Android Önceki Sürümü Yükleme ✔️ 2023 Eski Sürüme Dön

Android telefonunuza gelen güncellemeden memnun değilseniz Android önceki sürümü yükleme ile sorunu çözebilirsiniz. Genellikle yeni gelen Android güncellemeleri telefonda kasmaya neden olabilir. Bazı uygulamaların çalışmaması ya da bozuk çalışması şeklinde sonuçları olabilir. Bu durumda telefonun performansının yükselmesini beklerken aksine düşecektir. Dolayısıyla eski sürümü yüklemek sorunu ortadan kaldırır.

android önceki sürümü yükleme
android önceki sürümü yükleme

Maalesef ki Android güncellemesi almak ne kadar kolaysa güncellemeyi kaldırmak da o kadar zordur. Aynı zamanda verileri kaybetme riski ile de karşı karşıya kalırsınız. Hard reset ile önceki sürüme dönmek maalesef mümkün değildir.

Android Önceki Sürüme Dönme Yöntemleri

Android sürümünden memnun değilseniz önceki sürüme dönmenin birkaç yolu vardır.

 • İlk ve en kolay yol firmanın göndereceği güncelleme dosyasıdır. Eğer cihazınıza güncelleme geldi ancak cihazda büyük sorunlara neden olduysa firma tarafından kullanıcılara önceki sürümü yüklemenizi sağlayan bir link gönderilir. İşte bu eski sürümü yüklemenin en güvenilir yoludur. Ancak maalesef bu dosya her zaman gelmeyebilir.
 • Diğer seçenek ise cihaza kurulum dosyalarını yüklemektir. Önceki sürüme ait kurulum dosyalarınıza erişmeniz gerekir. Dosyalara üretici firmanın kendi sitesindeki destek kanalından ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız dosyaları kablo ile bilgisayara bağlayıp ana dizine atmak gerekir. Daha sonra bilgisayar bağlantısını kapatın ve telefonu yeniden başlatın. Eski sürüm ile çalıştığını göreceksiniz. Aynı zamanda otomatik güncellemeyi kapatmalısınız ki yeniden Android güncellemesi yapılmasın.
android önceki sürümü yükleme
android önceki sürümü yükleme

ROM ile Eski Sürüme Dönme

ROM attığınız takdirde telefondaki size ait veriler silinecektir. Bu yüzden işlemi yapmadan önce bir kez daha düşünün. Karar verdiyseniz verileri yedekleyerek devam edin. Ayrıca ROM atılan telefon artık garanti kapsamı dışında kalacaktır. Bu yüzden mutlaka garanti süresi dolan cihazlarda deneyin. Garanti süresi bitmeyen cihazlarda bir arızaya neden olursa garantiye gönderme şansınız kalmaz. Android önceki sürümü yükleme için ROM atmak çözüm olabilir. Daha önce hiç ROM yüklemediyseniz ROM yükleme programları işinize yarayacaktır. En iyi ROM uygulamaları için şunları deneyebilirsiniz:

Yukarıdaki ROM’lar son yıllarda kullanılan en popüler uygulamalardır. Uygulamaya karar verdiyseniz ROM yükleme şu şekilde yapılır:

 • Telefonunuzda bootloader kilidi varsa FastBoot gibi uygulamalarla bu kilidi kaldırmalısınız.
 • Daha sonra kullanmak istediğiniz ROM uygulamasını seçin. .zip uzantılı dosyayı indirin.
 • TWRP isimli kurtarma görüntüsünü yükleyin.
 • Telefonu yeniden başlatın ve kurtarma modunu seçin. Pek çok cihazda ses artırma tuşu ile güç tuşuna birlikte basmak gerekir.
 • Wipe sekmesine girin ve Format Data seçin.
 • Advanced Wipe diyerek devam edin. Dalvik / ART Cache, System, Cache seçeneklerini işaretleyin.
 • TWRP menüsüne dönün ve Install seçin.
 • Daha önce telefona attığınız .zip uzantılı ROM dosyasını açın.
 • Dosyanın kurulmasını bekleyin.

Android önceki sürümü yükleme için maalesef ki kolay bir yol yoktur. Yukarıdaki tüm yöntemler verileriniz, telefonunuz için hasar bırakabilir. İşlemleri bunu bilerek yapmanız tavsiye edilir. Olası durumlarda Hard Reset atmak durumunda ya da yeniden yazılım yüklemek zorunda kalabilirsiniz. Ne yaptığınıza emin değilseniz bilen birilerine danışmanızı tavsiye ederiz.

Android Önceki Sürümü yükleme hakkındaki sıkça sorulan sorular;

Ziyaretçilerimiz ile sık sık temas kuruyoruz. Android telefonlarını önceki sürüme döndürmek isteyen ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği soruların yanıtlarını buraya ekliyoruz. Benzeri sorunları yaşayanlar için yardımcı olmasını umuyoruz. Sorular ve yanıtlar sizin için yeterli değil ise lütfen yorum bırakın.

Android uygulama eski sürüm yükleme işlemi nasıl yapılır?

Telefonunuz için uygun rom dosyasını indirip telefona kurmalısınız. Bunun için pek çok teknik doküman bulunuyor. Araştıracağınız konu: Telefonunuzun desteklediği stabil romları indirip istediğiniz sürümü kurmak. Telefonunuza tekrar işletim sistemi yüklemeniz gerekiyor. Eski sürüme ancak bu şekilde dönebilirsiniz.

Eski sürüm geri yükleme işlemi nasıl yapılır?

Eski sürümü geri yüklemek telefonda arayüz üzerinden yapılmıyor. Yeniden işletim sistemi kurmak gerekiyor. Bu işleme formatlama deniyor. Yüklediğiniz işletim sisteminin stabil olmasına özen göstermelisiniz. Rom yükleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Android 11 den 10 a düşürme Samsung için mümkün mü?

Evet mümkün. Bu konuda detaylı bir yazı yayınlayıp içeriğin bu kısmını güncellemeyi düşünüyoruz.

Samsung eski sürümü geri yükleme işlemi nasıl yapılır?

Samsung ve diğer telefonlar için eski sürüme geri dönme senaryosu neredeyse aynıdır. Telefonunuza uyum sağlayacak eski bir ROM’u telefonunuza kurarak eski sürümü kullanabilirsiniz.

Samsung A7 2018 eski sürümü geri yükleme mümkün mü?

Evet mümkün. Diğer tüm telefonlar gibi Samsung A7 2018 de eski sürüme ROM atma yöntemi ile dönebilir.

Huawei eski sürüme nasıl dönülür?

Huawei ROM yükleme hakkında araştırma yaparak eski sürüme dönme hakkında bilgi alabilirsiniz. Huawei gibi telefonların ROM dosyası Samsung olan telefonlara nazaran biraz daha az bulunsa da internette her şeyi bulmak mümkün.

Xiaomi eski sürüme nasıl dönülür?

Xiaomi ROM yükleme hakkında araştırma yaparak eski sürüme dönme hakkında bilgi alabilirsiniz. Xiaomi gibi telefonların ROM dosyası Samsung olan telefonlara nazaran biraz daha az bulunsa da internette her şeyi bulmak mümkün.

Yorum yapın