Başlangıç Yazılım Geliştirme Visual Studio Msbuild Hatası Çözümü

Visual Studio Msbuild Hatası Çözümü

0

Visual basic 2017 ve diğer sürümlerinde meydana gelen msbuild hatası çözümünü görsel olarak anlatacağım. Msbuild hatası neden dolayı kaynaklanmatadır? Tam çözümüne bakalım.

Visual studio proje derleme sırasında bazen hata verebilir bu hatanın sebebi yanlış yazdığınız bir kod olabilir ancak hiç bir kod yazmadan yeni açılmış bir projenin hata vermesi tuhaftır. Çözümü derlemek yada çalıştırmak için projeyi tetiklediğinizde bu projede hatalar var yinede başlatmak ister misiniz mesajını görürsünüz. Evet butonuna basarsanız proje yolunda dosya eksik hatası verir. Aslında proje derlenip dosya oluşmadığı için hata almış olursunuz. Oysa asıl problem çok farklıdır.

Msbuild Hatası Çözümü
Visual Studio Onarım Paneli
Çözüm için iki farklı yöntem mevcuttur. Çözüm 1 ile başlayalım:
Çözüm 1. Yöntem

Yapılacak ilk işlem Denetim Masası > Program Ekle veya Kaldır > Visual Studio > Değiştir Yolunu takip etmek. Bu kısımda Visual studio onarım işlemini başlatmalısınız. İşleme başlamadan önce projelerinizi kaydedip kapatın. Kapatmadığınızda uyarı alacaksınız ve işlemin devam etmediğini göreceksiniz.

Çözüm 2. Yöntem 

İkinci yol sorununuzu kesin olarak çözmeye yetecektir. işlemler sırası ile şu şekilde gerçekleşir.

Bilgisayar özellikler > Gelişmiş sistem ayarları yoluna erişiyoruz.

Gelişmiş sistem ayarlarından sonra gelen ekranımızdan :

Ortam değişkenleri alanına geçiyoruz.

Ortam değişkenlerini tıkladıktan sonra değişken ekleyeceğiz :

Açılan ekranda yeni bölümüne tıklıyoruz. Değişken ekleme alanını resimdeki gibi doldurup kaydediyoruz.

Değişken ekleme alanına “DISABLEOUTOFPROCTASKHOST” değerini “1” olarak kaydedelim ve bilgisayarı yeniden başlatalım. Yeni proje oluşturduktan sonra hiç kod girmeden hata alıyorsanız, msbuild hatası kesin olarak çözülmüş olacak.

Ek bilgi : Tüm bu işlemlerinizin ardından çözüme gidebilirsiniz. Ancak daha ömceden kodlamış olduğunuz bir projeniz için msbuild hatası alıyorsanız ve kodlarınızda hata olduğunu düşünmüyorsanız sorun projenizi derlemediğiniz için olabilir. Örneğin eski bir projeyi açtınız ve uygulamanızı başlatıyorsunuz. Msbuild hatası ile karşılaştınız. Sorunu çözmek için adım adım ilerleyelim. İlk olarak genel bir inceleme yapalım.

  • Oluşturduğunuz form içerisinde form load veya load eventinden önce kod bulunmamalı.
  • Projenize dahil ettiğiniz Nuget paketleri var ise bileşenlerin ekli olup olmadığını kontrol ediniz.
  • Görünüm penceresinden “Çıktı” penceresini aktif edip uyarı veya hata var mı kontrol edin. Hata kod bloklarından kaynaklı ise import edilmesi gereken yahut eksik fonksiyonların olup olmadığına bakın.
  • Projenizi x86 işletim sisteminde kodladıktan sonra x64 olan bir cihazda açmaya çalışıyor olabilirsiniz. Projenizi x86 olarak derlemeyi deneyin.
  • Formunuzda skin mevcut ise skin bulunan class kodlarını gözden geçirip Ctrl + F5 kombinasyonu ile kodları derleyip tekrar çalıştırmayı deneyin.

Çözümleyemediğiniz Msbuild hataları için yorum yazabilirsiniz.

 

İnceleme
Visual Studio Msbuild Hatası Çözümü
Önceki İçerikTarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın
Sonraki İçerikSamsung Galaxy Fold’un Katlanabilir Ekranı Görüntülendi
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir. Ücretli Destek için iletişim

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!