android için en iyi launcher uygulaması
Mobil Cihazlar

Android için En iyi 11+ Launcher Uygulaması ✔️ 2022

Android’in diğer mobil işletim sistemlerine göre daha özgür bir platform olduğunu bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bu özgürlüğün sağladığı avantajlardan birisi de arayüz özelleştirmeleridir. Var olan Android arayüzünden hoşnut değilseniz Android için en iyi launcher uygulamaları listemiz tam size göre…

Android İçin En İyi Launcher Uygulamaları 2022

Android kullanıcılarının arayüz özelleştirme konusunda yardımına koşan launcher uygulamaları oldukça revaçta. 2021 Yılının en iyi android launcher uygulamalarını listelediğimiz bu yazıda kendinize en uygun launcher’ı seçebilirsiniz.

Android Launcher Nedir?

Android Launcher, ana ekranınızdaki ve uygulama kataloğunuzdaki uygulama görünümlerini organize eden bir başlatıcıdır. Bu başlatıcı sayesinde Android bir arayüze sahip olmuş olur. Uygulamalar arasında geçiş yapmanıza yardım eder. Her telefonda varsayılan olarak bulunur.

Varsayılan Android Launcher’ların dışındaki Launcher uygulamaları çeşitli şekillerde özelleştirilebiliyor. Epic bir düzenden tech düzenine kadar pek çok düzeni bu Laucnher’lar ile kullanabiliriz.

Varsayılan Android Launcher’ların dışında neden üçüncü taraf bir Launcher kullanmamız gerektiğini soracak olursanız ise cevabı oldukça basit… Üçüncü taraf launcher’lar son derece özelleştirilebiliyor. Uygulama ikonlarından sayfalar arası geçişe kadar pek çok özelleştirmeyi destekliyor.

Android İçin En İyi Launcher Uygulamaları 2022

 • Nova Launcher
 • Evie Launcher
 • Launcher iOS 13
 • Apex Launcher
 • Niagra Launcher
 • Smart Launcher 5
 • Microsoft Launcher
 • ADW Launcher 2
 • Google Now Launcher
 • Lawnchair Launcher
 • BaldPhone

1. Nova Launcher

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Nova Launcher Google Play Store üzerinde bulunan en iyi launcher uygulamalarından bir tanesidir. Hızlı, verimli ve hafiftir.

Dock özelleştirmelerini, bildirim etiketlerini, sık kullanılan uygulamaları uygulama çekmecesinde üst sıra olarak gösterme seçeneğini, klasör ve simge özelleştirmelerini, düzinelerce hareketleri ve diğer birçok harika özelliği destekler.

Ayrıca Android Nougat’ta bulunan uygulama kısayollarını destekliyor. Yalnızca uygulama simgelerini özelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda simge etiketlerini de düzenleyebilirsiniz. Minimastik bir his elde etmek için kullanıcılar etiketleri tamamen kaldırabilir. Profesyonel sürüm daha kullanışlı özelliklerin kilidini açar ve kesinlikle denemeye değer. Ayrıca karanlık mod desteği de bulunuyor.

Ücretsiz ve 4,99 Dolarlık premium sürümü bulunmaktadır.

2. Evie Launcher

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Evie Launcher performans için tasarlanmıştır ve en hızlı Android launcher uygulamalarından biridir. Bu launcher’a geçen birçok kullanıcı, akıcılığı ve kararlılığı bakımından oldukça memnun kalmıştır.

Evrensel Arama özelliği, uygulamalar içinde tek bir yerden arama yapmanızı sağlar. Çok çeşitli ana ekran kısayolları ve düzenleri değiştirme, simge boyutu, uygulama simgeleri vb. Gibi özelleştirmeler sunar.

Launcher uygulaması, Google dışındaki Bing ve Duck Duck Go arama motorlarını destekler. Bir dezavantajı, bu uygulamada birçok jest bulamayacağınızdır. Ayrıca, Evie başlatıcısı diğer launcher uygulamalarına göre daha fazla güncelleme alamayabilir.

Evie Launcher’ı ücresiz olarak indirebilirsiniz.

3. Launcher iOS 13

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Adından da anlaşılacağı gibi, Android için en iyi launcher uygulaması Android telefonunda iPhone deneyimini getiriyor. Sadece tescilli simgeleri almakla kalmaz, navigasyon sırasında performansta da iyileşme görürsünüz.

Başlatıcının gerçek iPhone deneyimine bu kadar yakın olması inanılmaz. Bir simgeye uzun süre basıldığında bir uygulamayı yeniden düzenlemek ve kaldırmak için iOS benzeri seçenekler menüsü açılır. Başlatıcı ayrıca iPhone’un ana ekran benzeri widget’ı bölümünü de sunuyor.

Kullanıcılar, geliştiriciden ilgili uygulamaları indirdikten sonra iOS kontrol panelini ve yardımcı dokunuşu da alabilirler. Tek sorun, iOS 13 launcher uygulamasının ayarların değiştirilmesini zorlaştıran rahatsız edici reklamlarla dolu olmasıdır.

Launcher iOS 13 kullanımı ücretsiz bir uygulamadır.

4. Apex Launcher

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Apex Launcher, Play Store’dan indirebileceğiniz binlerce tema ve simge paketiyle görsel olarak etkileyici Launcher uygulamalarından biridir. Hem akıllı telefonlar hem de tabletler için optimize edilmiş, diğer birkaç Launcher’da bulamayacağınız Android için hafif bir launcher’dır.

En fazla 9 özelleştirilebilir ana ekran ekleyebilir ve uygulama çekmecenizde ihtiyacınız olmayan uygulamaları gizleyebilirsiniz. Bu Launcher, uygulamaları uygulama çekmecesinde başlığa, kurulum tarihine veya ne sıklıkta kullandığınıza göre sıralar.

Pro sürümünü satın almak daha fazla hareket seçeneği, güçlü uygulama çekmecesi özelleştirmeleri ve birçok ek özelliğin kilidini açacaktır.

Apex Launcher’ın ücretsiz sürümünün yanı sıra 3,99 dolar karşılığında ücretli sürümü de bulunmaktadır.

5. Niagara Launcher

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Niagra Launcher, daha az uygulama ve seçenek dağınıklığı olan minimalist bir başlatıcı arayan Android kullanıcıları içindir. Evie’ye benzer şekilde, Niagra, Google Play Store’daki en hızlı Android Launcherlardan biri olması nedeniyle gereksiz birçok seçenek ve ayarla birlikte sunulmuyor.

Launcher uygulaması Android alanınızın karmaşasını gidermeye odaklandığından, uygulama herhangi bir bloatware veya sponsorlu reklam olmadan temiz halde gelir. Daha düşük boyutuyla, başlatıcı uygulaması alt uç cihazlarda da sorunsuz çalışır.

Yüzlerce özelleştirme seçeneği arıyorsanız, bu uygulama sizin için uygun olmayabilir. Ama çarpıcı tasarımı göz önüne alındığında, en azından denemenizi öneririm. Niagara Launcher’ı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

6. Smart Launcher 5

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Smart Launcher 5,  2020 için geliştirilen bir başka hafif ve hızlı Android Launcher uygulamasıdır. Uygulama çekmecesi, uygulamaları bir kategoriye göre bölen bir kenar çubuğundan oluşur.

İlk kurulum işlemi sırasında, kullandığınız varsayılan uygulamaları sorar, böylece daha sonra varsayılan uygulama açılır pencereleri tarafından rahatsız olmazsınız.

Android Launcher, ekranda daha fazla yer açmak için gezinme çubuğunu gizleyebileceğiniz ultra sürükleyici bir moda sahiptir. Ayrıca, başlatıcı uygulamasının ortam teması duvar kağıdına göre tema rengini değiştirir.

Hareket desteği mevcut olsa da, pro sürümünü satın aldığınızda sınırlıdır ve daha fazla hareket kilidi açılır. Bir dezavantajı, müdahaleci reklamların ücretsiz sürümdeki uygulama çekmecesinde gösterilmesidir.

Smart Launcher 5, ücretsiz sürümünün yanı sıra 4,49 dolar karşılığında satın alabileceğiniz pro sürümü ile birlikte sunulmaktadır.

7. Microsoft Launcher

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Microsoft Launcher (eski adıyla Arrow Launcher), Microsoft’tan birçok özelleştirmeye sahip zarif ve hızlı bir Android launcher uygulamasıdır .

Bing’den her gün yeni duvar kağıtlarını güncelleyebilirsiniz. Ana ekran, “Google Kartları” ile benzeyen Microsoft Zaman Çizelgesi özelliğiyle dekore edilmiştir . Ayrıca, Son kullanım  panelinde son açılan ortam veya son kullanılan kişi gösterilir.

Microsoft Launcher uygulamasıyla ilgili en iyi durum, uygulamanın tüm Microsoft hesabıyla senkronize edilmesidir. Başka bir deyişle, kişiselleştirilmiş feed alabilir, arama sonuçlarınızı görebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Microsoft başlatıcısını kullanmanın tek dezavantajı, Android için diğer en iyi başlatıcılarda olduğu gibi çok fazla özelleştirmeye izin vermemesidir.

Microsoft Launcher ücretsiz olarak kullanılabilir.

8. ADW Launcher 2

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Launcher uygulaması istikrarlı, hızlı, kullanımı kolaydır ve yüzlerce özelleştirilebilir seçenek sunar. UI deneyimi neredeyse stok Android deneyimi gibi geliyor. Arayüz rengini dinamik olarak duvar kağıdınıza göre değiştirmek için benzersiz bir özelliği destekler.

Ayrıca, simge rozetleri, uygulama çekmecelerinde uygulama dizine ekleme, başlatıcı kısayolları, geçiş animasyonları ve tonlarca yararlı özellik sunmaktadır.

Geliştiricileri, onu benzer şekilde yapılandırabilme olasılığının yaklaşık 3720 ila 1 olduğunu iddia ediyor. Widget’larınızı kendi renklerinizle yapabilir ve değiştirebilirsiniz.  Varsayılan Android başlatıcısını değiştirmek istiyorsanız bu launcher’ı da bir deneyin deriz.

Adw Launcher 2 ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

9. Google Now Launcher

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Google Asistan başlatıcısı, Google’ın kendisi tarafından geliştirilen bir şirket içi başlatıcı uygulamasıdır. Android uygulaması, önceden yüklenmiş başlatıcılarını beğenmeyen ve bunun yerine daha gerçekçi bir Android deneyimini tercih eden piksel olmayan cihaz kullanıcılarını hedefliyor.

Diğer launcher’ların aksine, popüler Android başlatıcısı Google Asistan kartlarını doğrudan ana ekranda kaydırarak ekler. Google arama çubuğu tasarımı, doğrudan ana ekranın kendisinden de özelleştirilebilir.

Pürüzsüz uygulama çekmecesi ile birlikte, uygulama önerileri bir üst de verimli bir şekilde çalışır. Tek dezavantajı, Google Asistan Android başlatıcısı ile yapabileceğiniz çok fazla özelleştirme olmamasıdır.

Google Now Launcher kullanımı ücretsiz bir uygulamadır.

10. Lawnchair 2

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

Lawnchair Launcher, Google Pixel deneyimi yaşatmaya yönelik yapılmış kapsamlı bir Launcher uygulamasıdır. Google Pixel’in bir çok özelliğini de içerisinde barındırır.

Üçüncü taraf başlatıcısı olarak, değişken ızgara, simge boyutu, bildirim noktaları vb. Gibi çok sayıda özelleştirme özelliği sağlar , böylece orijinal Piksel Launcher’ından daha iyi iş ortaya çıkar.

Bunun dışında karanlık tema desteği, Susam entegrasyonu (evrensel arama) ve Pixel benzeri uygulama eylemleri var. Lawnchair Launcher 2.0 ayrıca uygulama çekmecesinde çekmece kategorileri (sekmeler ve klasörler) sunuyor.

Lawnchair Launcher ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

11. BaldPhone

android için en iyi launcher uygulaması
android için en iyi launcher uygulaması

BaldPhone, özellikle yaşlılar, görme problemleri olan kişiler ve görsel yardıma ihtiyacı olan insanlar için yapılmış açık kaynaklı bir Launcher’dır.

Bu launcher ana ekranda daha büyük simgelere ve gerekli işlevlere sahiptir. Ancak, kullanıcılar ana ekranı kişisel tercihlerine göre özelleştirebilirler.

Android başlatıcısı açık kaynak olduğundan, hiçbir reklam ve geliştirici içermez. “bu sadece iyi niyet ürünüdür.” Uygulama çok sayıda izin isterken, açık kaynak niteliği göz önüne alındığında verilerin ne şekilde işlendiği de analiz edilebilir. Bu yüzden şeffaf bir uygulamadır ve güvenlidir.

Buradaki diğer Android uygulamalarının aksine, bu başlatıcı uygulaması yalnızca F-Droid mağazasında mevcuttur.

Bu yazıda sizlere android için en iyi launcher uygulamaları hakkında bilgilere yer verdik. En iyi launcher uygulamaları listemizin içerisinde bulunan uygulamalardan size en uygun olanı deneyebilir ve Android arayüzünüzü özelleştirebilirsiniz. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum yapın. Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.