After Effect .mov dosyalarını içe aktarma sorunu çözüm ✔️

After Effect .mov dosyalarını içe aktarma sorunu çözüm | Affter Effect, video düzenleme konusunda bizlere en çok yardımı dokunan programlardan biridir. Kendi alanında Dünya’nın en çok kullanılanları arasındadır. After Effect projenize .mov uzantılı dosyaları çağırırken cannot be  opened, it may be in an unsupported format hatası ile karşılaşıyorsanız bu yazıda çözümü bulabilirsiniz.

Affter Effect projenizin içine atacağınız .mov formatindaki videoların sistem tarafından yorumlanabilmesi için apple quicktime kurup mov dosyalarını varsayılan olarak quicktime ile çalıştırın. Bilgisayarınızı kapatıp yeniden açın. Daha sonar içe aktaracağınız .mov dosya yollarının çok uzun olmamasına dikkat edin.

c:/users/isminiz/dosyabilmemne/dosyadahafazladosya/falanfilanintermilan/bla/bla/bla/bla/gibi/uzun/dosya/yollarından/bahsediyorum

Bu şekilde bir dosya yolundaki .mov dosyasını after effects ile çağırdığınızda genelde sorun çıkıyor. Sadece .mov olarak değil bazen ae temalarını  ve component yani bileşenleri de içe aktarmakta ve çalıştırmakta sorun yaşarsınız.

After Effect .mov dosyalarını içe aktarma sorunu çözüm

After Effect, dosya yollarının Özel Karakter içermesine kafayı takmış gibi görünüyor. İmport edeceğiniz dosyanın yolu karmaşık ve özel karakterler içeriyor ise kesinlikle bir sorun çıkarıyor. Sadece import aşamasında değil tüm çalışmayı sonlandırdığınızda en son ve can alıcı noktada yani render aşamasında da tüm render işlemi bittikten sonra hata verebiliyor.

Eğer render aldıktan sonra da hata alıyorsanız, çıktı klasörünüzü kaydettiğiniz dizinin dosya yoluna bakın. Boşluk, özel karakter ve uzunluk gibi sıkıntılar var ise başka bir yere çıktı almayı deneyin. içeri aktardığınız dosyaların da bu şekilde kısa dosya yolları içermesine dikkat edin.

Apple Quicktime programını indirip .mov dosyalarınız için varsayılan program olarak ayarlayın. Programı indirmek için buraya tıklayın. İndirme başlamıyor ise yeni sürümü çıkmış olabilir. Öyle olursa buraya tıklayarak kendi sitesine gidin ve güncel sürümü indirin.

After Effect ile yapılmış Ses sanallaştırıcı videosu. After Effect konusunda sorularınızı yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın