Ana sayfa Mobil Cihazlar Uçak modu nedir ve zararlı mıdır?

Uçak modu nedir ve zararlı mıdır?

0

Uçak modu nedir ve zararlı mıdır soruları o kadar gelmeye başladı ki artık cevap vermenin zamanı geldi diye düşünüyorum…

Bir çoğunuzun bildiği gibi uçak modu, telefonunuzun şebekesini kapatma işlemidir. Bilmeyen arkadaşların anlayacağı dilde konuşursak: Telefonu telefon yapan o ilk çıkış amacından uzaklaştırma modudur. Yani telefonunuzun şebekesini kesme işlemidir.

Uçak modu nedir ve zararlı mıdır ?
Uçak modu nedir ve zararlı mıdır

Uçak modunu aktif ederek mesaj, arama ve internet fonksiyonlarını kapatmış olursunuz. -Bu durum internet fonksiyonu için istisna içermektedir. İnternet bağlantısı uçak modunda wifi ile sağlanabilir.- Fonksiyonları devre dışı bırakmanın çeşitli sebepleri olabilir.

Bu sebeplerden benim aklıma gelenleri şunlar ;

Uçak modunu açınca ne olur?

  • Şebeke zayıf olduğu anda uçak modunu aktifleştirip  geri devre dışı bırakmak. (Yeni baz istasyonları arayıp en güçlü sinyal veren baz istasyonuna bağlanmak için bildiğim en iyi ve hızlı yöntem.)
  • Telefonu hızlı şarj etmek için şarj esnasında uçak modunun aktifleştirilmesi. (En çok şarj tüketen şebeke faktörünü kapattığı için hızlı şarja imkan verir.)
  • Rahatsız edilmemek için uçak modu aktifleştirmek. (Çağrı, mesaj ve bildirim almazsınız.)
Uçak modu nedir ve zararlı mıdır

Bu sebepler özel olarak çoğaltılabilmektedir. Benim kullandığım en yaygın sebepler bunlar.

Uçak modu zararlı mı?

Uçak modunun herhangi bir zararı bulunmuyor. Herhangi bir ücret, herhangi bir şarj tüketimi ve diğer sorunlara yol açmıyor. Eğer yanlışlık ile açarsanız insanların size ulaşmasına engel olmuş olursunuz. Bu da bariz bir zarar olarak sayılmasa gerek.

Uçak modunun zararlı mı  yoksa yararlı mı olduğu konusuna gelirsek; Uçak modu radyasyonun başlıca kaynağı olan şebekenin kapatılmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile zararı değil kısmen yararı bulunmaktadır.

Uçak modu nedir ve zararlı mıdır

Eğer sadece telefon ile resim çekmek, müzik dinlemek, İnternet bağlantısı gerektirmeyen oyunlar oynamak için kullanıyor iseniz uçak modunu aktifleştirerek hem daha fazla şarj süresi hem radyasyonsuz hem de rahatsız edilmeden telefon kullanma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Uçak modu hakkında sıkça sorulan sorular;
Uçak modu nedir ve zararlı mıdır

1- Uçuş modunda mesaj gelir mi?

  • Hayır, şebeke devre dışı bırakılacağı için SMS mesajları gelmez.

2- Telefon uçak modundayken WhatsApp’dan mesaj gelir mi?

  • Cevabı Wi-Fi ye bağlı olup olmadığınıza göre değişir. Eğer herhangi bir Wi-Fi ağına bağlı değilseniz ve Wi-Fi niz kapalı konumda ise WhatsApp uygulamasından mesaj gelmez. Eğer ki Wi-Fi bağlantınız aktif ise ve bir modeme bağlı iseniz WhatsApp mesajları gelecektir.

3- Uçak modu radyasyon yayar mı?

  • Uçak modu değil telefon radyasyon yayar. Telefondaki radyasyonun sebebi elektronik devrelerden oluşması ve şebeke bağlantısıdır. Uçak modu şebeke bağlantısını kestiği için normalde yayılan radyasyondan çok daha az radyasyon yayar. Yani uçak modunu aktifleştirmek radyasyonu azaltır / engeller.

4- Uçak modunda Wi-Fi çalışır mı?

  • Evet çalışır. Uçak modunu aktifleştirdiğinizde Wi-Fi kullanımınızda herhangi bir değişiklik olmaz.

5- Uçak modunda mobil veri açılır mı?

Uçak modu nedir ve zararlı mıdır

Eğer iPhone kullanıyor iseniz ve uçak modunda internete girilir mi  diye merak ediyorsanız ilgili yazıyı okumanızda fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!