Ana sayfa Haber WhatsApp mesajlarını değiştirebilen büyük açık

WhatsApp mesajlarını değiştirebilen büyük açık

0
Check Point isimli siber güvenlik şirketi, WhatsApp‘ta kritik bir açık olduğunu ve mesajların hacklenebileceğini açıkladı.
Dünya genelinde en çok kullanılan çevrim içi mesajlaşma servislerinden biri olan WhatsApp, Hindistan’da yaşanan krizlerin yanı sıra global bir sorunla karşı karşıya gibi görünüyor. Siber güvenlik firması Check Point, popüler mesajlaşma servisinde bir güvenlik açığı olduğunu belirtiyor. Söz konusu güvenlik açığı, hackerlara mesajları modifiye etme ve sahte mesaj gönderme imkanı tanıyor. Bireysel ve grup konuşmalarına gönderilebilen bu mesajlar sahte bilgi oluşumu ve yayılımı tehditi oluşturuyor. Söz konusu açığın “alıntılama” özelliğinde bulunduğu belirtiliyor.

Mesajın içeriği ve gönderen değiştirilebiliyor Siber güvenlik firması bu açık sayesinde kötü niyetli kişilerin alıntılanan metinde değişiklik yapabildiğini kaydediyor. Aynı zamanda mesajı gönderen kişinin ismini de değiştirebiliyor. Üstelik o mesajı sadece belirli bir kişinin o şekilde görmesini de sağlayabiliyor. Hindistan’da popüler mesajlaşma servisi tarafından yayılan mesajlarla ölen insanlar olduğu düşünülürse bu denli bir açık çok büyük hayati risk oluşturuyor.
Check Point söz konusu açığın şimdiye kadar kötü niyetli kişiler tarafından kullanılıp kullanılmadığını açıklamadı. Popüler mesajlaşma servisi söz konusu durumun sahte e-posta yaratma vakalarındaki gibi olduğunu, uçtan uca şifrelenmiş olan mesajların gizliliğini bozmadığını açıkladı. Firmanın yeni bir güncelleme ile bu açığı ne zaman kapatacağı şimdilik bilinmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!