Bilişim Teknolojileri
Eğitim

Bilgisayar Türleri nelerdir ?

Bilgisayar türleri, hem günlük ihtiyaçlar, hem de çeşitli iş alanlarının ihtiyaçları karşısında şekillenmiştir. Günümüzde hızla gelişmekte olan teknoloji ile gelinen nokta, aşağıdaki bilgisayar türlerinin doğmasına neden olmuştur.

• Ana Bilgisayarlar
• Ağ Bilgisayarları
• Kişisel Bilgisayarlar
• Dizüstü Bilgisayarlar
• P.D.A.’lar.

Ana Bilgisayar, Ağ Bilgisayarı, Kişisel Bilgisayar (PC), Dizüstü Bilgisayar ve PDA Arasındaki Farkı Yetenek, Hız ve Maliyet Açısından Anlamak

Mainframe (Ana Bilgisayarlar):

Ana Bilgisayarlar, çok hızlı işlem yapma kapasitesine sahiptir. Ancak, oldukça büyük ve pahalıdırlar (bk. Şekil 1.1). Ana Bilgisayarlar, daha çok bankalar, hastahaneler, üniversiteler vb. kurum ve kuruluşlarda tercih edilip kullanılmaktadır. Đşlem kapasitelerindeki yüksek hız nedeni ile yüzlerce kullanıcı aynı anda işlem yapabilmektedir.

Ana Bilgisayar’a bağlı olarak çalışan kullanıcı, Terminal adı verilen bilgisayar kullanmaktadır. Dumb Terminal (Aptal Terminal) ve Intelligent Terminal (Akıllı Terminal) olmak üzere iki çeşit terminal bulunmaktadır.
Dumb Terminal: Tümüyle Ana Bilgisayar’a bağımlı bilgisayardır. Sadece monitör ve klavyeden oluşmaktadır. Depolama ünitesi olmadığı için, herhangi bir dosyayı üzerine kaydetmek mümkün olmamaktadır.
Intelligent Terminal(Akıllı Terminal): Ana Bilgisayar’a, oluşturulan Network (Yerel Ağ) ile bağlı bilgisayardır. Kullanıcılar, Ana Bilgisayar’dan bağımsız olarak çalışma imkanına ve bir Kişisel Bilgisayar’in sahip olduğu, tüm işlem kapasitesine sahiptir. Network Computers (Ağ Bilgisayarları): Çok sayıda kişisel bilgisayarın, bir Yerel Ağ ile birbirine bağlı olması ve Yerel Ağ’ın bir Server (Yönetici Bilgisayar) tarafından kontrol edilmesi, olarak tanımlanabilir (bk. Şekil 1.2). Yerel Ağ’da mevcut tüm kişisel bilgisayarlarda bulunan bilgiler, Yerel Ağ’ı yöneten Server (Yönetici Bilgisayar)’da saklanabilmektedir. Server (Yönetici Bilgisayar) ayrıca, Yerel Ağ’a bağlı bilgisayarlara birbirleri ile dosya paylaşımı sunmanın yanısıra, Internet hizmeti de sağlamaktadır.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.