WordPress Hız Optimizasyon adı altında verilen hizmetler

Pek çoğumuz WordPress kullanarak çeşitli siteler oluşturuyoruz. Bu siteler farklı amaçlara hizmet ediyor olsalar da bazı ortak noktalara ve bazı ortak sorunlara sahipler. Bu sorunlardan birisi de hız. Eğer siteniz yeteri kadar hızlı değilse yeteri kadar iyi kullanıcı deneyimi sunamaz. Yeteri kadar kullanıcı deneyimi sunamayan bir siteye ziyaretçi gönderilir mi?

WordPress Hız Optimizasyon adı altında verilen hizmetler
WordPress Hız Optimizasyon adı altında verilen hizmetler

Google, kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmak için pek çok güncelleme yayınlıyor. Bu güncellemeler genellikle kullanıcısına daha iyi hizmet verme odaklı. Her zaman iyi sonuçlar vermese de kullanıcı bazında iyileştirmeler de gözlemlenebiliyor.

Google’ın çalışma mantığı görece basit. Google arama motoruna girip bir ifade yazıp arattığınızda belli başlı sonuçlar beliriyor. Google, kendi geliştirdiği ve sır gibi sakladığı algoritmaları ile organize ettiği bu sonuçlarda bazı sitelere öncelik veriyor. Bazı siteleri geri plana atıyor.

Bunların WordPress Hız Optimizasyonu Hizmetleri ile ne ilgisi var?

Google sizin sitenizi hızlı bulmuyor ise ön sıralara almaz. Yavaş bir site kullanıcıların ziyaret etmeyi ve site içerisinde dolaşmayı tercih ettiği sitelerden değildir. Kullanıcılar hızlı sitelerde dolaşmayı severler. Bu yüzden sitenizin hızlı olması gerekir.

Site ve sayfa hızı Google‘ın kullanıcı deneyimi açısından en çok önem verdiği noktalardan biridir. Fakat SEO tamamen hızdan ibaret değildir. WordPress site hızlandırma ve hız optimizasyon hizmetleri ise tam olarak böyleymiş gibi bir algı oluşturarak ürün ya da hizmet satmaya çalışıyor.

WordPress Hız Optimizasyon adı altında verilen hizmetler
WordPress Hız Optimizasyon adı altında verilen hizmetler

Site hızı SEO‘yu destekler. Fakat tamamı değildir. Sitenizi hızlandırmanın basit yolları vardır. Eğer yeni oluşturduğunuz bir siteyi hızlandırmak istiyorsanız işiniz biraz daha kolay. Bunun için WordPress hız optimizasyonu adıyla satılan hizmetlere başvurmanız yersiz olabilir. Bu altyapıyı kullananların zaten biliyor olması gerektiği bazı hızlandırma çalışmaları var. Bunlara WordPress Hızlandırma konusunda değinmiştik.

Eğer her şeyi oturmuş, eski, belli bir düzeni olan bir siteyi hızlandırmak istiyorsanız burada işler biraz karmaşıklaşabilir. Ve bu noktada profesyonel bir hizmet almanız gerekebilir. Neden mi? Nedeni basit:

Hali hazırda çalışan bir siteniz varsa ve bu sitede eski ve köklü ziyaretçiler ağırlıyor iseniz sitenin özellikleri kullanılıyor demektir. İçerikleri tüketilen, özellikleri kullanılan bir siteyi hızlandırma işi, yapıyı oldukça bozmamadan yapılmalıdır. Çünkü ziyaretçiler köklü değişikliklere sıcak bakmayabilir.

WordPress Hız Optimizasyon adı altında verilen hizmetler
WordPress Hız Optimizasyon adı altında verilen hizmetler

WordPress Hız Optimizasyon hizmetleri ne zaman gereklidir?

Eski ve köklü sitenizde kullanılmayan özellikleri listelemeniz gerekir. Vazgeçebileceğiniz tüm özelliklerden vazgeçmeyi, varolan özellikleri de daha hızlı çalışır hale getirmeyi düşünebilirsiniz. Yeterince deneyiminiz olmadığı zaman ise bu işi profesyonellere bırakmanız gerekir.

Site hızlandırmak için sunucu ve yazılımdan başlayan iyileştirmeler yapılır. Bu alanda deneyiminiz yok ise internetteki pek çok teorik bilgi sizin sitenize zarar verebilir. Her hızlandırma girişimi her site ve yapılandırma için geçerli değildir.

Bunun ayrımını ise WordPress hızlandırma konusunda deneyimli kişiler yapabilir. Bu gibi özel ve önemli durumlarda güvenilir kişilerden WordPress hızlandırma hizmeti alınabilir.

WordPress hızlandırmanın teorik yolları

WordPress siteler neye göre yavaş ya da neye göre hızlıdır? Bunu bildiğiniz zaman işiniz biraz daha kolaylaşır. Böylece hizmet alıp almamak arasında karar verebilirsiniz.

WordPress sitesini, sayfalarınızı ve işlemlerinizi yavaşlatan unsurlar:

  • Sunucu ya da hosting’in yetersiz olması:
  • Fazla ve gereksiz eklenti kullanılıyor olması
  • İyi optimize edilmemiş bir tema kullanılıyor olması
  • HTML, CSS ve JS gibi tarayıcı tarafında yorumlanabilen kodların sıkıştırılmamış olması
  • Tema fonksiyonlarının optimize edilmemiş olması. (Tasarımdan bağımsız, back-end)
  • Sayfada çok fazla harici kaynak kullanılması. (Reklam kodları, iframe yerleştirmeleri, yavaş sunucudan çekilen medya dosyaları gibi)
  • Görsellerin çok büyük ve sıkıştırılmamış olması
  • Sitedeki sayfaların boyutlarının büyük olması
  • Sitedeki sayfaların kodlarının gereksiz fazla olması

Tüm bunlar ve daha fazlası sitenizin yavaş çalışmasına sebep olur. Eğer sitenizin hızlı olmasını istiyor iseniz tüm bu yavaşlatıcı unsurları ortadan kaldırmanız gerekir. Yeni bir site açıyor iseniz bunları tek tek kontrol edip sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Eğer eski ve köklü bir siteniz varsa ve yanlış bir şeyler yapmak istemiyor iseniz tam yedek alıp bir profesyonele danışmalı ve WordPress hız optimizasyon adı verilen bu hızlandırma hizmetlerinden birini almalısınız. Bu hizmetlerin köklü ajanslar tarafından alınmasını öneriyoruz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın