Başlangıç WordPress Eklentileri WordPress Klasik Editör Eklentisi | WordPress Gutenberg Editor

WordPress Klasik Editör Eklentisi | WordPress Gutenberg Editor

0

WordPress 5.0 ile gelen görsel düzenleyici Gutenberg, Görsel düzenleyici kullanımına alışkın olmayan kullanıcılar için alışılması zor bir yenilik gibi görünüyor. Görsel editör kullanmak istemeyenler için oluşturduğumuz WordPress Klasik Editör Eklentisi yazımıza başlayalım. 

wordpress klasik editör eklentisi

WordPress Gutenberg Editörü

WordPress 5.0 ile gelen Gutenberg editörü, özellikle yeni WordPress kullanıcıları için beklenmeyen bir yenilik oldu. Yeni WordPress kullanıcıları beklenmeyen bu yeniliğe adapte olamayınca Klasik Editöre dönme kararı almaya başladılar. Diğer yandan tecrübeli WordPress kullanıcıları bu editörden oldukça memnun. Özellikle daha önce başka görsel editörleri tecrübe etmiş olan kullanıcılar aynı işi eklenti kullanmadan yapmanın avantajlarının farkına varıp bu yeniliği olumlu değerlendirmektedir. 

WordPress Gutenberg Editörü

WordPress Gutenberg Editörü WordPress 5.0 ve sonraki sürümlerde yeni yazı oluştururken sürükle bırak ve bir çok özelliği beraberinde getirmiştir. Yeni yazı oluştururken kolaylıkla paragraflar oluşturabilir, bu paragrafların içine veya arasına kolaylıkla resimler ekleyebilir ve daha sonra bu sıralamayı sürükle bırak tekniği ile kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

En önemli özelliği ise bu yerleşim planını yapmak ve görsel editör kullanmak için bir eklenti kullanmanıza gerek olmaması. Biliyoruz ki WordPress Eklentileri zaman içerisinde siteyi yavaşlatır. Bu sefer de WordPress Site Hızlandırma konusu aramaya başlarız ki bu bambaşka bir konudur ve şanslısınız ki bu konu ile ilgili sitemizde sağlam bir rehber mevcut. 

WordPress Klasik Editör Eklentisi

WordPress kullanıcılarının alışmış olduğu Klasik Editör WordPress 5.0 güncellemesinden sonra yine WordPress’in yayınladığı bir eklenti ile kullanılabilecek. WordPress klasik editör eklentisi ile eski  editöre kavuşan kullanıcılar bu eklentiyi 2021 yılına kadar kullanabilecek. 2021 yılından sonra ise WordPress klasik editör desteğini kesecek. 

wordpress klasik editör eklentisi

WordPress Klasik Editör Eklentisi İndir

WordPress Klasik Editör Eklentisi indirmek için WordPress eklenti ekle sayfasından Classic Editor ya da Klasik Editör yazarak aşağıdaki resimde bulunan eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin.

WordPress Klasik Editör Eklentisi

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra Klasik WordPress Editörü ile yeni yazılar oluşturabileceksiniz. 

WordPress Klasik Editör Eklentisi

Eklentiyi manual olarak kurmak için buraya tıklayın ve eklentiyi indirin. Bu eklentiyi filezilla ya da cpanel arayüzünden web sitenizin kök dizininde bulunan wp-content > plugins  klasörünün içerisinde yükleyin ve arşivden çıkarın. Daha sonra WordPress panelinize girin ve eklentiler sayfasında Klasik Editör Eklentisini etkinleştirin. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!