Ana sayfa Mobil Cihazlar Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

0

Merhaba webmasterlar ve webmaster adayları. Bu yazıda benim de telefonumda kurulu olan ve projelerimde kullandığım uygulamaları ele alıyor olacağız. Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar benim de kullanmış olduğum uygulamaları içeriyor. Görüşlerimi de eklediğim liste aşağıda…

Web tasarım konusunda meraklı ve tecrübeli arkadaşlarımızın projelerini telefonlarından kontrol etmelerini ve gerektiği yerde kısmen düzenlemelerini sağlayacak uygulamalara göz atalım.

Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Kullanımı en yaygın olan ve benim de kullandığım uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Analytics
  2. AdWords
  3. WordPress
  4. tawk.to
  5. Yandex Mail
  6. Gmail
  7. AdSense
  8. Alexa
  9. VT View Source
1- Google Analytics
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Google Analytics her webmaster‘ın kullanmış olduğu uygulamalar arasında yer alıyor. Web sitenizin analiz rapolarını henüz Google Analytics kadar detaylı ve stabil veren bir servis bulunmuyor. Ayrıca ücretsiz olması da onu bu sektörün en iyisi yapmaya yetiyor. Bazı benzer servisler ücret talep ederken bu işin en iyisi olan Google Analytics hiçbir ücret talep etmiyor.

Mobil uygulaması da oldukça gelişmiş olan Analytics’in bu listede yer alması kesinlikle gerekiyordu. Web sitelerinizin ne kadar tıklandığını, hangi gün hangi saatte hangi içeriğinizin tıklandığını ve nereden hangi cihazları kullandıklarını en aytıntılı şekli ile rapor eden ve kayıt altına alan Analytics’i telefonunuzda ve bilgisayarınızda sürekli kontrol etmeniz, stratejilerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Hem masaüstü sürümü hem de mobil sürümü oldukça başarılı olan Google Analytics uygulamasını Masaüstü, Android ve iPhone platformlarında ücretsiz olarak kullanabilirsiniz…

2- AdWords
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Daha çok kitleye ulaşmanız için reklamların önemi oldukça büyüktür. Google, tüm reklam iletişimini Adwords ürünü ile sağlamaktadır. Adwords hesabı oluşturarak reklamlarınızı yönetebilir, bütçenizi belirleyebilir ve ayrıntılı tıklama ve görüntüleme rapolarını edinebilirsiniz.

Tüm bunları mobil ve masaüstü sürümlerinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Reklamları her yerde yönetme ve kontrol etmeye olanak sağladığı için mobil uygulaması bu listeye girmeyi hak ediyor. Adwords ürünün masaüstü sürümüne buradan, mobil sürümlerine de Android için buradan, iOS için buradan ulaşabilirsiniz.

3- WordPress
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

WordPress tabanlı birçok site bulunuyor. Eğer içerik yönetim sisteminizi yada web projeniz WordPress tabanlı ise mobil uygulamasını kullanmanız kesinlikle sizlere fayda sağlayacaktır. Çeşitli analiz raporlarını, çeşitli blogları, kendi bloğunuzu ve ziyaretçilerinizi takip etmenize olanak tanıyan WordPress uygulamasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

WordPress uygulamasını android için buradan, ios için buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar
4- Tawk.to

Tawk.to uygulaması ile siteniz üzerindeki destek taleplerini canlı sohbetler ile yanıtlayabilirisiniz. Bilgisayar başında olmadan kullanıcılarınıza ve müşterilerinize destek verebilirsiniz. Bilgisayar arayüz ve mobil arayüzü oldukça başarılı olan tawk.to, zendesk chat benzeri bir ürün. Ücretsiz özellikleri ZendeskChat’e göre daha fazla ve iyi olan tawk.to benim de tercih etmiş olduğum bir canlı destek ağıdır.Tawk.to uygulamasının en beğendiğim özelliklerinden birisi de ücretsiz sürümünde pek çok departman oluşturup bu departmanlara görevliler ekleyebiliyor olmamız. Bu durumda pek çok kişi destek panelinden gelen talepleri yanıtlayabiliyor ve daha çok ziyaretçi kazanabiliyorsunuz. Tawk.to masaüstü arayüzüne buradan, android uygulamasına buradan,windows uygulamasına buradan,  ios uygulamasına ise buradan ulaşabilirsiniz…

 

5- Yandex Mail
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Webmail fonksiyonlarınızı ve sunucunuzun mail yükünü yandex’e devretmişseniz mutlaka yandex mail uygulamasını telefonunuzda bulundurmanız gerekiyor. Bilgisayar başında olmadığınız zamanlarda gelen mailleri kaçırmamak ve yanıtlamak için yandex mail uygulaması kesinlikle telefonlarınızda olmalı. Windows, android ve ios platformlarında ücretsiz mail uygulamalarını yayınlayan Yandex, bizlere büyük ölçüde kolaylık sağlamış.

Android için yandex mail indir | iOS için yandex mail indir | Yandex mail web arayüzü

6- Gmail
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Web arayüz tasarlayıp Gmail uygulamasını bilmeyen yoktur herhalde. Bu uygulama hakkında pek bilgi vermek istemiyorum zira bu vakit kaybı olur. Kısacası Google’ın mail servisidir. Ücretsizdir ve en yaygın kullanılan posta servisidir. Mail alıp gönderirken kullanmanız gereken uygulamalardan birisidir. G-Suite kaydı yapmış olan arkadaşlar Yandex kurumlar için mail servisinde olduğu gibi Gmail uygulaması ile webmaillerine erişebilirler.

Gmail arayüz | Android için Gmail | iOS için Gmail

7- Adsense
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Web projeleriniz popülerlik kazandığında yayınladığınız reklamlar ile gelir elde etmek isteyebilirsiniz. Bu reklamların yönetildiği, en fazla reklam kazancı sağlayan ve Google’ın SEO dünyasında en çok yer edinmiş reklam platformu Adsense’dir. Kazanç oranları diğer reklam ağlarından çok daha fazla olduğundan  tercih edilmekte ve birçok insan tarafından kullanılmaktadır.

Reklamverenler tarafından da tercih edilen Adsense, tüm reklam yönetimlerinizi yapabilmeniz için ücretsiz olarak tüm platformlara uygulama geliştirmiştir. Bu uygulamaları kullanarak kazançlarınızı, kitlenizi ve içeriklerinizi şekillendirebilir, buna bağlı stratejiler geliştirebilirsiniz.

Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Adsene uygulamalarının tamamı tüm platformlarda Google geliştiricileri tarafından hayata geçirilmiştir ayrıca uygulamalar direkt Google  tarafından yayımlandığı için güvenlidir. Ödemelerinizi almak, reklam verirken ödeme yapmak ve bakiyenizi sürekli kontrol etmek istediğinizde güvenlik sorunları yaşamazsınız…

Adsense windows arayüzü | Android için adsense | iOS için adsense

8- Alexa
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Alexa ABD merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. (Wikipedi)

Web projelerimizin diğer sitelerin ne kadar gerisinde ve ne kadar önünde olduğunu takip etmemize yarayan bir ürün olan Alexa, Dünya üzerinde birçok webmaster tarafından kullanılmaktadır. Uygulamaları da marketler üzerinde oldukça fazla sayıda indirilmiştir.

Rakiplerinizi de analiz etmenize yarayan Alexa uygulamalasını kesinlikle telefonunuzda bulundurmalısınız…

Alexa web arayüzü | Android için Alexa |iOS için Alexa

9- VT View Source
Webmasterların Kullanması Gereken Mobil Uygulamalar

Bazı durumlarda gerek kendi web projelerinizin gerek başka kişilerin web projelerin kaynak kodlarını görmek isteyebilirsiniz. Mobil cihazlar üzerinde bulunan web tarayıcıları ile kaynak kodlarını görüntülemek normal şartlarda mümkün olmadığından VT View Source uygulaması ile bu durum mümkün hale gelmektedir.

Web sitelerin kaynak kodlarını mobil üzerinden görmek için kullanacağınız bu uygulamayı ise android için buradan, ios için buradan (alternatifidir) indirebilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!