Ana sayfa Web Geliştirme Edit Author Slug Eklentisi nasıl kullanılır? WordPress Author Yazısı Kaldırma

Edit Author Slug Eklentisi nasıl kullanılır? WordPress Author Yazısı Kaldırma

0

WordPress Yazar Linki içerisinde ‘Yazar‘ yerine ‘Author‘ yazması tamamen özgünleştirilmiş sitenizde göze çarpıyor değil mi? Bu yazıyı okuma sebebiniz olan WordPress Yazar Linkindeki Author yazısını kaldırma işleminin kesin çözümünü anlatmaya başlayalım…

Öncelikle bazı siteler üzerindeki anlatımlardan bahsetmek istiyorum. Bazı arkadaşların yazmış olduğu konularda temaların function.php dosyasına eklenecek rewrite komutları temanızı bozabilir, url yapınızı değiştirip çeşitli hatalara sebep olabilir. Bu tarz uyarıların yapılmaması birçok kişinin temasının bozulmasına sebep olmuş. Yine de yazının sonunda Eklentisiz Author Yazısını Kaldırma yöntemini bulabilirsiniz.

Siteniz üzerinde yapacağınız tüm değişiklikler için ilgili dosyanın yedeğini mutlaka ama mutlaka almanız gerekiyor. Basit bir kod yüzünden tüm temanızın görünümü değişebilir ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyor iseniz birçok sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden her nerede okursanız okuyun, hangi yöntemi uygularsanız uygulayın site dosyalarınızın yedeğini mutlaka alın

WordPress Author Yazısını Değiştirme
WordPress Author Yazısını Değiştirme

WordPress Yazar Linki Değiştirme

WordPress yazarlarınızın profillerinde URL bölümünde görülen ‘author’ ibaresini değiştirmek ve yerine ‘yazar’ ibaresini koymak için kullanmamız gereken basit ve hafif bir eklenti bulunuyor. Edit Author Slug adındaki bu eklenti ile yazar profilindeki author yazısını değiştirme imkanımız olacak.

Eklentiyi yüklemek için;

  1. WordPress Eklentiler > Yeni Ekle sayfasına gidin
  2. Eklenti arama alanına Edit Author Slug kelimesini girin
  3. Brandon Allen adlı geliştiriciye sahip eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
WordPress yazar linki düzenleme
WordPress yazar linki düzenleme

Eklenti ayarlarını yapılandırmak için;

  1. Ayarlar menüsü altında bulunan Edit Author Slug bağlantısına tıklayın
  2. Author Base kısmındaki alana ‘Author‘ yazısı yerine yazmak istediğiniz slug’ı girin. örn: ‘Yazar’
WordPress Yazar Linki Değiştirme
WordPress Yazar Linki Değiştirme

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda yazar profilinizde URL alanında bulunan bağlantınızda Author yazısı yerine Yazar yazısını kullanıcılarınıza sunabileceksiniz.

Yazar sayfalarında url yapısını değiştirirken dikkatli olmanız gereken noktalardan birisi doğru eklenti seçimidir. Konuyu yazdığım tarihte kullanılabilecek en stabil eklenti yukarıda anlattığım Edit Author Slug eklentisidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise kullanılan eklentinin sunucuyu yormaması ve diğer eklentiler ile çakışmamasıdır. Eğer bu şartları karşılıyorsa WordPress yazar bağlantısı düzenlemek için bir eklenti kullanılabilir. Anlatımını yaptığım eklentiyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.


Eklentisiz Author Yazısı Değiştirme

Öncelikle ana din içinde /wp-includes/class-wp-rewrite.php yolunu izleyin ve class-wp-rewrite.php dosyasını açın. 674. Satırda bulunması gereken kod şu şekildedir;

(Kod önizleme aracının sağ üstünde kodu yeni pencerede aç bulunmakta. Buraya tıklayarak kodları yeni pencere içerisinden kopya edin. Bazı kısayolları engelliyoruz.)

$this->author_structure = $this->front . $this->author_base . '/%author%';

Bu kodu şu şekilde güncelleyebilirsiniz;

$this->author_structure = $this->front . 'yazar' . '/%author%';

yazar olarak değil de başka bir kelime ile değiştirme isterseniz ‘kelime-buraya’ olarak güncelleyin.

Daha sonra WordPress paneli üzerinden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyin. Kalıcı bağlantıları hiç bir değişiklik yapmadan kaydet’e basın. İşlem bu kadar.


WordPress Eklenti önerileri yazımızı okumayı unutmayın 🙂

Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum yapınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!