Ana sayfa Genel Bilgisayar Çalışıyor Ekrana Görüntü Gelmiyor Sorunu

Bilgisayar Çalışıyor Ekrana Görüntü Gelmiyor Sorunu

0

Bilgisayar çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor sorununun çözüm yolları nelerdir? Kullanmış olduğunuz bilgisayarda ekrana görüntü gelmiyor problemi yaşadığınızda yapmanız gerekenleri anlatan bu yazımızda çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız.

Bilgisayar Çalışıyor Ekrana Görüntü Gelmiyor
Bilgisayar Çalışıyor Ekrana Görüntü Gelmiyor

Görüntü Kablosu

Kullanmış olduğunuz masaüstü bilgisayarlarda kullanılan ekran kartı ile monitör arasındaki iletişimi sağlayarak görüntünün iletilmesini sağlayan görüntü kablosunda ezilme kopma veya başka bir sorun nedeniyle zarar görmesi nedeniyle görüntü iletilmesinde sorun yaşanabilir. Kullanmış olduğunuz görüntü kablosu ile veya yeni bir görüntü kablosu ile kontrol ettikten sonra ekrana görüntü gelmeme sorununun görüntü kablosu ile alakalı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bilgisayar Çalışıyor Ekrana Görüntü Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarda ekrana görüntü gelmiyor sorunu RAM nedeniyle de olabilir. RAM görüntü aktarımı ve alakalı olan donanımlardan biridir ve görüntü problemlerinde sıklıkla RAM kaynaklı problemler görülmektedir. RAM kaynaklı sorunları oluşması ihtimalini en alt seviyeye getirmek için anakart üzerinde bulunan RAM soketlerini düzenli olarak temizlemek ve tozlanmasını önlemek gerekir. Bunun dışında uyumlu bir RAM ile değişim yapılması da gerekebilir. Fakat RAM yenilemesi yapmadan önce soket temizliğinin yapılması ve görüntünün tekrar kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ekran Kartı GPU 

Bilgisayar ekranına görüntü gelmemesi ekran kartında arıza bulunması sebebiyle de olabilir. Bunun için evvela ekran kartı ile anakart arasındaki soketleri kontrol etmek gerekir. Eğer temassızlık sebebiyle bir sorun yok ise, ekran kartını anakart üzerinden çıkartarak ana kartın on board ekran kartını  kullanarak grafik kartında görüntü sağlanıp sağlanmadığı arızayı tespit etmek için kontrol edilmelidir.

Anakart ve Monitör

Anakart ve anakart üzerine dahil olarak bulunan elektronik parçaların arızalanmış olması nedeniyle de görüntü sağlanamayabilir. Bu duruma sebebiyet veren sorunu çözmek için anakartı onarmak veya kullanılan bilgisayarın diğer donanım parçaları ile uyumlu bir yeni anakart ile değişmesi durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında anakart arızalarında yetkili kişiler tarafından müdahale edilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen ve can sıkıcı durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tüm bu durumların dışında monitöre görüntü gelmeme durumu, monitörün arızalı olması nedeniyle de görülebilir. Yukarıda bahsetmiş olduğunuz tüm adımları kontrol etmenize rağmen halen görüntü yoksa; monitörün çalışıp çalışmadığını anlamak için çalışan başka bir monitör ile deneme yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!