise bu seferde ürün satışlarında zarar edebiliriz.  Her iki durumda ürünün doğru fiyata satılmasını sağlamak için fiyat takibi yapmak gerekir. 

E-Ticarette Fiyat Takibi Nasıl Yapılır?

Fiyat takibi yapmanın iki yolu vardır. Piyasada en çok kullanılan fiyat takip yöntemi şu ikisidir: 

  • Fiyatların yazılımsal olarak takip edilmesi
  • Fiyatların manuel olarak takip edilmesi

Fiyatların yazılımsal olarak takip edilmesi

 Hali hazırda kullandığınız e-ticaret yapısına uygun olarak fiyat takip işlemlerinizi yapabilecek entegrasyonlar geliştirmek mümkündür. E-Ticaret altyapınızın buna izin veriyor olması gerekir. Bu yüzden ilk olarak size en uygun e-ticaret altyapısını seçmelisiniz. Belirlediğiniz rakiplerin ve belirlediğiniz rakip ürünlerinin fiyatını sizin fiyatınız ile sürekli olarak eşitleyen yazılımlar kullanarak sürekli olarak rekabette avantajı elinizde tutabilirsiniz.  Bu sayede rekabet halinde olan bir ürünün fiyatının cüzi de olsa daha da altında fiyat vermek mümkün olur.  Bu da o ürünü arayan müşterilere daha uygun fiyatı verme avantajınız  size sağlar. 

Fiyatların manuel olarak takip edilmesi

Fiyatların takibini manuel olarak yapmak istiyorsanız fiyat takibinizi kendiniz yapmanız gerekir.  Manuel fiyat  takibi yapmak için  rekabete girmek istediğiniz ürünlerin fiyatlarını düzenli olarak takip etmeniz gerekir.  Aynı zamanda fiyatlarınızı rakip fiyatlara göre düzenli olarak güncellemeniz gerekir. Tüm bu işlemleri el ile yapabilirsiniz. Ürün sayınız fazla ise bunu hiç tavsiye etmem. 

Fiyat takibi yapılmazsa ne olur?

Fiyatların takibi yapılmadığı durumlarda yazının daha önceki kısımlarında da belirttiğim gibi rakiplere müşteri kaptırılabilir.  Aynı ürünü rakipte daha ucuza gören müşteri o ürünü rakipten satın alacaktır.  Bu da müşteri kaybetmeye yol açacaktır.  E-Ticarete giren firmaların düzenli olarak ürünlerinin fiyatını  takip etmesi oldukça önemlidir. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın