E-Ticaret İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi? E-Ticaret Şirket Kurma

E-Ticaret yapmak için kolları sıvayan yatırımcıların aklına gelen ilk sorulardan biri de E-Ticaret için şirket kurmak gerekli mi sorusu oluyor. Bu içerikte size E-Ticaret yapmak için şirket kurmak zorunlu mu, zorunlu ise ne tür şirket kurulmalı soruları hakkında detaylı bilgilere yer veriyor olacağım. Yazıya başlamadan önce lütfen E-Ticaret Serimizi yan sekmede açın ve E-Ticaretin tüm süreçleri hakkında gerçekçi bilgilere sahip olun. 

E-Ticaret Yapmak için Şirket Kurmak Gerekir Mi?

E-Ticaret yapmak için şirket kurmak gereklidir. Yani bu sorunun cevabı net olarak evet. Yasal olarak yapacağınız tüm e-ticaret süreçlerinizi yürütmek için şirket olmanız gerekir. Fakat şirket kelimesi gözünüzü korkutmasın. Şahıs şirketi de E-Ticaret yapmanız için uygundur. Burada dikkat edilmesi gereken şirketin ölçeği değildir. Önemli olan siparişlerinize fatura kesebiliyor olmanızdır. 

E-Ticaret perakende satışlardan farklı olarak internet üzerinden yürütülüyor. Fakat yasal boyutları perakende ile aynı. Yine sattığınız ürüne fatura kesmek zorundasınız. Yine gelir ve gider göstermek, vergi ödemek ve yasal tüm sorumlulukları yerine getirmek zorundasınız. Bu yüzden E-Ticaret yapmak için şirket kurmak gereklidir. 

Şahıs Şirketi Kurabilirsiniz

E-Ticaret yapmak için bütçenizin kısıtlı olduğunu düşünüyorsanız başlangıç olarak şahıs şirketi kurabilirsiniz. Şahıs şirketi 2020 yılında 550-650 TL civarında bir ücret ödenerek kurulabiliyor. Şahıs şirketi olduktan sonra satış yaptığınız ürüne fatura kesebilir ve yasal bir e-ticaret süreci yürütebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret yapmak mümkün mü yazımızda tüm maliyetleri minimize ederek E-Ticaret süreçlerine nasıl girilebileceğini anlatmıştık. İlgili yazıdan daha uyguna E-Ticaret çözümleri edinebilirsiniz. 

E-Ticaret yapmak için şirket kurmanız yasal bir zorunluluk. Fakat pek çok kişi şirket kurmayı gözünde büyüttüğü için daha ilk adımı atmaya çekiniyor. Birkaç bin TL ile şirketinizi kurup kaşenizi ve imza sirkülerinizi aldığınızda pazar yerlerinde satış yapmak için önünüzde bir engel kalmamış olacak. Bu sebeple şirketinizi bir an önce kurup vergi mükellefi olarak yasal şekilde satış yapmaya ve E-Ticaret dünyasına girmeye odaklanmalısınız. 

E-Ticaret süreçlerinde gözlemleyebileceğiniz neredeyse tüm sorunları, o sorunları siz yaşamadan önce sizlere aktarmaya çalışıyoruz. E-Ticarette en sık yaptığımız yanlışları yapmayarak ve E-Ticaret Eğitim serisini sıkı şekilde takip ederek daha az hata yaparken daha hızlı başarıya ulaşacaksınız. Lütfen diğer E-Ticaret içeriklerimize göz atmayı unutmayın. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın