Türkiye’nin Internet Ortamında En Çok Şikayet Alan 10 Firması

Internet ortamında fikirlerin ve görüşlerin daha rahat paylaşılabilmesi sebebi ile firmalara olan şikayetlerin ve görüşlerin de buna bağlı olarak daha samimi olması gözümüzden kaçmıyor. Bu yazıda Türkiye’nin Internet Ortamında En Çok Şikayet Alan 10 Firması’nı ve belli başlı şikayetleri ele alıyor olacağız…

Türkiye’nin Internet Ortamında En Çok Şikayet Alan 10 Firması

Internet ortamında en çok şikayet alan ve müşterilerini kızdırmaktan zevk alan 10 firma şu şekildedir;

1- TÜRK TELEKOM

türk telekom

Listemizin başında Türk Telekom bulunuyor. (Şaşırdık mı? Tabii ki hayır!) Türk Telekom (TTNET’in üst şirketi) yaptığı reklamlar sayesinde oldukça büyük bir kitleye hizmet veriyor. Bu kadar büyük bir kitleye hizmet vermesi aldığı şikayet sayısını illa ki arttıracaktır. Fakat özrü kabahatinden büyük olduğu bir çok konuda müşterisini değil de kendisini savunan Türk Telekom bu gidişle yerini hızla TürkNet’e kaptıracak gibi görünüyor.

Sürekli hat kopmalarından, aboneliklerinin başlatılamamasından, port sorunundan, hız probleminden ve tarife ücretinin aşılmasından yakından Türk Telekom müşterileri oldukça sinirli. ŞikayetVar üzerindeki şikayet rekoru da yine Türk Telekom’a ait.

2 – ARAS KARGO

aras kargo

Listemizin ikinci sırasında ise yine doğrudan internet kullanıcılarını hedef alan bir sektörün iğrençlikleri ile dolu çalışma prensibi olan firması ARAS KARGO. Bu kadar ağır ithamlarda bulunmamın sebebi aktif olarak 32.485 şikayeti bulunan ve bunların sadece 4.435 tanesine yanıt verme zahmetinde bulunan bir firmanın tahrik edici hatalarının olması.

Online pazarlamanın ve E-Ticaretin yaygın olduğu günümüzde internetten aldığımız ürünlerin (internetten telefon alma hakkında bilgi) bizlere ulaşmasını sağlamak kargo şirketlerinin işi. Fakat bu şirketlerden en çok bilineni ARAS KARGO. Bu kadar bilinmesinin sebebi de bir çok müşteriye uydurmuş olduğu bahane ve yalanlar. Tabii zamanında gelmeyen kargo da cabası.

Sürekli internet üzerinden alışveriş yapan biri olarak pek çok kere Aras Kargo personelinin beni yerimde bulamaması sebebi ile kargolarımı şubeden almaya zorladığına tanık oldum. Kasıtlı olarak evde durduğum ve kargo beklediğim günlerde bile bu sorunu yaşadım ve sorunumu dile getirip ısrarla evde bekliyor olduğumu anlatmaya çalışsam da bir sonuca varamadım.

Bu yüzden internet alışverişlerimde genelde diğer firmaların kargolarını tercih ediyorum. (Seçme şansım varsa)

3- Vodafone

vodafone

Şikayetvar’ın listesinin en çok şikayet alanlar listesinde üçüncü sırayı ısrarla koruyan firma ise Vodafone. Benim de kullanmayı tecrübe ettiğim bu operatör eski günlerinde oldukça sorun çıkaran bir operatördü. Kontörlü hat kullanıcısı iseniz kesinlikle eziyet olacak bir operatör olduğunu söyleyebilirim. Fakat faturalı hat sahibi iseniz üçüncü sırada olmasını yadırgayabilirsiniz.

Son zamanlarda Turkcell ile arasının açıldığını fark edince insancıl projelere girişmeye başlayan Vodafone, imajını gittikçe toparlamaya çalışsa da üzerindeki şikayet sayıları günden güne artıyor.

Mobil uygulaması ve Web sitesi üzerindeki bazı kampanyaların kendi şubeleri ile entegre çalışmaması oldukça şikayet alan bir durum. Online ortamda cihaz sipariş ederken bile bir ton sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca müşteri hizmetlerinin barbarlığından ve onay verilmeden bazı paketlerin tanımlanması sebebiyle ücret kesilmesinden yakınan Vodafone kullanıcısı da bir hayli fazla.

4- TrendYol

trendyol

E-Ticaret’in yayılması ile hayata geçmiş olan bir proje olan TrendYol bu listede dördüncü sırada kendine yer bulmayı başardı. Bunun için oldukça çaba sarf etmiş olacaklar ki haklarında şuan aktif olarak 22.829 şikayet talebi var.

Bu şikayetlerin bir çoğu da içerisinde bulundurduğu ve satış yapmalarına imkan verdiği mağazalardan kaynaklanıyor. Yapması gereken koordinasyonu en iyi yapan E-ticaret sistemi benim gözümde  hepsiburada.com’dur.

Markanız altında satış yapan ve isminizi kullanan firmaların seçimine dikkat edemezseniz bu kadar şikayeti  de almanız kaçınılmazdır. Müşterilerinizi işini  iyi yapmaya niyeti olmayan satıcılarınızdan koruyamıyorsanız da üye kaybetmeye mahkumsunuzdur.

5- HepsiBurada.com

hepsi burada

Bir önceki trendyol.com şikayetlerinde tavsiye ettiğim firma olsa da hepsiburada bu listenin 5. sırasında. Fakat şikayetlerde şöyle bir durum söz konusu:

Şikayette bulunan üyelerin çoğu satıcılar. Yani alıcılar olarak değerlendirdiğimiz bu yazıda istisnai olarak genelde satıcıların şikayetlerini sadece hepsiburada.com şikayetlerinde gördüm. Burada açıkça görülüyor ki sorgusuz sualsiz alıcılar haklı tutulmuş.

Yani hepsiburada olayı o kadar abartmış ki alıcıların her türlü iade ve iptal taleplerini değerlendirirken satıcıları ile ilgilenmeyi ihmal etmiş. Bu durumda da onlarca mağdur olan alıcı şikayetlerini internet ortamında dile getirmiş.

Şikayetlerin kalan kısmı da çoğunlukla geç teslimattan kaynaklanıyor. Yani işini iyi yapamayan Aras Kargo gibi bir firma, kendisini çözüm ortağı görme hatasında bulunan çözüm ortağına bu kötü şöhreti bulaştırmış. Müstahak mı desem bilemedim.

6- MNG Kargo

mng kargo

Listemizin altıncı sırasında yine bir kargo firması olan MNG Kargo var. Kargoculuk sektörü nasıldır iş nasıl yürür bilmem ama bu konuda oldukça fazla eksikleri olduğu kesin. Sorunların geneli de personelden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Aslında burada doğrudan firmaları eleştirmek yanlış olabilir. Sonuçta binlerce çalışan personelin işini iyi yapmaması ve takip etmemesi söz konusu. Aramızdan olan bu insanların işlerini daha iyi yapması gerekir. Tabii ki firmanın da bu organizasyonu iyi yönetmesi gerekir. Kargocular bu listeden asla çıkacak gibi görünmüyor.

7- TurkCell

turkcell

Sıradaki suçlumuz ise TurkCell. Turkcell hakkında oldukça fazla şikayet var bir çoğunu okudum fakat bu şikayetleri tek bir çatı altında toplayacak olursam Turkcell kesinlikle müşteri seçiyor derdim.

Kurumsal bir müşterisi olmanız için elinden geleni yapan ve müşterisi olduğunuz andan sonraki kısımlarda sizden daha kurumsal olduğuna inandığı firmalara her türlü ayrıcalığı tanıyıp sizi o ayrıcalıklardan haberdar bile etmediği gerçeğini görmeniz için internette oldukça küçük araştırmalar yapmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca Turkcell’de en çok şikayet edilen konuların ortak diğer noktası ise hep bi ücretin kesiliyor olması. Yani herhangi  bir durumun bahane edilmesi, onaysız paket tanımlanması, bunların geri iptal edilememesi gibi bir sürü olayın sonucunda insanların faturalarına hep ek olarak ücret yansıtılıyor olması da oldukça sorunlu bir tutum.

8- Garanti Bankası

garanti bankası

Türkiye’de en çok kullanılan bankalardan biri olan Garanti, müşterilerinden en çok aldığı şikayetleri elinden geldiğince değerlendirmeye çalışıyor. Fakat bu yanlışlara çözümü toplu olarak bulmak yerine bireysel olarak bulmayı kendine en uygun strateji olarak belirlemiş gibi görünüyor.

Zira yapılan şikayetlerin yapılmayanların yanında devede kulak olduğunu düşünürsek bu oldukça karlı bir strateji olmalı. İnsanların kart aidatı hakkında yaptığı onbinlerce şikayeti değerlendirme konusunda oldukça iyiler fakat sorun çözme konusunda bir o kadar da kötüler.

13. hukuk dairesince verilen 2011/47** esas 2011/115** sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının  iadesinin olacağına dair  kesin hükmü olması sebebi ile vatandaşlar haklı olarak kesilen bu aidatların iadesini talep ediyor. Avukat ordusuna sahip bu firmalar bizden daha bilgili oldukları için yasal tüm haklarını kullanarak önce bu parayı ekstreye yansıtıyor, sonra eğer talep olursa geri iade ediyor.

Böylece az üstte de bahsettiğim gibi sesi çıkan vatandaşlara yasal olarak geri dönüş yapıyorken öyle bir talebi olmayan insanın hakkını kimsenin aramaması sebebi ile parasını çatır çatır yiyor. Bunu en iyi yapan sektör bankacılık sektörü. Ama listede sadece Garanti bankasının adı bulunuyor.

9- TurkCell SuperOnline

turkcell superonline

Turkcell her alanda varlığını ısrarla sürdürebilmek adına bu listede de başka bir kuruluşu olan SuperOnline ile ikinci kez yer almayı başardı. Superonline üzerinde fazla durmaya gerek görmüyorum çünkü yukarıdaki bahsettiğim neredeyse tüm sorunlar SuperOnline’da birleşmiş durumda.

Müşterinin haberi olmadan tarife değiştirmek, altyapı sorunları, başka firmadan gelince cayma bedellerinin ödenmesi sözü verilmesine rağmen bu ödemelerin yapılmaması, ardı arkası kesilmeyen arızalar ve hız problemleri bunlar arasında en yaygın olanları. Tüm bu sorunları bir araya getirip müşterileri kızdırmayı başaran Turkcell, internet servis sağlayıcılığı sektöründe oldukça büyük bir yara almış gibi görünüyor.

10- TurkNet

turknet

İnternet sağlayıcılar arasında benim en çok beğendiğim sağlayıcı olan Turknet zaten bildiğim birkaç şikayet konusu için linç edilmeye başlamış. TurkNet’in tercih edilme sebepleri arasında en önemlisi tartışmasız fiyatı ve hızıdır.

Şöyle ki; TurkNet müşterilerine 65 lira gibi bir fiyata hattının kapsadığı en yüksek hızı vaat ediyor. Yani diğer sağlayıcıların üç hatta dört katına sattığı hizmeti 65 liraya satıyor. Bunu nasıl yaptığını bilmeyen insanların bu firmayı tercih etmesini kesinlikle yanlış buluyorum.

TurkNet, diğer sağlayıcılar gibi ofis veya şube sistemi ile çalışmıyor. Onbinlerce personel de çalıştırmıyor. Teknik saha personeli de yok denecek kadar az. Tüm bunları fiyatı düşürmek için yapıyor olabilirler. Bunlar da olmadan iş yapılır mı diye sormadan alamıyorum kendimi.

Fakat tüm bunları zaten web sitesinde bulabiliyorken yine de onları tercih edip bu kadar yakınmak da bilinçsizliğin getirdiği bir problem olabilir. TurkNet için kesinlikle söyleyebileceğim tek şey şudur; Eğer TurkNet bağlattıysanız ve stail kullanıyorsanız büyük ihtimalle bu böyle gidecektir. Eğer birden fazla sorun yaşıyorsanız yine bu da böyle devam edecektir. Yani Turknet’te olmuyorsa zorlama felsefesi hakim. Ucuz etin yahnisi “bazen” olmuyor olabilir. Bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Zira yıllardır tek sorun yaşamadan kullanan +10 tanıdığım bulunuyor.

Bu yazıda şikayetvar üzerinde en çok şikayeti olan firmaları ve en çok şikayet aldığı konuları işledik. Tarafsız olmayı hedefleyip tarafımızı belli ettiğimiz olduysa -ki olmuştur- affedilmesi dileği ile 🙂 .

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın